Nechceme objavovať teplú vodu. Ak vo facebooku používate funkciu „Záujmy“, na tomto mieste prestaňte čítať. Empiricky sme však zistili, že funkcionalita, ktorá do facebooku pribudla v marci, nie je veľmi rozšírená. Chceme na ňu upozorniť, lebo veľmi zjednodušuje život a prístup k informáciám.

Teda: Urobte si v rámci vašej steny ešte samostatné „steny“, spisovne povedané zoznamy záujmov. Na nich budete sledovať len to, čo si sami vyberiete – fan stránky alebo príspevky priateľov, pričom si samozrejme môžete urobiť celý rad týchto zoznamov a kombinovať fan stránky a ľudí.

Ja som si napríklad spravil zoznam, týkajúci sa vecí, ktoré profesijne sledujem: Marketing, médiá, sociálne médiá, aplikácie, technológie. Takto to vyzerá:

 

Všimnite si, že vpravo  mi už Facebook sám tematicky ponúka ďalšie stránky s podobnou orientáciou.

Podobne si môžete spraviť hocikoľko zoznamov, do ktorých môžete vkladať fan stránky aj osobné stránky.

Ako sa to robí?

Jednoducho. Ak nemáte žiaden zoznam, kliknete si na gombík s hviezdičkou, ktorý je pri tlačidle Friends, resp. Like. Tam si nájdete Ad to interest Lists… a vytvoríte si nový zoznam.

   

 

 

Zoznamy sa vám zobrazia vľavo v menu hlavnej stránky. Jestvujúcu stránku potom editujeme gombíkom „spravovať zoznam“ (pozri prvý obrázok vpravo hore). Môžete si zvoliť kto všetko môže zoznam vidieť, či len priatelia alebo všetci.

Zoznamy sú samozrejme k dispozícii aj na mobilných aplikáciách.

 

Twitter

Podobne si môžeme vytvoriť zoznamy aj na Twitteri. Klikneme na užívateľské meno, potom na čiernu siluetku a zvolíme „add or remove from list“.

Najlepší spôsob ako sa dostať k zoznamom je zhora.

To je všetko. Prínosom týchto vychytávok je, že s facebookom a twitterom trávite čas naozaj zmysluplne a nemusíte sa prehŕňať haldami hlušiny.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.