Možno ste v poslednom čase na sociálnych sieťach zachytili slovo Deezer (www.deezer.com). Neignorujte ho, ide o veľmi zaujímavý spôsob ako sa dostať k megatonám hudby, a to aj offline. Všetko nasvedčuje tomu, že prichádza doba, kedy budú mať hudba, kúpená z iTunes a iných zdrojov veľmi vážnu konkurenciu. A zároveň je to jeden z elegantných spôsobov, ako sa vysporiadať s pirátskym sťahovaním hudby.

Internety už nejaký čas dokážu preniesť streamovanú hudbu v úplne  počúvateľnej kvalite a služby ako Grooveshark či Spotify sú veľmi obľúbené. Nie sú to žiadne audiofilské hĺbky, ale to nie je ani úloha týchto zdrojov.

Pri väčšine z nich narážame na problém, že fungujú len online a s vašim telefónom si ani nepípnete. Deezer je viac ako stream, skladby (momentálne ich je 18 miliónov) si môžete stiahnuť aj do vášho mobilného zariadenia, takže hudba bude s vami kdekoľvek.

Po registrácii (treba hneď uviesť číslo karty alebo účet PayPal) si Deezer môžete užívať neobmedzene a zadarmo 15 dní.  Potom sa rozhodnete, či sa vám páči natoľko, aby ste platili mesačný paušál 3,5 eur za online hudbu alebo 7 eur za možnosť ukladať  hudbu aj v offline podobe na telefón či tablet v množstve, limitovanom len pamäťou (po vypočutí album jednoducho vymažete a natiahnete si iný). Podporujú sa hádam všetky systémy (iOS, Android, Blackberry, Windows Phone a ďalšie).

Mám Deezer v testovacej prevádzke a som rozhodnutý, že si objednám plnú verziu Premium plus (s možnosťou počúvať offline). Za cenu jedného trochu lepšieho obeda mesačne to stojí. Čo je dôležité, toľko budú určite ochotní investovať aj nelegálni sťahovači hudby, hlavne ak Google začne obmedzovať vyhľadávanie pirátskych zdrojov.

Okrem toho má služba ďalšie pridané hodnoty: Biografie umelcov, rozmer sociálneho média (zdieľanie na facebooku, twitteri a natívna Deezer community), niekoľko „rozhlasových staníc“ a vytváranie a zdieľanie playlistov. K tomu treba prirátať pekné rozhranie a utešené aplikácie.

Vyskúšal som aj technickú podporu, pretože som si zaregistroval len desktopovú verziu a nešlo mi offline sťahovanie na iPhone, tak som napísal na helpdesk a takmer obratom mi prišla odpoveď, ktorú reálne písal človek (súdiac podľa preklepu), že mi prehodil paušál a dokedy môžem využívať trial.

Je tu aj vzdelávací rozmer, zaujímavý aj pre audiofilov. Ak si chcete napočúvať niečo, čo ste doteraz nepoznali, je to neuveriteľne jednoduché – a potom sa môžete rozhodnúť, či si kúpite o niečo kvalitnejšie nahrávky z iTunes alebo ešte kvalitnejšie na CD či SACD.

Osobne sa mi Deezer páči aj v tom, že sme opäť krok k zbavovaniu sa hromadenia nepotrebného, v tomto prípade nepotrebných dát – no povedzte, koľko z MPtrojek na vašich diskoch reálne počúvate. A nechcem nikomu vstupovať do svedomia, ale sú všetky legálne? S Deezerom na bežné počúvanie naozaj vystačíte. A máte ho k dispozícii vždy a všade.

Marian JaslovskýMindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.