Trendové cloudové služby boli známe ešte predtým ako sa tak volali: Webmaily, úschovne na súbory a podobne. Cloudové úložiská, teda webdisky, prišli na rad trochu neskôr, pretože ich masovejšie rozšírenie podmieňujú mobilné zariadenia s rýchlym internetovým pripojením.

Tento týždeň vyšiel Google so službou Google Drive, čo je odpoveď na microsoftský SkyDrive alebo úložiská tretích strán, z ktorých najznámejší je Dropbox či SugarSync; applovský iCloud slúži primárne na iné účely. Inak povedané, Google Drive je externý disk na webe, ktorý pojme 5 GB akýchkoľvek dát, ktoré budete mať stále poruke, ak teda ste pripojení na internet (alebo si ich budú môcť ťahať aj iní, ak im to dovolíte).

Ak dobre poznáte googlovské aplikácie, nie je Google Drive pre vás žiadna novinka. Len sa to predtým volalo Google Docs, malo to kapacitu jedného giga a okrem kancelárskych dokumentov, pre ktoré bol vyvinutý, ho Google pred niekoľkými rokmi sprístupnil pre akékoľvek súbory. Takže ak ste mali niečo uložené v Apps, v GD si to nájdete.

Google naozaj nemá problém s inovatívnymi rozhodnutiami, ale toto predsa len prišlo trochu neskoro. Autority sa zhodujú v tom, že keby prišiel Google s „drajvom“ o pár rokov skôr, Dropbox by mal ťažšiu prácu. Takto vyznieva predsa len trochu bezfarebne. Ale o tom neskôr.
Dropbox – lakomý kráľ cloudu

Má to len dvojgigový základný priestor zadarmo a najvyššie ceny za pridané gigabajty, čo to je? Odpoveď je v názve medzititulku. Jedno z najznámejších cloudových úložísk je naozaj škrob. Konkurencia začína na piatich alebo dokonca aj desiatich GB bezplatného priestoru, ale DB nie. Aj ceny má najvyššie. A napriek tomu na ňom fičí viac ako 50-miliónov používateľov.

Dropox vznikol v roku 2008, oficiálny mýtus hovorí, že zakladateľ Drew Houston ho vymyslel keď si zabudol dátový kľúčik keď bol ešte študentom MIT. Prečo je Dropbox taký obľúbený keď je taký škrob? Je to súhra dôvodov: DP je prístupný pre všetky mobilé aj pevné platformy (áno, aj Blackberry a Symbian). Po druhé, je krásne integrovaný do systémov. S tým súvisí aj používateľská komfortnosť. A prepracovaný spôsob rozširovania kapacity zadarmo, napríklad odporúčaním priateľom.

No a to hlavné sú desiatky aplikácií, ktoré spolupracujú s dropboxom a ktoré sa samozrejme o kopírovaní, zdieľaní a sychronizovaní súborov najrôznejších typov. Nech sa páči, osem príkladov. Dropbox je v neustálom vývoji, po novom napríklad umožňuje automatické uploadovanie fotografií z mobilného telefónu (buď automatické alebo len keď je mobil prepnutý na Wi-Fi) a úplne najnovšie zjednodušenie uploadu. K negatívam služby patrí (okrem ceny) občasná pomalosť a spochybňuje sa aj bezpečnosť.
Tak teda čo s tým Google Drajvom?

Google Drive je lacnejší ako Dropox a ponúka zadarmo 5 GB priestoru. Je tu aj možnosť online editácie dokumentov vo formáte Office (podobne ako SkyDrive). To je síce veľká konkurenčná výhoda, ale tým asi všetky výhody končia. GD je zatiaľ určený iba pre Android a nie sú naň naviazané žiadne aplikácie. Hej, tatko Google je určite vplyvný a napríklad pevnou integráciou Drajvu do nových androidov získa určite kŕdeľ používateľov, ale na Dropbox skrátka nemá a rátam, že tak skoro ani nebude.

Na druhej strane, môže ísť cestou iCloudu od Apple. Ten nie je „bordelizbou“ na kadejaké súbory, ale primárne záložným skladom vášho iPhone či iPadu, prípadne vašej hudby pri rozšírení kapacity. Takže aj keď máte nakúpené drahé aplikácie a vašu iMašinku niekto odcudzí alebo sa vám ju podarí načisto pokaziť, nemusíte sa obávať o osud vašich appiek, dokumentov a ostatných vecí.
SugarSync – niekdajší kráľ

Populárnym cloudovým úložiskom je SugarSync pre všetky možné platformy s pekným a praktickým prostredím v telefóne, voľnými piatimi gigabajtmi priestoru a zaujímavými aplikáciami.

Kedysi bol oveľa prepracovanejší, ale Dropbox ho dobehol. SugarSync má jednu zásadnú nevýhodu, nie je, aspoň v Androide, integrovaný do systému v menu „share“. To znamená, že keď si klikneme na obrázok alebo dáme uložiť súbor, dostaneme všetky možnosti kam ho odoslať, medzi nimi aj náš webdisk. Na druhej strane, je tu možnosť veľmi dôkladného nastavenia zálohovania, môžete si vybrať aj viaceré nezávislé podadresáre. Aj keď pozor, zálohovanie na webdisk nie je skutočným zálohovaním, len doplnkovým!

SugarSync spolupracuje so zaujímavou aplikáciu, Sandisk Memory Zone (je kompatibilná s viacerými známymi webdiskami). S ňou si môžete pekne zálohovať čokoľvek z mobilu do najznámejších cloudových úložísk.

 

Microsoft: Najlacnejší

V prvej verzii článku som nadšene napísal, že SkyDrive (ex Windows Live) má rovných 25 giga voľného priestoru, ale to bol bug. Pri teste som sa spoľahol na mobilnú aplikáciu, ktorá mi ukazovala, že mám voľných presne toľko. Áno, taká možnosť bola, ale len limitovaný čas a pre už zaregistrovaných používateľov Windows Live, default je 7 GB. Ospravedlňujem sa za zavádzanie. Výhodou ostáva online editovanie dokumentov Office, aj v rámci tímovej práce a fakt, že je najlacnejší zo všetkých webdiskov (Za 25 dolárov ročne dostanete ďalších 50 GB priestoru). Microsoft je asi garantom, že len tak z webu nezmizne a že sa neudejú nejaké problémy, to si redmondskí páni nemôžu dovoliť. Ak chcete komplikovane zálohovať z viacerých adresárov, nájdite si iný webdisk, SkyDrive to vie len z jedného určeného adresára. Ďalšou nevýhodou je, že pre Android a iOS neexistuje oficiálna aplikácia (veď to je pochopiteľné). „Zadarmový“ Browser for SkyDrive je nemožný, v kontextovom menu „zdieľať“ samozrejme SkyDrive v Androide/iOS chýba. Takže tento webdisk vidím skôr na zálohovanie dát z notebooku alebo desktopu s možnosťou mobilného prístupu ak je to potrebné, ako na nejaké každodenné používanie.

Doplnenie: Čitatelia
Ďalšie zaujímavé služby

Box.net ponúka 5 GB voľného priestoru ale robí marketingové akcie, kde sa dá odchytiť viac, aj 50 GB. Je údajne maximálne bezpečný, má 256-bitové SSL kódovanie). Táto pomerne mladá služba má ambície vytvoriť ekosystém aplikácií. Práve životaschopnosť a serióznosť robí z Boxu veľmi zaujímavú alternatívu.

SpiderOak (2 GB) je zaujímavý tým, že uplatňuje zero-knowledge privacy policy, to znamená, že ani samotní zamestnanci nemajú prístup k šifrovaným údajom na serveroch. Nevýhodou je, že keď zabudnete heslo, nepomôže vám ani Boh, lebo ten sa nevyzná v SSL kódovaní.

Okrem SkyDrive je priestorovým rekordérom je CX (Cloud Experience) s desiatimi gigami priestoru zadarmo  a minimalistickým ovládaním. Tiež vie automaticky synchronizovať vybrané adresáre, takže je vhodný na zálohy.

 

Prečítajte si, s čím súhlasíte

Celkom zaujímavým čítaním sú podmienky používania služby. Ak si myslíte, že by vám Google nemohol napríklad odretušovať vášho psíka z fotografií uložených na Google Drive, tak sa mýlite, mohol. Alebo by si ho mohol dať aj do svojich reklám bez toho, aby sa vás opýtal. Tu je článok o tom, s čím všetkým súhlasíte pri používaní štyroch známych webdiskov.
Záver

V rámci testu som si nainštaloval všetky bežne používané webdisky a tu je môj osobný názor, ktoré si ponechám:

Dropbox, lebo ho mám už dlho, som naň zvyknutý a pekne sa naň ukladajú fotky, vyfotené mobilom, kde je v názve súboru dátum, takže vzniká fotodenník. Plus ako USB kľúčik a na zdieľanie súborov, namiesto Úschovny.


A pozorne budem sledovať BOX.

Máte nejaké skúsenosti vy? Napíšte nám na facebook.

Marian JaslovskýMindshare Slovakia

 

Foto www.smartstoragegroup.com.au
Odporúčané články:

Porovnanie najznámejších webdiskov a podrobná tabuľka (v češtine)

Porovnanie cien najznámejších úložísk (v angličtine)

 

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.