Boli časy, keď pri telke sporiadane sedela celá rodinka, prípadne, ešte dávnejšie, aj nejakí kamoši od susedov. Potom začal počet televíznych prijímačov v rodinách pribúdať, tak sa mohli vytvoriť tábory kto chce čo pozerať. Dnes je situácia opäť iná. Fenoménom sa stáva druhá obrazovka. Majitelia tabletov, smartfónov či notebookov ich neodkladajú pri sledovaní televízie, ale aktívne využívajú. V niektorých prípadoch sa aktivity týkajú sledovaného programu, v iných niečoho úplne iného.  Tento fenomén dostal názov second screen a hovorí sa o „sociálnej televízii“.

Televízia má menších kamarátov

Podľa aktuálnych prieskumov v USA a vo Veľkej Británii sú až štyri z piatich smartfónov v permanencii pri sledovaní televízie. Inak povedané, 78 až 88 percent majiteľov smartfónov a tabletov ich používa aj pri „čumení do bedne“.

Nie je to nič nové v digitálnom svete. Hyperlinky akoby sa  preniesli aj do bežného života. Tie fungujú známym spôsobom – pozeráme niečo, zaujme nás to, dohľadáme to na internete a medzitým aj zabudneme na sledovanie pôvodného informačného zdroja. Alebo sledujeme viac zdrojov naraz, čo  je značne problematické. Totiž, ľudský mozog funguje ako iOS, nie je uspôsobený na multitasking, nevieme sa venovať naraz viacerým veciam, môžeme medzi nimi len viac či menej rýchlo prepínať. To sa, napriek rozšírenému mýtu, týka aj žien. Tak či tak, v dnešnej dobe sme sa naučili prepínať veľmi rýchlo.

 

Pár názorov

Aktuálne čísla nájdete na tejto infografike. A aby sme nezostali len pri grafoch a číslach, opýtal som sa na facebooku, akú skúsenosť majú moji facebookoví priatelia s dvoma obrazovkami:

Daniel: Včera večer: za chrbtom vypnutý 104 cm televízor, na obrazovke úzky pás wordovského dokumentu, napravo od neho pracovné video, ktoré som do toho dokumentu prekladal, pod ním zapnutý stream so zápasom West Ham – Liverpool. Sociálna TV? Už tam buďme!

Katka: S televíziou nie, ale pristihujem sa, že aj keď mám pred sebou zapnutý počítač, tak občas zo zvyku začnem browsovať cez mobil.

Robo Môžem súčasne pozerať dva futbaly – jeden v TV a jeden v notebooku – a ak to vyjde súčasne na Real Madrid a Premier League, tak je to skoro orgazmické.

Jano: Mne sa to stáva v jedinom prípade. Ak na Digi nedávajú Arsenal, tak ten pozerám v notebooku a vedľa mám zapnutú telku, kde beží iný zápas Premier Laegue. Pozriem tam ale iba v prípade keď komentátor poriadne zvýši hlas alebo padne gól.

Katarína: keď prepínam TV, bežne kontrolujem úroveň filmov na CSFD – či sa oplatí zostať a neprepnúť (minule som vravela, že by mali už v infografike okrem tv programu a názvu a času vysielania rovno dávať aj percentá daného filmu na CSFD).

Andrea: Nepozerám TV ale pozerám filmy na kompe a popritom si hľadám infošky. Najčastejšie o zaujímavých faktoch, ktoré sa objavia vo filme, napríklad pri historických filmoch si overujem ako to v skutočnosti bolo, alebo hľadám biografiu skutočných postáv. A tiež pozriem na imdb.com resp csfd.cz.

Štu Dent: Tiež nemám TV, ale pravidelne pozerám streamované videá popri práci na notebooku

Jozef: Dodám, že napríklad Samsung note 10.1 alebo Sony majú zabudovaný IR diaľkové ovládanie, tak môžeš prepínať tv a okolité spotrebiče rôznych značiek. Alebo si pozrieš TV program, imdb recenziu na film ktorý ideš pozerať alebo ho už pozeráš – či sa oplatí vydržať ak si unavený.

 

Nové výzvy

Postavenie televízie ako centra domáceho mediálneho sveta sa mení. Zdá sa, že fenomén dvoch obrazoviek tu bude navždy a pravdepodobne dosiahne saturáciu blízku sto percentám. To je výzva nielen pre marketingových odborníkov, ale vôbec pre mediálnych guruov – ako integrovať ďalší displej do vnímania naozaj zmysluplne.

 

Relax treba

„Médium je správa“, povedal svojho času Marshall McLuhan a mal tým na mysli fakt, že samotné médiá a ich nosič menia naše vnímanie skutočnosti. Je viac než isté, že sa naše vnímanie mení, od koncentrovanej pozornosti na vnemy (napríklad kniha, film), ktoré majú začiatok, koniec a medzitým sa niečo deje, k roztrieštenému vnímaniu typu „veľa naraz a povrchne“. To môže byť nebezpečné. Preto je dobré robiť si pravidelne mentálne cvičenia – odložiť smartfóny, tablety a zobrať si papierovú knihu alebo hrubý magazín a pekne čítať stránku po stránke.

Ale pokiaľ  máte pevnú vôľu a nenecháte sa každé dve strany zlákať fejsbúkom, môžete to riešiť tak, ako blogger Samo: „S druhou obrazovkou skúsenosť nemám,“ hovorí, „ale smartfón používam pri čítaní kníh. Dohľadávam kontexty a ďalšie veci, na ktoré narazím pri čítaní“.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

Foto www.148apps.com

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.