Minulý rok bol rokom tabletov. Kým v roku 2010 sa ich celosvetovo predalo niečo viac ako 17-miliónov (štatistika iSuppli), minulý rok to už bolo skoro 73 miliónov (podľa DisplaySearch), odhady na tento rok sú už 125 miliónov a čísla budú stále stúpať.

Prečítajte si akúkoľvek diskusiu o tabletoch na IT internetových portáloch a dočítate sa v nich zmätenú spleť názorov, odhadov, právd a nepresností. Hlavne, samozrejme, pri článkoch o iPade, lebo jabĺčka priťahujú húfy ľudí, ktorí zanietene vysvetľujú, prečo by si produkt Apple nikdy, ale naozaj nikdy v živote nekúpili, pričom ich majiteľov majú prinajmenšom za poľutovaniahodné obete davovej psychózy.

Pozrime sa na vety, ktoré bežne o tabletoch padajú, a na základe našich skúseností posúdime, či sú pravdivé alebo nepravdivé.

1. Tablet je len na zábavu, na prácu je úplne nevhodný.

Nepravda. Tablet je stvorený na zábavu, o tom sa nebude nikto sporiť. Internet, sociálne siete, multimédiá, stovky zábavných aplikácií, knižky, časopisy, to všetko máte v malej placke. Tablet je ideálny spoločník do kaviarne i do postele. Nikdy sa už nebudete nudiť v čakárni u lekára alebo vo vlaku. Vaše deti sa nebudú zo zadného sedadla auta v päťminútových intervaloch vypytovať „kedy už bude to Chorvátsko“.

Čo sa týka práce,  je to čistá nepravda. To ako keby sme povedali, že pero, blok a kalkulačka sú na prácu úplne nevhodné. Tablet má navyše trošku väčší potenciál ako blok a pero. Áno, na onscreen klávesnici nenapíšete článok alebo diplomovku s takou ľahkosťou ako s normálnou klávesnicou, hlavne písanie s diakritikou môže byť veľmi problematické. Ale ku každému dobrému tabletu existujú aj hardvérové klávesnice. Na iPad dokonca môžeme pripojiť akúkoľvek, aj najlacnejšiu USB klávesnicu (nutné je mať len redukciu na USB, ktorá sa volá camera reduction kit). Ipad síce zahlási, že toto zariadenie nepodporuje, ale písať sa dá rovnako luxusne, ako na počítači. Ak máte nainštalovanú aplikáciu, ktorá vie pracovať s dokumentmi Office (zatiaľ od tretích strán), môžete veselo wordovať a excelovať. K tomu e-mail, kalendár… Nestačí? Čo máte viac v kancelárii?
2. iPad je lepší ako androidové tablety.

Dizajn je vec vkusu, ale iOS a Android sa funkčnosťou vyrovnávajú (čo je pre spotrebiteľov len dobré, lebo sa vzájomne hecujú a inšpirujú) a existujú aj naozaj prepracované androidové tablety, napríklad Samsung Galaxy, ktoré sa obsluhujú ľahko a príjemne. Takže nepravda. Samozrejme, sú tu rozdiely. Ak ste amatérsky alebo profesionálny hudobník, voľte iPad, lebo preň existuje veľké množstvo fantastických hudobných aplikácií, ktoré pre Android skrátka nie sú. Ak chcete rozširovať pamäť SD kartou, ak vám nestačí USB redukcia, ale z nejakého dôvodu potrebujete mať priamu USB  konektivitu, ak si radi prispôsobujete interfejs na vlastný obraz (rôzne miniaplikácie na ploche a podobne), bude pre vás asi vhodnejší Android.

Varovať sa dá len pred veľmi lacnými tabletmi, ale to nie je len vec tohto segmentu.

3. Tablet je marketingový produkt, ktorý nepotrebujeme.

To je pravda. Ako nepotrebujeme nové auto keď staré slúži, ako nepotrebujeme jesť každý deň iné jedlo, viac ako dvoje topánky, lyže, moderné oblečenie, alkohol, šperky, hodinky (veď ich máme v mobile, ktorý potrebujeme). Väčšinu vecí, ktoré máme, nepotrebujeme. Tablet je však vec, ktorá vie nielen vyplniť čas, ale aj naplniť kus života.

Marian JaslovskýMindshare Slovensko

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.