Predvčerom skončil zápas zo séria „El Clásico“, čo sú pravidelné súboje dvoch odvekých rivalov a dvoch najlepších futbalových klubov na svete – FC Barcelona a Real Madrid. Ďalší sa bude konať v sobotu. Rivalita klubov má aj hlbšie politické pozadie. Kým Real Madrid je, ako vyplýva aj z jeho názvu, kráľovský klub, FC Barcelona je klub katalánsky a jeho priaznivci podporujú nezávislosť Katalánska. Oba kluby sú naozaj veľké, čo sa týka výkonov, príjmov, ktoré aj podľa najnovšieho rebríčka za rok 2012 patria medzi najvyššie spomedzi všetkých svetových klubov, a v neposlednom rade aj merané počtom priaznivcov.

Title

El Clásico na sociálnych sieťach

Oba kluby sú, samozrejme,  aktívne na sociálnych sieťach. Na komunikáciu so svojimi fanúšikmi využívajú všetky dostupné sociálne siete – Facebook, Twitter, Google +, YouTube. Oba kluby majú množstvo priateľov na Facebooku. FC Barcelona ich má dokonca najviac spomedzi všetkých športových klubov sveta – vyše  40 miliónov! Real Madrid je na tom o niečo horšie s viac ako 36 miliónmi.  Tak sa na fan stránky pozrime trochu bližšie s pomocou nášho nástroja Facebook Focus.

Pri porovnaní oboch fan stránok sme pomocou nášho nástroja zistili,  že za posledný mesiac pribudlo viac fanúšikov FC Barcelony. Za posledný mesiac získali  neuveriteľných 749 702 nových priateľov!

Na druhej strane fanúšikova Realu Madrid sú aktívnejší, viac lajkujú, komentujú, zdieľajú. Zaujímavosťou je, že na rozdiel od Real Madrid, fanúšikovia nemôžu pridávať nové príspevky, iba komentovať tie, ktoré tam pridá administrátor stránky.  Je pochopiteľné, že v oboch prípadoch je najväčšia aktivita deň pred a po zápasu. Vo februári sa stal najlajkovanejší článok o predĺžení zmluvy s Lionelom Messim do roku 2018,  získal 258 000 „palcov“. Najväčšiu diskusiu vyvolal článok o zápase medzi FC Barcelonou a AC Milánom. Dokopy to bolo viac ako 9000 komentárov.

Oba kluby ponúkajú  na svojich stránkach množstvo obsahu. Fotky a články sú dopĺňané na dennej báze. Na ich fan stránkach sa nachádzajú aj rôzne aplikácie, ktoré si môžu fanúšikovia bezplatne stiahnuť.  Napríklad FCB manager, kde môžte manažovať vlastný tím, alebo aplikácie s tapetami a mnoho iných. Kompletný zoznam najdete na tomto linkuReal Madrid ponúka taktiež množstvo aplikácií pre rôzne typy smartfónov. Ich kompletný zoznam nájdete tu.

 Pre zaujímavosť ešte porovnajme facebookové fan stránky najlepších futbalistov na svete z pohľadu čísel. Tu je poradie vymenené, lebo hráč Realu Madrid Cristiano Ronaldo má takmer 54 miliónov fanúšikov  a Lionel Messi „iba“ niečo vyše 42 miliónov priateľov.

A čo vy? Ste fanúšik Blaugranas alebo Bieleho baletu?

 

Andrej Matyáš, Mindshare Slovakia

O autorovi

Andrej Matyas

V brandži médií a marketingu je od roku 2007. Cez rôzne pozície sa dostal až na Client Leadership. Má na starosti spokojnosť našich klientov. Jeho záľuby sú autá, šport a dve deti.