Až 21 % obyvateľov USA čítalo v posledných 12 mesiacoch elektronickú knihu a dokonca až 43 %  čítalo buď e-knihu alebo inú formu elektronického obsahu, ako magazín alebo elektronické vydanie novín. Až 29 % Američanov starších ako 18 rokov vlastní minimálne jednu el. čítačku kníh alebo tablet. Pokiaľ ide o celkové podiely jednotlivých typov zariadení, čitatelia e-obsahu ho konzumujú prostredníctvom osobných počítačov (42%), špeciálnych e-čítačiek ako je Nook aleb Kindle (41 %), 29 % z nich číta knihy na svojom telefóne a 23 % na tablete.

Zatiaľ sa zdá, že e-knihy neznamenajú úplný zánik sveta papierových kníh, keďže až 88 % čitateľov e-obsahu uvádza, že čítajú aj obsah uložený na staromódnom papieri. Až 78 % respondentov odpovedalo, že za posledný rok čítali aj papierovú knihu.

Čo je dôležité, čitatelia e-kníh čítajú viac ako tí ostatní, vyznávači elektronického obsahu priemerne zvládnu 24 kníh za rok, staromilci 15 titulov.

Ak by sme sa chceli pozrieť na súboj papierových a elektronických kníh o priazeň čitateľov, uvidíme, že každá z verzií má pre nich špecifické výhody v odlišných situáciách. Papierové knihy bezpečne vedú, pokiaľ ide o čítanie s deťmi. Neviem, či ste niekedy skúšali čítať vašej ratolesti večer v posteli elektronickú knihu. Samozrejme si na iPade môžete zvýšiť hlasitosť a užívať si pomerne autentické šuchotanie elektronických stránok, ale z mojich skúseností je to pomerne zvláštny zážitok, ktorý sa nedá s klasickou knihou porovnať. Dokonca som sa prichytil pri tom, že všetky tie hrozne cool fičúry v elektronických knihách nás večer v posteli zdržujú a rušia pozornosť detí, takže s výsledkom prieskumu absolútne súhlasím aj napriek tomu, že sú u nás doma tablety a smartfóny už dávno bežnou súčasťou (aj detského) sveta. Ako ukazuje výskum, dospelí pri čítaní pre seba až taký problém s elektronickými knihami nemajú a ich pozícia sa oproti papierovým súperom vyrovnala, dokonca začali v spálni víťaziť. Napadlo mi, že sa možno pri nich ľahšie zaspáva, keďže väčšina čítačiek po istom čase sama zhasne. Je to asi komfortnejšie, ako sa budiť po pár hodinách pod rozsvietenou nočnou lampou.

Podľa prieskumu papierové knihy sú stále lepšou alternatívou pri požičiavaní kníh známym a priateľom. V oblastiach ako je možnosť rýchlo a dostať ku knihe alebo inému obsahu, čítanie počas cestovania alebo dochádzania do práce, prirodzene vedú tie elektronické verzie. Viac detailov v prevzatom grafe dolu.

A na záver ešte dobrá správa pre kníhkupcov. Rastúci trend e-kníh by mal, aspoň podľa výsledkov prieskumu, priniesť aj čitateľov ochotných za knihy platiť respektíve si knihy kupovať. Až 61% čitateľov elektronických kníh odpovedalo, že si knihu, ktorú práve čítajú kúpili, na rozdiel od 48 % všetkých čitateľov kníh. Spolu s už spomenutým faktom, že e-knihomoli aj čítajú viac kníh ako tí ostatní, nebude to snáď s budúcnosťou kníh a ich autorov až také zlé.

Keďže by sme radi zistili, ako je to s knihami a e-knihami u nás, budeme radi, keď nám na tejto adrese pomôžete naplniť krátky MindScan prieskum na túto tému. Výsledky samozrejme, ako vždy, zverejníme.

Richard KopunikMindshare Slovakia

Zdroj: libraries.pewinternet.org, fotografia 9to5mac.com

O autorovi

Richard Kopunik

Vyštudoval obchod a marketing. Vo sfére mediálnych agentúr pracuje už takmer 20 rokov. Zaujímajú ho nové trendy v oblasti marketingovej komunikácie a médií, technologické vychytávky, hudba, knihy, filmy a seriály. O nich, v akejkoľvek kombinácii, rád píše aj na našom blogu.