Facebook včera oslavoval deviate narodeniny. Najväčšia sociálna sieť patrí k tým zopár titanským projektom, ktoré sú pre internet a tým aj našu virtuálnu existenciu najpodstatnejšie. Pre začínajúcich používateľov internetu bolo kedysi jeho synonymom  ikonka “e” na ploche a Google, dnes je to možno práve Facebook – naša virtuálna obývačka, klubovňa a niekedy aj ring.

Facebook zmenil poňatie a používanie internetu a zároveň zmenil naše videnie sveta. V podstate žiaden významný spoločenský pohyb vrátane revolúcií sa dnes už neuskutoční bez Facebooku. Ľudia nikdy nekomunikovali tak intenzívne a mnohovrstvovo ako v súčasnosti. Tienistou stránkou je možnosť rýchlo a efektívne spochybniť takmer všetko, konšpiračné teórie, hoaxy a nebezpečné subkultúry nikdy nemali ľahšie podmienky. Vždy však platí, že za to nenesie vinu Facebook a sociálne siete, pretože tie sú len také, aké si ich urobia ľudia. A v reálnom svete zďaleka nie sú len bezpečné a priateľské miesta.

Facebook je veľmi komplexný svet a akékoľvek generalizovanie je rovnako smiešne ako kedysi súdy o internete ako takom (pamätáte sa, za čo všetko kedysi mohol internet?). Často sa spomína odcudzenosť. Facebook je však prostredie, ktoré si každý môže nakonfigurovať podľa seba. Je odcudzený pre toho kto chce byť odcudzený. Je prázdny pre toho, kto chce byť prázdny, nedá sa použiť na prácu len pre toho, komu sa pracovať nechce. A tak ďalej.

Na Facebooku je v súčasnosti zaregistrovaných 2 052 920 slovenských účtov. Celosvetovo má 1,06 miliardy používateľov, 50-miliónov fan stránok, 10-miliónov aplikácií a 1,5-miliardy dlhov.

champagne_cork_02 tit

Míľniky

Výročie Facebooku je dobrý dôvod zaspomínať si aj na ostatné projekty po boku ktorých Facebook pevne stojí a ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou našich virtuálnych svetov.

  • 1983: V akademickej sieti ARPAnet, čo je priamy predchodca internetu, zaviedli sadu komunikačných protokolov TCP/IP, ktoré umožnili vznik globálnej siete.
  • 1993: Vznikol prvý použiteľný prehliadač Mosaic, v ktorom boli implementované hyperlinkové odkazy. Odskoky z označeného textu na inú stránku dnes považujeme za úplne normálne, ale dovtedy neboli. Ľudia vnímali informácie lineárne (kniha, film). Čo sa týka prehliadačov, momentálne žiaden nemá väčšinu, aj keď Chrome od Google sa približuje k 50 percentám.
  • 1996: Premiéra vyhľadávača Google. Historický prvý bol Archie (1990) a prvý masovo používaný Altavista (1994), ale spoločnosť Google rýchlo prerástla „prostý“ prehliadač a dnes je internetovou superveľmocou s mnohými aplikáciami a službami.
  • 2001: Wikipedia ako neziskový projekt s kolektívnym autorstvom predznamenal novú éru internetu – spoločne vytváraný obsah.
  • 2004: Tu sú prvé kroky nášho Facebooku. Nebola to prvá sociálna sieť, v roku 2002 prvenstvo zaznamenáva Friendster a v roku 2003 prišli na svet profesijný LinkedIn a prvá „naozajstná“ sociálna sieť MySpace. Obsah sa už spoločne nielen vytvára, ale aj masovo zdieľa. Výraz googlovanie je už súčasťou hovorového jazyka. Na rad prichádza lajkovanie. Mimochodom, v roku 2004 Google premiéruje Gmail ako dnes dominujúcu e-mailovú službu.
  • 2005: YouTube ako najmasovejšia sieť pre videá, ktorá má dnes ambície byť nielen médiom pre živé vysielanie  a YouTube kanály zasa dávajú sieti sociálne parametre.

To je zatiaľ asi tak všetko. Ďalšia veľká vec možno drieme v počítačoch nejakých nadšených startupistov, ale všetko nasvedčuje tomu, že ďalšie revolúcia, ktorou bude pravdepodobne dôsledné využitie augmentovanej reality (napr. okuliare Google) je ešte otázka niekoľkých rokov. Ale to je len tak od oka, byť prognostikom v tomto svete je veľmi nevďačná úloha.

shooty

Malá anketa

Keď hovoríme o Facebooku, je štýlové zdieľať názory komunity. Oslovil som Facebookových priateľov, aby mi pomohli napísať tento článok a uviedli, čo považujú za najväčšie výhody a nevýhody siete.

Väčšina z nich vcelku neprekvapivo uviedla ako najväčšiu výhodu priateľstvá, ktoré by bez Facebooku nevznikli s dôrazom na to, že z virtuálnych sa môžu stať aj štandardnými fyzickými. Ďalej je FB výborný na obnovovanie priateľstiev s ľuďmi, ktorých život odvial niekam inam. Ako negatívum väčšina uvádza nedostatok súkromia, aj kvôli meniacim sa nastaveniam.

A tu sú konkrétne vyjadrenia (mierne upravené, aby sa vyjadrenia príliš neopakovali):

Peter Lachký: Najväčší prínos FB je to, že je zadarmo a pre všetkých a jeho najväčšie negatívum je to, že je zadarmo a pre všetkých.

Jaroslava Badániová: FB ma opäť spojil s ľuďmi, s ktorými sme si kedysi boli veľmi blízki (a kamarátstva z mladosti bývajú najpevnejšie putá), len nás rozdelil čas, okolnosti, vzdialenosť, skrátka, cesty osudu, a stratili sme na seba kontakt. Keby aj mal FB samé negatíva (čo určite nemá), za toto jedno budem Markovi Zuckerbergovi a spol. vždy vďačná

Marína Gálisová: Pozitívum – obnovenie kontaktov s mnohými ľuďmi, konkrétna pomoc pre ľudí, šírenie dobrých správ i dobrých rád, oživenie komunikácie. Negatívum: podporuje egoizmus, narcizmus, prokrastináciu, agresivitu. Je to zmenšenina reality, má všetky úžasné pozitíva aj negatíva slobody.

Ján Feranec: Vo FB vidím iba pozitíva. Negatívum je jeho nadmerné používanie, ale to je problém nielen FB ale aj televízie, čokolády, alkoholu a mnohých iných život “spríjemňujúcich” vecí. Máme doma napríklad televíziu ale už mnoho rokov do nej nečumím denne, iba príležitostne a vyberám si. Facebook som si takto ešte neosedlal. Ale pracujem na tom!

Martina Karlíková: Výhodou sú naozaj nové reálne priateľstvá, možnosť šíriť a podporiť dobre myšlienky, projekty, získavanie informácií, získavanie spätnej väzby, diskusie. Negatíva: Zotierajú sa hranice slušnosti, stráca sa citlivosť a FB sa zneužíva na šírenie extrémizmu.

Martin Gašpar: Už tu niekto citoval Bolka Polívku: Facebook je ako chladnička, chodíte do nej každých desať minút aj keď viete, že tam nič nie je.

Izabela Berešová: Na FB som sa cez priateľov mojich priateľov mojich priateľov zoznámila s otcom svojho dieťaťa, zažila kopu srandy, udržala si kontakt s ľuďmi napriek rokom roboty v zahraničí, dozvedela som sa kopu nových veci, nechala si poradiť v praktických veciach a zostala informovaná o všetkom bez potreby televízora či rádia, lebo sa ku mne pomocou FB dostávajú vyselektované informácie, nepremeškala som kopu koncertov a iných dobrých akcii a zbavila som náš byt množstva nepotrebných veci.

Paľo Funtál:
Facebook pomáha spájať ľudí s rovnakým zameraním, záujmami, problémami. Pomáha takto odkrývať a zviditeľňovať negatívne stránky spoločnosti, ktoré by inak zostali skryté a nepomenované. Vďaka FB už bolo odhalených mnoho darebáctiev v našej spoločnosti, najmä v politike či justícii. Facebook zohráva dôležitú úlohu pri zvolávaní angažovaných ľudí na protesty, demonštrácie, otvorené diskusie. Facebook má mnohokrát veľký vplyv na priebeh demokratických volieb. Je mienkotvorný. Negatíva Facebooku nevidím, každý sa mu môže slobodne vyhnúť, alebo sa pripojiť. Ak ho niekto považuje za nebezpečný, tak je rovnako “nebezpečný” ako slobodná tlač, televízia, internet.

Dušan Gajdoš: Našiel som tu ľudí, ktorých som dlhé roky nevidel. Negatívum je strata súkromia, ale treba si uvedomiť, že to robíš dobrovoľne a potom ti to môže byt jedno. A ešte mi napadlo jedno: Dá sa tu rýchlo a účinne pomôcť. Ostatné negatíva si nevšímam, je mi to jedno.

Miroslav Šido: Negatív je viac, ale hlavným je, že je to hrozný žrút času a znižuje mi výkon.

František Šebej: Umožňuje komunikovať súčasne s veľkým množstvom ľudí, ale – zvádza k hroznej povrchnosti, môže byť chorobne návykový a oberať o produktívny čas. Treba si ho občas (často) vedome zakázať.

Martin Vida: Pre niektorých možno jediný priestor kde si môžu alebo sa neboja povedať svoj názor. A to je aj pozitívne aj negatívne.

Jan Lopušek: Môžeš kontaktovať prakticky ktorúkoľvek inštitúciu, nájsť človeka, na ktorého nemáš mail ani číslo, je tu zopár zaujímavých skupín, ľudia, čo zdieľajú automobily na pravidelných cestách a podobne. Osobne som si musel však veľa “odberov informácii” vypnúť, pretože nie je možné normálne vnímať 300 “priateľov” a k tomu množstvo novín atd. Keď tomu venujete čas, nakoniec máte celkom prehľadný zdroj informácií.

Ján Benčík: Facebook mi umožnil zoznámiť sa s viacerými cennými ľuďmi, s ktorými by som sa inak nestretol. A dáva mi možnosť udržiavať s nimi kontakt bez ohľadu na vzdialenosť, ktorá nás delí. S niektorými som sa následne stretol aj osobne a prinajmenšom v jednom prípade prerástol virtuálny vzťah do reálneho priateľstva. A samozrejme prináša mi prostredníctvom FB priateľov mnoho aktuálnych a zaujímavých informácií, ku ktorým by som sa zrejme inak nedostal.

Martin Dratva: prínos je to, že je na ňom každý, číže je to najjednoduchšia forma kontaktu. Druhý prínos je, že vtipné emaily a podobné veci prakticky vymizli – keď mám nejakú zábavnú alebo zaujímavú vec, len ju bachnem na wall a hotovo. Negatívum je, že nie je dostatočná kontrola nad tým, čo a ako sa mi zobrazuje. Rád by som mal detailné možnosti nastavovania toho, čo na svojom feede vidím a čo nie. Aktuálne za mňa rozhoduje FB a nerobí to dobre.

Katarína Labajová: nie je tu toľko blbostí ako v TV, človek si sám vyberie správy (stránky), ktoré mu chodia miesto vnucujúceho sa TV  programu

Mario Michna: Facebook je ako oheň. Dobrý sluha, ale zlý pán.

Juraj Smatana: Facebook mi umožňuje pozrieť sa na svet cez filter môjho adresára kontaktov. Ten, kto sa pohŕdavo vyjadruje o Facebooku, mal by sa zamyslieť nad svojím okruhom známych.

Erik Nagy: Som v kontakte s tými, ktorých bohužiaľ nemám možnosť stretnúť, ba čo viac aj takých, ktorých v živote asi nestretnem, lebo bývajú na opačnom konci zemegule. A to sú tí, s ktorými som sa zoznámil ešte pred FB. Napríklad, keď som s niekým cestoval vo vlaku. Stretol na nejakom koncerte. Lebo spoznávať ľudí ma strašne baví. Negatívum je práve to, že to často ostane len na FB.

Peter Cibulka: Pozitívum: možnosť inak neuskutočniteľnej komunikácie vzájomné obohatenie, strácajú sa sociálne bariéry medzi mentálne blízkymi ľuďmi ako napríklad miesto narodenia, spoločenský status, peniaze, vek. Komunikácia nie je virtuálna alebo nevirtuálna, jednoducho buď je alebo nie je. Negatívum: Zatiaľ žiadne.

Daniel Podhradský: Pozitívom je prepájanie virtuálneho a reálneho sveta

Martin Poliačik: Facebook je výborný filter informácií. Samozrejme to závisí od zloženia priateľov – čím kvalitnejší a rôznorodejší ľudia, tým pestrejší a lepší obsah. Tiež je dobrým médiom pre spätnú väzbu, pre ľudí vo verejnom živote skvelá vec. A je priestorom pre spoznanie ľudí, s ktorými by sa človek inak spoznal len ťažko. Nevýhodou je požieranie času, čo je ale skôr o nastavení vnútornej sebadisciplíny.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

Obrázok Martin “Shooty“ Šútovec

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.