Dnes sa pozrieme na dva zaujímavé grafy, ktoré spolu nepriamo súvisia. Oba sú z dielne stránky businessinsider.com.

Prvý zobrazuje vývoj podielu jednotlivých platforiem na trhu osobných počítačov od roku 1975. Takže áno, pre tých skôr narodených ukazuje aj podiel značiek ako Commodore alebo Atari v čase ich najväčšej slávy. Rovnako je na ňom krásne vidieť nástup nadvlády Windows/Microsoftu a Intelu, preto ten podarený akronym Wintel.

Aj napriek tomu, že oba giganty dokázali ovládnuť trh osobných počítačov pomerne rýchlo, zdá sa, že prichádza zmena. Určite nemôžeme v tomto momente hovoriť o existenčnom ohrození tejto symbiotickej dvojice, ako tomu bolo v prípade spomínaných, primárne herných, lídrov  a úhlavných konkurentov Commodore a Atari, no zdá sa, že Apple a Google s ich iOS a Androidom, dokázali za posledné obdobie niečo, čo ani tí najvychytenejší analytici nepredpokladali.

Čísla uvedené v grafe zahŕňajú predaje osobných počítačov, smratfónov a tabletov, s razantným nástupom posledných dvoch menovaných od roku 2010. Áno, tu niekde sa začala naozajstná éra iPhonov a Galaxy, či HTC. Chytré telefóny a neskôr tablety sa, aj keď v prípade smartfónov nie úplne priamo, podpísali pod celkovou stagnáciou predajov osobných počítačov, ktorých predaj v Q1 a Q2 2012 podľa reportov IDC a Gartner de facto klesá. Ich menší a sexi konkurenti sú, naopak, na steroidoch. A to máme za sebou len niekoľko hodín od spustenia predaja iPhone 5 a podľa všetkého môžeme na jeseň čakať legendami opradený iPad mini. Ak by niekoho zaujímali detaily, pekný graf nájde tu.

Poďme na druhý graf.

Ten v skratke ukazuje, že ponuka Androidových aplikácií pomaly dobieha ponuku „appiek“ pre iOS zariadenia, no prekvapením je, že vzhľadom k otvorenosti Android platformy táto medzera stále ešte existuje. Viac ako 15-percentný rozdiel dokazuje tvrdenia vývojárov, že pri príprave aplikácií uprednostňujú najprv iOS až potom nasleduje Android. Nehovoriac o fakte, že potenciál trhu s aplikáciami pre Android je na prvý pohľad zásadne vyšší, ak berieme do úvahy fakt, že posledný Gartner report o predaji smartfónov ukázal medzikvartálny 20-percentný rast Android platformy, našťastie pre Apple skôr na úkor Nokie a BlackBerry. Konečný podiel androidových zariadení za  druhý kvartál 2012 je na úrovni 64 % vs. 18,8 % Apple.

 

Vo finále späť k aplikáciám. Náklonnosť vývojárov sústrediť sa primárne na iOS užívateľov môže vysvetliť aj nasledovný údaj. Podľa Flurry Analitics Report, užívatelia si stiahli (zdarma alebo zaplatili) dodnes približne 25 miliárd (!) aplikácií z Apple Appstore, zatiaľ čo v prípade Google platformy hovoríme zatiaľ „len“ o 10 miliardách. Podľa reportu navyše užívatelia Apple zariadení míňajú za aplikácie viac peňazí.

Richard Kopunik, Mindshare Slovakia

Zdroj: Businessinsider.com

 Obrázok:  Arlab.com

O autorovi

Richard Kopunik

Vyštudoval obchod a marketing. Vo sfére mediálnych agentúr pracuje už takmer 20 rokov. Zaujímajú ho nové trendy v oblasti marketingovej komunikácie a médií, technologické vychytávky, hudba, knihy, filmy a seriály. O nich, v akejkoľvek kombinácii, rád píše aj na našom blogu.