Podľa správy Global Internet Phenomena Report od spoločnosti Sandvine tvorí 30% internetového trafficu v Európe zdieľanie dát v rámci P2P sietí. V porovnaní s podielom 11% z roku 2010 ide o dramatický skok. Podiel štandardného browsovania internetového obsahu sa v prvom kvartáli roka 2011 znížil na 18%. Rovnako ako v USA, aj v Európe vedie tzv. Real-Time Entertainment, čiže streamovacie služby zamerané na stiahnutý a live video alebo audio obsah. Ich podiel postupne rastie, v Severnej Amerike dokonca dosiahol úroveň takmer 50% trafficu v tzv. peak pásme počas dňa.

Zaujímavá správa sa týka aj porovnania medianu mesačnej “spotreby” dát užívateľa internetu v Severnej Amerike a Európe. Starý kontinent vykazuje objem dát na úrovni 14,7 GB, zatiaľ čo na opačnej strane Atlantiku je to len 7 GB. Rozdiel medzi oboma kontinentmi dokazuje aj ďalší fakt. Zatiaľ čo v Severnej Amerike sa do top 5 dostala aj real-time komunikácia s podielom takmer 3% (napr. Skype), v Európe sa v top 5-ke neobjavuje.

Ak by vás zaujímalo, ktoré služby sa najviac podieľajú na celkovom dátovom toku, správa má pre vás odpoveď. V Severnej Amerike je to jednoznačne VOD služba Netflix (takmer 25%), v Európe je to BitTorrent.

Richard Kopunik, Mindshare Slovakia

Follow @BlogBrightMinds


 

Zdroj:

http://www.sandvine.com/news/global_broadband_trends.asp

Tweet

 

O autorovi

Richard Kopunik

Vyštudoval obchod a marketing. Vo sfére mediálnych agentúr pracuje už takmer 20 rokov. Zaujímajú ho nové trendy v oblasti marketingovej komunikácie a médií, technologické vychytávky, hudba, knihy, filmy a seriály. O nich, v akejkoľvek kombinácii, rád píše aj na našom blogu.