V internetových diskusných fórach sa stále dajú nájsť názory „neuznávam tie smart-nezmysly s množstvom funkcií, ktoré nikdy nevyužijem, telefón používam na to, na čo bol vymyslený – na telefonovanie a SMSkovanie“. Veď áno, keď niekto nechce používať telefón na internet, e-mailovanie, GPS a podobne, je to jeho vec, ale smartfóny sú lepšie aj pri textovej a hlasovej komunikácii. Môže byť totiž zadarmo.

Jasné, že to nie sú špeciálne výhody operátorov. Budeme hovoriť o aplikáciách, pri ktorých sa dá využívať volanie cez internet a textové správy, pričom nás to nebude nič stáť (teda ak nerátame cenu za dátový prenos). Teda vlastne to, na čo nám na desktopoch a v notebookoch už roký slúži starý dobrý Skype – prvý masovo rozšírený instant messenger, umožňujúci aj telefonické hovory (a videohovory). Akurát prenesené do mobilných zariadení.

 

Klasika

Skype je klasika a samozrejme funguje aj pre mobilné zariadenia pre iOS aj Android. To isté sa týka aj Google talku (Gtalk) . Ak k tomu prirátate aplikáciu pre facebook chat (facebook messenger), to už však začína byť nejako príliš veľa komunikátorov na jedno zariadenie. Navyše niektoré majú muchy. Napríklad  Skype na Androide za ten svet nevypnete, či chcete, či nechcete bude online a žrať akumulátor. Popularitu preto získavajú aplikácie typu „all in one“, kde môžeme sústrediť účty z viacerých služieb a rovnako jednoducho môžete aplikáciu vypnúť.

 

Všetko v jednom

Skype, Google Talk, Facebook chat, MSN, Yahoo, AIM/ICQ, Jabber, nebohý MySpace, úplne neznáme Vkontakte a Hyves, hráčsky Steam. Toto všeto zvláda aplikácia IMO Messenger,  ktorý je hviezdou mobilného instant messagingu. Navyše, ak nechcete, aby bol online, môžete sa ľahko odlogovať. Funguje v jabĺčkach, robotoch zelených, brusniciach čiernych aj v Nokii a dokonca má aj webovú verziu.

Ak nevyužívate Skype, je tu ešte alternatíva – eBuddy, ten zvláda Yahoo, AIM, Gtalk, Facebook, ICQ a MySpace. Existuje pre všetky možné mobilné telefóny, nielen smart.To sme sa síce trochu vzdialili od témy, lebo tieto užitočné aplikácie vedia len chatovať, prípadne pošlú „voice chat“ s nahrávkou vášho hlasu, ale na telefonovanie to nie je. V každom prípade sú tieto „all in one“ aplikácie veľkou pomocou.

 

Ako naozaj

No a potom sú tu aplikácie, ktoré umožňujú SMSkovať a telefonovať zadarmo s tým, kto má nainštalovanú rovnakú aplikáciu, pričom funcionalita je veľmi podobná skutočnému telefonovaniu a písaniu správ. Ich použiteľnosť pribúda s počtom účastníkov v sieti. Majitelia iPhonov a iPadov si môžu SMSkovať s inými majiteľmi iPhonov a iPadov zadarmo „od výroby“, telefón vie, kto má iPhone a pošle mu SMSku cez web zadarmo. Z viacerých komunikačných aplikácií sa aspoň v našich podmienkach vyselektovali dve, ktoré majú značný počet používateľov: WhatsApp a Viber.

Pre ktorú sa rozhodnúť? Je to trochu ako s voľbou operátora. Kde máte viac priateľov, toho si vyberiete. Čo sa dá zistiť jednoducho, nainštalujete si obe, chviľu urobíte rešerš a výsledok vám vypadne sám. Potom si tú menej potrebnú aplikáciu odinštalujete, lebo všetky tieto táracie veci sú  naozaj dosť žravé na baterky.

 

WhatsApp je fajn

WhatsApp je univerzálnejšia aplikácia, nainštalujete ju v podstate na všetky platformy okrem Windows Mobile, teda aj BlackBerry a Nokiu. Výhodou je že umožňuje skupinový chat, čo by sa dalo fajn využiť v biznise, kde sú BlackBerry rozšírené. Je zvláštne, že pre Android je zadarmo, pre Apple stojí euro. Čo môže niekoho odradiť, hlavne pri testovacej prevádzke. Prečo nemôžu tí výrobcovia dať demo na nejaký čas zadarmo?

 

And the Viber is…

U nás zatiaľ víťazí Viber. Ten je síce len pre iOS a Android (BlackBerry sa vraj pripravuje). Okruh jeho používateľov citeľne narastá a javí sa ako náš víťaz. Čím si nás získal?Prejavuje vlastnosti killer application, ku ktorej patrí jednoduchosť, univerzálnosť a návykovosť. Po inštalácii nechce žiadne registrácie a heslá. Nainštalujete, pošlete svoje telefónne číslo, dostanete štvormiestny číselný kód, ktorý zadáte do okienka a ste registrovaný. To zvládne fakt každý a nikoho to neotrávi. Viber sa tvári ako normálna telefónna aplikácia s dôverne známym interfejsom, dá sa z neho volať a SMSkovať hockomu, ale kto má nainštalovaný Viber, je označený a program sa s ním spája zadarmo cez svoje protokoly. Kvalita hovorov je preverená, počuť ich výborne a obojsmerne (takže si môžeme skákať do reči, čo je v Skype obmedzené). Cez 3G sa stalo, že hovor vypadne, ale nie je to nič nepríjemné. Veď je to zadarmo.

Samozrejme, ak ste na WiFi, použijete ju a máte kvalitnejšie a menej padavé pripojenie, navyše sa vám nemíňa dátový paušál. SMSky samozrejme tiež fungujú a vyzerajú ako SMS (aspoň tie v androidoch a iPhone). Ak sa niekto nový prihlási na Viber, dostanete o tom správu a služba je o jedného človeka použiteľnejšia.  Viber má pozoruhodne úsporný dátový tok. Jedna minúta hovoru je vám zožerie cca 500 KB, takže sto minút hovoru vyjde na približne sto megabajtov, čo je veľmi pekné. SMS majú zanedbateľné objemy. No a k jasnej výhode Viberu patrí, že sa dá vypnúť keď potrebujete šetriť baterku.

 

Marian JaslovskýMindshare Slovensko | Follow @BlogBrightMinds na Twitteri

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.