Na jednom zo serverov, ktoré sa venujú operačnému systému Android, sa objavila overená informácia, ktorá sa dá nazvať bombou.

Google ohlásil svoju aplikáciu – mobilnú peňaženku Google Wallet, ktorá je sama o sebe zaujímavým počinom, keďže podľa posledných informácií by mala byť dostupná aj pre konkurenčný Apple iOS.

Ide o riešenie, ktoré vám umožní platiť prostredníctvom vášho mobilného telefónu (tap and pay), presnejšie prostredníctvom databázy kreditných kariet, ktorú máte uloženú práve v aplikácii Google Wallet, na miestach, ktoré sú vybavené NFC (Near Field Communication) terminálmi. Tie umožňujú prenos dát medzi zariadeniami na veľmi krátke vzdialenosti.

Otázkou zostáva HW kompatibilita Apple zariadení s NFC technológiou. Očakávaná integrácia NFC do iPhone 5 sa nestala skutočnosťou. Apple sa k NFC technológii, resp. celému ekosystému okolo mobilných platieb stavia zatiaľ zdržanlivo, o čom svedčí aj novo predstavená aplikácia Passbook. Tá síce umožňuje ukladať a používať informácie o vstupenkách do kina, zľavových kupónoch alebo loyalty kartách, no tam jej schopnosti končia. Niektoré zo zdrojov uvádzajú, že sa bude dať pre iPhone využiť akákoľvek NFC karta z banky. Také ponúkajú už aj niektoré slovenské bankové ústavy.

Ich využitie aj pre Google Wallet zatiaľ, samozrejme, nikto nevyskúšal. Aj keď Android je na NFC pripravený lepšie, zatiaľ vyzerá výber hardware  na stránke Gogole Wallet takto:

V čom je teda tá spomínaná bomba? Aplikácia ponúka možnosť objednať si fyzickú verziu Google Wallet karty, ktorou bude možné platiť všade tam, kde sa to nedá systémom tap and pay. Takže budete môcť naozaj nechať doma všetky svoje plastové karty a zobrať si smartfón a pre istotu ešte aj jednu Google kreditku. Podľa zverejnených informácií bude možné svoju Google kreditku dobíjať peňažným prevodom  a hovorí sa aj o integrácii PayPal Store.

Keďže som na GW zvedavý, požiadal som o aktiváciu. Pozvánka zatiaľ do mojej mailovej schránky nedorazila, takže viac detailov nabudúce.

Čo je ale už dnes jasné, je momentálny plán na dostupnosť fyzickej Google Wallet karty len v rámci USA. Možno sa dočkáme.

 

Richard Kopunik, Mindshare Slovakia

Zdroj:

www.google.com/wallet

www.androidpolice.com

O autorovi

Richard Kopunik

Vyštudoval obchod a marketing. Vo sfére mediálnych agentúr pracuje už takmer 20 rokov. Zaujímajú ho nové trendy v oblasti marketingovej komunikácie a médií, technologické vychytávky, hudba, knihy, filmy a seriály. O nich, v akejkoľvek kombinácii, rád píše aj na našom blogu.