Čo je nové na displejoch: Chróm, slovenčina slovom a písmom a Foursquare

Zdá sa, že sa už definitívne skončili časy, keď sme striktne oddeľovali webovú funkcionalitu, softvér a sféru mobilných aplikácií. Dnes už pokročilé aplikácie spoluvytvárajú biotop, ktorý vychádza z našich lokálnych mobilov, tabletov, domácich notebookov a pracovných počítačov a cez cloud sa prelieva zasa späť. Typickým a najbanálnejším prípadom sú aplikácie Google, alebo hoci webdisk Dropbox, (nielen) poznámkový aparát Evernote alebo športový tracker Runkeeper. Tu sú nejaké ďalšie novinky v oblasti online biotopov.

Chrome pre iOS

Časy vojen webových prehliadačov sú minulosťou, tým že sa Microsoft stiahol z prvej línie, sa odohráva skôr ako evolúcia. Najšivotaschopnejším živočíchom je v oblasti webových front-endov je dnes  Chrome, číslo 1 v kategórii webových prehliadačov. Už roky ho máme nainštalovaný v notebookoch a počitačoch a Google práve nedávno uvoľnil aj aplikáciu pre iOS, takže mnohí applisti po ňom skočili a Safari by bol zabudnutý, keby sa dal nastaviť ako predvolený. Killerská funkcionalita je synchronizácia najnavštevovanejších adries na všetkých zariadeniach a návykové univerzálne vyhľadávacie okno, do ktorého píšeme webové adresy, ale aj slová, ktoré chceme vyhľadať v Googli. V testoch rýchlosti je vraj Safari o niečo svižnejší, ale subjektívne to necítim. Plus oceňujem ďalšie fičúrky, pre ktoré ho určite neodinštalujete.

Inak mi pri tejto príležitostí napadá, ako málo aplikácií pre tablety a smartfóny  je dizajnovaných ergonomicky, že ovládacie prvky nie sú na hornej lište ale spodnej. Takto je napríklad vymyslený pozoruhodný browser iLunascape, ten mal však má iné muchy (obmedzený počet záložiek, predvolený hrozný vyhľadávač).

Mobilné zariadenia rozumejú slovenčine

Keď najnovší iPhone prišiel s elektronickou „sekretárkou“ Siri, mnohí sme si mysleli, že slovenčina je tak málo rozšírený jazyk, že rozpoznávanie slovenčiny je sci-fi. Nie je. Siri sa síce, napriek fámam, ktoré sa nedávno rozšírili, po slovensky ešte nenaučila, ale objavila sa veľmi zaujímavá aplikácia pre iOS, ktorá prekladá hovorené slovo do písaného textu, a to veľmi presne. Do Dragon Dictation nahráte text a on ho prepíše s prekvapivou presnosťou, nerozumie len špeciálnym slovám a priezviskám. Text môžete potom odoslať cez e-mail alebo SMS, na Facebook, Twitter alebo do schránky.

Podobne pracuje aj Dragon Search, ktorý vám nájde webové stránky efektívnejšie ako pri predvolenom hlasovom vyhľadávaní.

Zaujímavé bude sledovať, ako sa bude dráčik učiť nové slová a vôbec, ako sa bude vyvíjať, lebo učenlivosť k takýmto systémom patrí.

Aplikácie vyvinula spoločnosť Nuance.

Vylepšený Foursquare

Ak ste fanúšikmi geolokačnej služby FourSquare, už asi viete, že nová verzia aplikácie je krajšia, prehľadnejšia a zábavnejšia ako stará, ak doteraz nie ste zaregistrovaný, možno je táto nová verzia dôvodom „regnúť“ sa. Aj pre ľudí, ktorých neveľmi baví zbierať body a odznaky, je zaujímavá tým, že upozorňuje aj na zaujímavé tipy od priateľov na zaujímavé miesta v blízkosti miesta, kde ste sa registrovali. Takže spoznáte svet naokolo lepšie ako so starou verziou. Mimochodom, práve som sa vrátil z obeda, bol som v grile, na ktorý ma upozornili vo Foursquare, vraj sa oplatí. A mali pravdu.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.