Ľudia sú nepoučiteľní a opäť znovu naleteli stránkam, na ktorých sa rozdávajú produkty Apple zadarmo. Je ich viac a dali sa nachytať doslovne desaťtisíce ľudí.

apple.cz

Hlavne tá posledná veta je mimoriadne dôveryhodná a celé je to kravina na prvý pohľad.  Viete koľko ľudí túto fotku v chybnom rozlíšení zdieľalo? 818. Páči sa 856-tim.

Najväčšiu stránku, ktorá mala 50-tisíc lajkov, už Facebook stiahol, lebo ju zrejme nahlásilo príliš veľa ľudí ako podvodnú. Tu sa o nej dočítate viac, medziiným aj to, že sa vyrojili podvodné stránky aj na produkty iných značiek.

title

Na čom zarába Facebook?

Objavili sa názory, že práve na týchto stránkach Facebook zarába. Ale ako by mohol facebook (aj keby chcel) zarábať na dôverčivých používateľoch lajkujúcich a zdieľajúcich stránky podvodníkov? Jediný spôsob, akým Facebook zarába peniaze, sú vlastné reklamné formáty.

A nielen to. Facebook má striktné pravidlá a  súťaže založené na lajkovaní a zdieľaní sú proti týmto pravidlám. Legálne sú jedine súťaže vo forme záložiek. (Facebook toto pravidlo neskôr zrušil, pozn. aut.)

Prečo to podvodníci robia?

Jediný zmysluplný dôvod je nabrať na stránku obete a potom ju zmeniť na produktovú stránku. Takže jeden deň naivne lajknem stránku „Rozdávame produkty Apple“ a druhý deň som priaznivec stránky XY. Známy je podvod, ktorý pridal pred troma rokmi Jiřímu Paroubkovi 70-tisíc priaznivcov. Ľudí nachytali na podvodnú hru o mobil a potom skrátka zmenili profil stránky. Lajky sa „na čiernom trhu“ dajú aj kúpiť  od inej strany, aby boli použité týmto istým spôsobom.

Samozrejme, nemožno vylúčiť aj to, že niekto sa smeje na cudzej hlúposti alebo má iný dôvod, vymykajúci sa zdravému rozumu.

 

HOAXY sú vírus

Čo pomôže? Rozmýšľať. Hoaxy, teda lživé, virálne sa šíriace informácie nie sú produktom sociálnych sietí, ale v tomto prostredí sa im veľmi dobre darí. Nanahraditeľnú službu robí už roky stránka Hoax.cz, ktorá popisuje konkrétne prípady a dáva sa vyjadriť odborníkom. Uvádza aj dôvody, čím všetkým môže hoax škodiť.

 

Recesia

No a nebol by facebook sociálnou sieťou, keby sa nezjavili aj ironizujúce reakcie. Sociálnomediálny folklór môže byť vydarený viac alebo menej, tento sa nám zdá vydarený dosť:

kokain

Obdrželi jsme 40 kilo kolumbijské kokainu, který nelze rozprodávat, protože balíčky jsou uzavřené.

Z tohoto důvodu jsme na této stránce uspořádali tuto tombolu!
Vše, co musíte ke své účasti udělat, je provést jednoduché kroky, viz níže:

Krok 1. “Lajkujte” tento profil.
Krok 2. “Lajkujte” tuto fotografii.
Krok 3. Sdílejte tento obrázek.
Krok 4. Do komentáře napište, podle toho, jaký druh preferujete: žlutý/bílý balík

Šťastný výherce bude vybrán do pátku 8.března.
Účastnit se mohou pouze osoby, které provedly všechny tyto kroky.

Vítězové budou vyhlášeni na této stránce pod heslem Kolumbijský kokain zdarma!
Hodně zdaru, silnou nosní přepážku a kvalitně srolované bankovky Vám přeje Celní Správa ČR ve spolupráci s jihoamerickou narkomafií!

freska

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.