Robíme to všetci zadarmo, prekvapila nás Dana Retová na stretnutí. S konferenciou je obrovské množstvo práce a mnohí sú v tom, že ju organizátori majú zaplatenú, ale nie. Desať ľudí to robí z nadšenectva.

Aha, možno neviete, čo je to TEDx (nehanbite sa, ani ja som to pred dvoma mesiacmi nevedel). TEDa, TEDx je „voľne šíriteľná“ odnož slávnej

konferencie TED. Ide na nej o to, že najlepšie hlavy z najrôznejších oblastí rozprávajú ľuďom z najrôznejších oblastí. Dvanásť minút, to je určený čas. Na ponory do hĺbky nie je čas, ale povrchné veci tu nemajú miesto.

Teda, sedíme s Veronikou Pizano a Danou Retovou a rozprávame sa, čo a ako bude na TEDxe Bratislava. My (akože Mindshare Slovakia) vysvetľujeme, čo sme vymysleli – že zostavíme „sociálno-mediálnu úderku“ z ôsmich študentov, ktorí budú informovať o TEDxe pre ním aj po ňom na všetkých možných kanáloch. Máme skúsenosti s takéhoto informovania z konferencií, ktoré organizujú Hospodárske noviny, tak prečo nehodiť lano mladým ľuďom, a nech si to pekne odrobia, nie? Veď to robia pre seba.

Zostavujeme tím

Rozhodili sme blogové, twitterové a fejsbúkové siete a lustrujeme si záujemcov. Zostavovanie tímu sa napokon ukázalo ako zábavná vec. Človeka opäť raz poteší, akí sú mladí ľudia šikovní. Poviem vám, všetkých by sme bez váhania vzali do agentúry na platenú stáž. Vlastne, pri sedemnásťročnej Pati Drobnej sme zaváhali. „Viete ja som prilis nemala kde nabrať skill okrem nášho

časopisu tu na škole; kým nemáte 25 a pred menom Mgr., nikto vás neberie vážne,“ napísala roztrpčene. „Zažila som už aj situácie, kedy si ľudia ani len neprečítali moje články a len na základe veku ma odpísali. Viem, že nie som žurnalistka a ani sa na ňu nehrám, ale kde inde ako v teréne máme my mladí nabrať skúsenosti?“

Sme trochu zahanbení a je to jasné, Paťu berieme.

Deň „X“

Heineken Tower Stage je to miesto. Divadlo s dostatočne veľkým foyerom a intímnou sálou. Na TEDx je zakázané používať akékoľvek displeje, aby sa zachovala komorná atmosféra.

Niekedy sa vám aj hodina na nudnej prednáške neznesiteľne vlečie, ale štyri dvojhodinové bloky preleteli tak, že nikomu sa nechcelo veriť, že už je koniec. Striedanie prednášok a skvelých videí z „veľkého“ TEDu, dostatočne dlhé prestávky, skvelé a vtipné prestávkové aktivity, debaty. Je to o komunikácii, aj preto každý nosí veľkú ceduľu s menom a záujmami. Stačí pozrieť a vieš, s kým a o čom debatovať.

O čom a aké to bolo, už napísali moji kolegovia zo socmediálnej úderky. Program je tu a na stránke je aj kompletná brožúra na stiahnutie. Juraj píše tuPaťa tu (zo samej skromnosti nám spočiatku aj zatajila, že bloguje aj pre SAShE.sk) a Eva tu.

U mňa sa okamihy, keď brada klesala až na hrudník, striedali s nadšením a dojatím. Veda, psychológia, motivácia, ale nie ako z idiotských motivačných príručiek. Ako sa vyrovnať s hendikepom, digitálne svety, dizajn, hĺbkové potápanie, Slováci zvonku, mozog zvnútra, hudba hraná na pohároch novodobý folklór, čo len chcete. Takto som to celé nafotil a okomentoval (verejný album na facebooku)

Plamienok a vzduch

Prednášky na TEDx sú ako škrtnutie zápalkou. Ak máme v sebe palivo, chytí sa oheň. Sú ako keď niekto otvorí okno. Nadýchneš sa čerstvého vzduchu, vyvetrá sa zatuchlina, v diaľke vidíš veci. Musíš k nim prísť sám, ale vidíš ich. Viem si predstaviť, že to môže niekomu zmeniť život. Ale v každom prípade človek odchádza ako po terapii a s pocitom, že tento svet si ešte zaslúži šancu. A že je vlastne veľmi zaujímavým a sexi miestom.

A ešte jedna vec, celý TEDx je o zdieľaní. Bez sociálnych sietí by neexistoval a každá jedna myšlienka na ňom sa týkala zdieľania: Zážitkov, príbehov, objavov, radosti, tajomstiev. A hej, aj tých sociálnych médií, ktoré mala väčšina návštevníkov napísané na svojej menovke ako jeden z troch hlavných záujmov.

Svet sa stáva príliš rozdrobený na kúsky, stráca celistvosť. Preto sa topíme v relativizme. TEDx je akoby protipólom konšpiračných teórií. Tie hovoria – pravda je aj tak inde, malí ľudia (a takí sme takmer všetci) nemajú šancu zmeniť chod vecí. TEDx oponuje: Každý môžeme zmeniť svoj kúsok sveta a pri troche šťastia sa to pozitívno môže dostať aj k veľkému množstvu ďalších ľudí. Ale nie je to podmienka. Všetko nemôže byť tak, ako to chcete vy. Ale váš kúsok sveta taký byť môže.

Marian JaslovskýMindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.