Dnes má priestor Andy Sváková – vďaka tomu, že startupový projekt Quadisys, na ktorom spolupracuje, minulý mesiac v rámci akcelerátora Plug & Play vybrali na stáž do amerického Silicon Valley

Na sociálnych sieťach je Andy neprehliadnuteľná počtom a  aj tónom statusov a tweetov. Rada sa pýta. Neskrýva svoju orientáciu na rovnaké pohlavie, niekedy sa zdá že až provokuje, aby potom mohla s pôžitkom moderovať diskusiu. Mimochodom, jej Klout score je 77, takže podľa tejto metriky je pravdepodobne najvplyvnejším človekom sociálnych médií v Čechách a na Slovensku (tu je článok o Kloute).

 

Ako vlastne myšlienka projektu Quadisys?

Prvotným impulzom bol nezrealizovaný herný projekt, ktorému (napriek prvotnému nadšeniu) už v počiatkoch „zlomil väz“ fakt, že pri súčasnej miere softvérového pirátstva by ako nezávislý nemal šancu byť ziskový. V čase keď médiami rezonovala ekonomická kríza bolo naivné pokúšať sa získať pre neznámy projekt investora.

 

Ako ste sa dopracovali k finálnemu tvaru?

Ale jedna z hlavných príčin neúspechu nám naďalej nedala spať – spoznali sme a spolupracovali s mnohými ľuďmi z herného biznisu, takže sme o tejto strane mince vedeli z prvej ruky. Niektoré osobnosti hernej branže tvrdia, že na jednu predanú kópiu hry je až 15-20, ba dokonca až 30 pirátskych kópií. To je šialené číslo. Na druhej strane ale herní distribútori používajú neúčinné a občas až absurdné riešenia, ktoré v konečnom dôsledku najviac obmedzujú platiacich zákazníkov. To je akoby automobilka dovolila vodičovi naštartovať, používať, tankovať auto či vybrať sa s ním na dlhú cestu len vtedy keď ona chce. Jeden z herných novinárov doslovne povedal, že piráti dostanú lepší produkt ako platiaci zákazníci. Teda nečudo že sa niektorí z nich pirátmi stávajú. Herný biznis si pri riešení tohto problému očividne naháňa vlastný chvost.

 

Nie je to práve jednoduchý cieľ.

I keď v tejto oblasti existuje konkurencia, zdalo sa nám zaujímavé sa týmto problémom spolu s programátormi zaoberať a diskutovať o možných riešeniach, z ktorých niektoré boli zhruba po roku vývoja pretavené do „proof of concept“ modelu. Vyžiadalo si však ďalší rok vývoja, kým sa dostal do súčasnej podoby ochrany QUADI.

Keď sa rozbiehal pôvodný projekt, dali sme aj na odporúčania či hľadali a oslovovali ľudí so zaujímavými projektmi na internete, v snahe nadchnúť pre náš projekt talenty pre ktorých finančný aspekt bol až na druhom mieste, prioritou bola výzva.

 

Ako sa správa ochrana z pohľadu používateľa, asi nijako rušivo, tak ako vlastne chráni?

Ochrana sa správa priateľsky ku koncovému užívateľovi – ten si ju v podstate ani nevšimne. Chráni na princípe DNA – každá jedna chránená entita má svoju DNA ochranu, čiže vzniká séria originálov namiesto série kópií.

 

Podľa tvojho FB profilu si v roku 2002 si skončila angličtinu na UK v BA, už o dva roky  si absolvovala psychológiu a získala ďalší titul „magistra“, nehovoriac o tom, že medzitým si absolvovala CEU tiež s titulom MA. A ešte medzitým je tam nejaká Karlova univerzita. Si vôbec jeden človek? Ako sa to dá stihnúť

Vždy som študovala dve školy naraz. Nejako to tak vyšlo. Súčasné štúdium psychológie v Bratislave a štúdium na CEU v Budapešti boli logisticky náročnejšie, ale dalo sa to zvládnuť – navyše tam som mala aj šťastie, že nám na CEU dali mesiac voľna na výskum, čiže som mohla predmety, ktoré vyžadovali v Bratislave dlhšiu prítomnosť, absolvovať. Študovanie ma baví, príde mi to ako zmysluplná aktivita. Vždy hovorievam, že každý ma nejaké hobby. Nedávno som si bola vziať diplom z práva a ešte by som chcela vyštudovať niečo z informatiky – veľmi ma lákajú štruktúry a architektúra IT sveta.

 

Čo ťa prilákalo k digitálnemu svetu?

Neviem, čo presne ma prilákalo k digitálnemu svetu, myslím, že som na neho čakala, že sa objaví :) Internet je pre mňa obrovský fenomén, niečo ako vynájdenie kníhtlače alebo žiarovky. Myslím, že internet vnímam tak trochu ináč ako väčšina ľudí – jednak je to nástroj, ktorý sprostredkováva demokraciu ľuďom, jednak je to nástroj ktorý urobil naše životy ľahšími a to za malé náklady pre jednotlivca ak vôbec nejaké. Je to nástroj, ktorý posúva náš ľudský druh o stupienok vyššie. To si ale zatiaľ nie každý uvedomuje.

 

Na FB sa často pýtaš, reaguješ veľmi explicitne. Čo ti dáva táto komunikácia? Shooty sa napríklad netají, že pre neho je to dôležitá forma prieskumu ľudí.

Explicitnosť, teda jednoznačnosť je skvelý spôsob, ako v prostredí, ktoré ešte nie je prešpikované silnou diplomaciou môžes rýchlo vyslať jasnú správu. Celkovo mám však pocit, že svet sa vracia k explicitnosti. Keď hovoríš jednoznačne, ľudia ti rozumejú. Osobne nepreferujem  ľudí, ktorí sa nevedia jednoznačne vyjadriť, pretože a teraz pôjdem trochu do takého môjho extrému:) pretože je to pre mňa signál, že nemajú v hlave jasno. Samozrejme mať v hlave jasno chce nejakú tú obetu:)…ale každý to zvládne, ak chce. Jednoznačnosť sa mi spája aj s čestnosťou a preto ju budem vždy preferovať pred implicitnými narážkami a významami, ktorých sme tu za komunistov mali až až. Žijeme už predsa v spoločnosti, kde sa netreba báť. A prieskum ľudí si nerobím. Zatiaľ neviem, načo by som ho používala.

 

Na facebooku máš charakteristiku „budúca premiérka“. Tvrdíš síce, že je to fór, ale poďme ho rozvinúť. Čo by si na Slovensku zmenila, keby to bolo v tvojich silách?

To som si dala v roku 2009 keď som si zakladala Twitter a skúšala ako funguje…robili sme internetovú kampaň Ivete Radičovej Moja prezidentka a nejako som to tam dala ako krátky popis, aby som vedela, že kde presne sa to ukáže.  No a ono to tam zostalo. Ja a politika máme zatiaľ schizofrenický vzťah lásky a nenávisti.

 

Čo si myslíš o Kloute?

Neviem ešte J. Klout som objavila v roku 2008 ale vtedy nebol u nás veľmi použiteľný. Tak som sa do neho zapojila teraz na konci mája, aby som ten fenomén vyskúšala. Videla som, že už existujú iniciatívy, kedy na nejakú akciu môžu ísť ľudia len s istou úrovnou toho Kloutu. Ale samozrejme sú v ňom také abnormality, že lokálne známy človek má napríklad vyšší Klout ako Warren Buffet – ale zas keď si to zoberieme tak, že to meria akýsi vplyv na internete tak povedzme, že to o niečom vypovedá.

 

Marian JaslovskýMindshare Slovakia

?

Už v útlom detstve Andy túžila byť za vodou.

Promócia na Central Europe University. S Georgom Sorosom

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.