Smartfóny sú mobilné zariadenia, ale odtiaľ-potiaľ. Kým telefóny slúžili na telefonovanie, SMS, pripomienkovanie a budenie, vydržali bez šťavy aj niekoľko dní. Smartfóny sú závislé. Bez nabíjačky v taške riskujete, že niekde ostanete bez svojho obľúbeného partnera. To znamená vyhnanstvo na pustom ostrove bez internetu, fejzbúku, četu, knižiek, a, áno, aj bez telefonovania a SMSiek, ale to nie je v takejto chvíli dôležité. 

 

Mimochodom, priemerný Európan vraj pozrie na displej svojho smartfónu v priemere 150-krát za deň. Ak rátame 8 hodín spánku, je to asi 10-krát za hodinu. A niekedy je ten pohľad pekne dlhý. Ako ste na tom vy?

 

Jeden deň a dosť

Toto všetko spôsobuje, že smartfóny vydržia bez nabitia v priemere jeden deň, ale pri intenzívnom používaní ich v podstate musíme nabíjať priebežne, každú chvíľu. Podľa sovietskych sci-fi zo 60-tych rokov mali mať všetko na atómový pohon. Na to si ešte chvíľu počkáme, tak si musíme zvyknúť, že  s akumulátormi skrátka zatiaľ nič neurobíme. Musíme teda urobiť niečo, aby ten prístroj toľko nežral, a nám nežral nervy. Budeme sa baviť o Androidoch, kde sú možnosti nepomerne lepšie ako v iPhone.
Ručne stručne

Stručne povedané, hlavnými žrútmi akumulátora sú displej a dáta (vrátane GPS), čo len prehlbujú online aplikácie – mail, chat, viber či Skype. Takže to vymyslime tak, aby sme neboli takí veľkorysí a pritom sa čo najmenej obmedzovali.

Relatívne najkomplikovanejším, ale aj najistejším spôsobom, ako predĺžiť výdrž akumulátora je ručná obsluha. Teda: Keď ideme na nejakú poradu, do kina alebo niekam, kde nebudeme potrebovať internet a e-maily, dáta skrátka vypneme. Alebo niekedy ich vypnime len tak, nemusíme byť stále online.

Ísť do nastavení je pomerne komplikované, ale existujú jednoduché miniaplikácie (widgety), ktoré si umiestníme ako gombíky na plochu a stačí jeden ťuk. Napríklad Data Enabler Widget. A aby sme nezabudli na GPS, to je lepšie mať stále vypnuté, jedine keď používame mapu, navigáciu alebo geolokalizačné služby (FourSquare), zapneme ho. Hneď vedľa vypínača dát môžeme umiestniť gombík miniaplikácie GPS OnOff.  Od toho istého výrobcu je tu aj widget Brightness Level, ktorým si môžete jednoducho ručne nastavovať jas displeja, lebo ten je tiež riadny killer.

WiFi

Keď sa pozriete na poslenú linku, nájdete tam aj WiFi OnOff a Bluetooth OnOff. Hej, WiFi vie tiež potiahnuť batériu, hlavne keď sa niekde pripojíme a zabudneme vypnúť, potom stále hľadá okolité siete. Existuje aj iné riešenie – aplikácia, ktorá sa automaticky pripojí len na siete, ktoré jej dovolíme (doma, v práci, u priateľky, v obľúbenej kaviarni) a keď odídeme z dosahu, tak sa vypne. A keď sa na tú WiFinu zapne, zároveň vypne dátový prenos telefónu, aby sme zbytočne nemíňali dátový paušál. Takýchto apps je viac, osvedčená as volá WiFi Auto On.  Ak používame chatové aplikácie (napríklad IMO messenger), tiež sa po rozhovore odlogujme, aby sa zbytočne neprenášali dáta. A tiež nemusíme byť k dispozícii každému stále, no nie?

 

Multiwidgety

Existujú aj aplikácie, kde sú všetky potrebné vypínače pokope. Dve sympatické sú platené, ale stoja menej ako 80 centov – Extended Controls a SwitchPro Widget. A navyše aj pekne vyzerajú.

Zadarmo a pre pokročilých používateľov, namiesto viacerých miniaplikácií odporúčame multiwidget s mnohými možnosťami, kde si pridáme tlačidlá aké chceme a tiež aj ľubovoľný počet widgetov s dizajnom aký chceme. Volá sa Elixir Widget, na Android Markete má rovných 5 hviezdičiek a oplatí sa s ním pohrať.

Automatizácia

A potom je tu iná možnosť, programy, ktoré automaticky vypínajú dátový tok, keď sa zhasne displej. Takých je niekoľko, ale väčšina pokročilých používateľov vám povie jednu: Juice defender. Existujú z neho tri verzie: základná zadarmo, Plus a Ultimate. V základnej si môžeme nastaviť profily, v Plus aj vybrať, ako sa majú správať ktoré aplikácie a Ultimate dokáže pokročilý používateľ nakonfigurovať do zbláznenia. Ja osobne mám Plus a je vypnutý, ale keď idem do terénu a hrozí, že nebudem pri elektrine, zapnem ho. To zjednodušuje widget – vypínač, ktorý sa dá vytiahnuť na plochu.

Sú tu aj Green Power Battery Saver a 2x Battery Saver, ktoré robia v podstate to isté, akurát sú plne automatické.
Procesy

Hlavne používatelia Windows si myslia, že systému uľavíme a baterku ušetríme tým, že budeme vypínať aplikácie, ktoré považujeme za zbytočné. Odborníci však pred tzv. task killermi varujú. „Žerú baterku a systémové prostriedky a spomaľujú telefón, na rozdiel od iných aplikácií, ktoré síce vidíte v task killeri ako bežiace, ale sú neaktívne,“ hovorí informatik Martin Dratva. „Mať prázdnu pamäť nie je dobre, pamäť je na to, aby sa využívala, a Linux to robí dobre, snaží sa mať pamäť plnú a nie prázdnu.“ Dratva dodáva, že tiež používal Juice Defender,  ale potom prešiel na profesionálnu aplikáciu Tasker, kde sa dá urobiť okrem iného to, čo v Juice Defenderi, a ešte oveľa viac. Vraj je to najlepšia aplikácia pre pokročilého používateľa.

Ak si chcete prečítať o task killeroch viac a na renomovanom serveri, tu je jeden článok a tu druhý článok.

Prečítajte si aj predchádzajúci článok ako volať a SMSkovať úplne zadarmo
A pobavte sa so skvelou básničkou Sama Trnku (s videom) o tom, že smartfóny sú v skutočnosti dosť blbé.

 

Marian JaslovskýMindshare Slovakia | Foto autor

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.