Už ste určite zachytili správy o tom, že Google mení aktuálne dosluhujúci Android market, teda platformu, ktorá slúži, resp. slúžila ako nákupný dom pre všetkých majiteľov androidových zariadení. Mohli v ňom nájsť a stiahnuť aplikácie a hry do svojich obľúbených hračiek.

 

Do začiatku decembra minulého roka v Android Markete zaznamenali 10-miliárd stiahnutí viac ako 400 000 aplikácií (pozri graf). Časy sa menia a je tu Google Play. Zdá sa, že tentokrát ide o prepracovanejšiu a komplexnejšiu odpoveď na AppStore, ktorý pred pár dňami oslávil 25 miliárd stiahnutých aplikácií.

Majitelia androidov v týchto dňoch dostali aktualizáciu, ktorá vymení starý obchod za nový. Ten nový, Play, je kompletne „cloud based“, čo znamená, že všetky dáta budú uložené v „oblaku“ a užívatelia sa k nim dostanú jednoduchým prihlásením sa k svojmu Google účtu, vďaka čomu Google hovorí o nulových nákladoch na skladovanie  vašich filmov, hudby alebo kníh.

Podľa obrázkov, ktoré uverejnil server businessinsider.com je zrejmé, že Play bude ponúkať okrem aplikácií (a hier) aj hudbu, filmy a knihy. Knižná sekcia, napríklad obsahuje komplexný pohľad na konkrétne dielo, spolu s odbornou kritikou, hodnotením užívateľov alebo dokonca ponúka možnosť stiahnuť si krátku ukážku. Na rozdiel od iTunes, všetky sekcie obsahujú možnosť podeliť sa s konkrétnym albumom alebo knihou so svojimi známymi cez Google+ alebo Twitter.

Čo je, samozrejme, nemilé, je otázka geografickej dostupnosti nových položiek v Play. V našich končinách, aspoň zatiaľ, zostáva Play naďalej len miestom pre sťahovanie aplikácií a hier. Na rozdiel od Apple iTunes teda nebude možné kupovať hudbu, knihy ani filmy. Google nezverejnil žiadne konkrétne informácie o chystaných zmenách v takomto nastavení.

Tu je skvelé video, vtipne predstavujúce službu. Stojí za pozretie.

Richard KopunikMindshare Slovakia

Zdroje: googleblog.blogspot.combusinessinsider.com

O autorovi

Richard Kopunik

Vyštudoval obchod a marketing. Vo sfére mediálnych agentúr pracuje už takmer 20 rokov. Zaujímajú ho nové trendy v oblasti marketingovej komunikácie a médií, technologické vychytávky, hudba, knihy, filmy a seriály. O nich, v akejkoľvek kombinácii, rád píše aj na našom blogu.