Pred pár dňami som si kúpil čítačku kníh. Verte, že to nebol žiaden náhly popud, ale výsledok dlhších úvah. Totiž, mám iPad (rok a pol) aj smartfón (dva roky), teda dosť možností čítať knihy mobilne a veru že som ich zopár aj prečítal, hlavne z mobilu počas prechádzok so psom.

Ale tablet ani smartfón nejako zvlášť nezmenili moje čitateľské návyky. Ale už po pár dňoch môžem skonštatovať, že čítačke sa to podarí.

V tomto článku sa budem snažiť odpovedať na základne otázky okolo čítačky. Musím zdôrazniť, že pri prvých krokoch (aj pri samotnom rozhodovaní) mi veľmi pomohol Marián Benkovič (tu je minuloročný rozhovor s ním) a vďaka nemu som prvotné  kroky absolvoval hladko. Takže už môžem začať dávať rozumy aj sám.

 

Otázka: Potrebujem čítačku?

Odpoveď: Človek potrebuje len jesť, piť, chrániť sa pred chladom, spať a z času na čas  nejaký bonus. Ale ak čítate knihy alebo noviny, určite ju budete radi využívať. Ak ste čítali predtým pravidelne a teraz, no, nazvime to tak, čítate menej, je veľmi pravdepodobné, že vám čítačka zvýši chuť do čitateľských zážitkov.

 

Námietka: Ale ja mám rád knihy. Papier, vôňa a tak.

Odpoveď. To má každý. K porovnaniu s papierom len toľko: E-ink skutočne znesie porovnanie so skutočným papierom. Ak to náhodou neviete, nie je to svietiaci LCD displej, ale naozaj elektronický papier, teda fólia, v ktorej sa sfarbujú jednotlivé body tak, že to vyzerá ako potlačený papier. Vo svojej základnej podobe elektronický papier nevydáva žiadne svetlo, takže na čítanie budete potrebovať osvetlenie.  Navyše je energeticky veľmi šetrný, čítačka vám bez nabitia vydrží týždne. Nové modely Kindle Paperwhite disponujú podsvietením, aby ste nemuseli používať externú lampičku, ale je vypínateľné.

 

No a teraz situácie, kedy je čítačka lepšia ako kniha:

  1. Čakáme na zástavke, v rade na pokladňu, na niekoho, venčíme psa, sadli sme si na malú rýchlu kávu. Vybratie čítačky z vrecka/tašky a spojazdnenie je vecou pár sekúnd (oveľa rýchlejšie ako pri knihe) a jej držanie aj jednou rukou je pohodlné. Modely Kindle vážia bez obalu od 170 do 220 gramov.
  2. Do čítačky sa zmestia stovky kníh, do 2 GB okolo tisícky. Na dovolenku alebo dlhšie výjazdy je to nenahraditeľné.
  3. V čítačke si prečítate aj noviny (napríklad pri zaplatení Piana vám, ak si to nastavíte, pošlú do čítačky každé ráno kompletné SME v čítačkovom formáte)  alebo si tam pošlete články, ktoré nestihnete prečítať na internete
  4. V čítačke máte aplikácie ako slovník, môžete vyberať, ukladať a na sociálnych médiách zdieľať citáty, robiť si poznámky.
  5. Keď svieti slnko, oslepuje aj papier. Čítačka je najlepšia vec na čítanie pri jasnom slnečnom svetle (napríklad pri vode).

 

Otázka: Mám tablet. Nestačí to?

Odpoveď: Knihy sa dajú čítať na tablete aj na smartfóne. Ale nie je to ten pocit, displej skrátka nie je na dlhé a pravidelné čítanie optimalizovaný. Navyše býva ťažší ako čítačka, pri držaní jednou rukou onedlho začne problém. A na slnku vám je nanič. Mám iPad rok a pol a prečítal som na ňom tri knihy. Tablet je fajn na farebné časopisy, farebné knihy a podobné pekné publikácie. A na internet a tak ďalej. Ale na čítanie kníh nie.

 

Ak som vám vložil chrobáka do hlavy, vyčkajte na ďalší článok. Dozviete sa viac. Napríklad odpovede na otázky typu akú, ako a tak ďalej.

(Pokračovanie článku je tu)

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

appka banner v2

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.