Sviatky sú z hľadiska facebookového používateľa zničujúce obdobie. Na časové osi si ľudia vzájomne pridávajú kadejaké gýče, označujú vás na neuveriteľných obrázkoch, ktoré potom zaplevelujú vašu časovú os a albumy. Možno už máte súkromie poctivo ponastavované, ale nezaškodí pripomenúť, ako v zdraví prežiť Vianoce a Nový rok bez toho, aby sa vám z facebooku stala bordelizba.

Predovšetkým treba povedať, že ak zablokujete takýto „darček“ nikoho tým nemôžete uraziť. Ak niekto urobí vlastnoručne peknú PFku a pošle vám ju mailom, je to pekné a hodné poďakovania, ale ak niekto označí za päť minút dvadsať priateľov na fotke so sobmi, nie je to žiadna zásluha, skôr obyčajné spammerstvo.

Príspevky na časovú os a označovanie na fotkách

Pokročilí admini prepáčia, budeme to vysvetľovať od začiatku.

Kliknete na šípku pri menu „Domov“ a zvolíte nastavenie súkromia

Zvolíte „Upraviť nastavenia“ v položke „Časová os a označovanie menovkami“

Zapnete tretiu a piatu položku („Kontrolovať príspevky priateľov..“, „Review tags…“). Teraz keď vás niekto označí na fotke, v príspevku alebo chce vložiť príspevok na časovú os, najprv to príde k vám na odsúhlasenie

 

Hry

A keď sa už babreme so súkromím, môžeme si nastaviť aj otravné hry. Ak vám chodia pozvánky do hier a rôznych pofidérnych aplikácií, nepomôže prosiť ľudí, aby vám ich neposielali, oni totiž o tom pravdepodobne nevedia a spamuje samotná aplikácia.

To sa robí tu:

Kliknete a môžeme sa pustiť do blokovania tých, čo vás posielajú na Farmville a podobné blbosti.

Ak vás niekto zasýpa pozvánkami na udalosti, na ktoré nechodíte, môžete pozvánky vypnúť tu:

 

Komunikácia s ľuďmi a subjektmi ostane nezmenená, akurát nebudete dostávať pozvánky.

Ak chcete vypnúť aplikáciu ako takú (väčšina sú blbosti alebo spamujúci škodcovia, viď rôzne zmeny farby facebooku atď.), môžete to spraviť rovno v stĺpčeku upozornení.

Tak pekné sviatky a užite si ich bez facebookového smetia!

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.