Poznámka: Tento článok je staršieho dáta a teda viacmenej archívny. Ponuka na trhu sa mení, aj keď etalónom je stále Kindle Paperwhite. Pre aktuálnu ponuku čítačiek na trhu pozri ponuku v príslušnej kategórii Heureka.sk

V prvom článku série sme vás možno navnadili na kúpu čítačky elektronických kníh. Ak ste ho nečítali, tak sa k nemu vráťte a dozviete sa, prečo je dobré mať čítačku aj keď máte radi papierové knihy alebo aj keď vlastníte tablet.

paperwhite settings

Akú teda?

Prichádza dilema, akú si vybrať. To bude horšie, lebo čítačiek je na trhu veľké množstvo. Dnes teda určite nevyčerpáme všetky možnosti, ale predstavíme si niektoré najrozšírenejšie alternatívy. A keďže seriál o čítačkách sa len rozbieha, budeme radi, ak v rámci diskusie prispejete svojimi skúsenosťami.

Ešte treba zdôrazniť, že čítačkami v týchto článkoch myslíme tie, ktoré používajú elektronický papier, nie LCD displej, aj keď niektorí výrobcovia čítačiek ponúkajú aj tablety.

Každá čítačka ponúka internetový prehliadač a konektivitu WiFi a niektoré aj 3G, takže ak nemáte inú možnosť, prečítate si na nich aj e-maily a pobrowsujete po webe, aj keď určite nie tak luxusne ako s tabletom alebo notebookom.

 

Najpopulárnejších 10

Pozrime si, ktoré čítačky sú najobľúbenejšie. Na to nám dobre poslúži stránka alza.sk. Chodí na ňu také množstvo zákazníkov, že to má štatistickú výpovednú hodnotu

Z desiatich čítačiek je značka Amazon Kindle zastúpená trikrát (a má prvé dve pozície). Štyrikrát tu nájdeme PocketBook, jedenkrát Prestigio Nobile, jedenkrát Kobo Glo a jedenkrát 3Q q-book, ktorý však má LCD displej.

 

Amazon Kindle: Etalón

Kindle od Amazonu sa stala akýmsi etalónom čítačky. Je čímsi ako Nokia v časoch najväčšej slávy. Boli aj iné, sofistikovanejšie telefóny, ale Nokia mala pevnú a zdanlivo neohroziteľnú pozíciu. S Kindle (kindľou, ako si ju familiárne prekrstili Slováci) sa narába jednoducho, pre ňu a nie pre iné čítačky sú nastavené služby ako napríklad posielanie kompletného SME a iných novín.  Servis Amazonu totiž umožňuje poslať obsah do čítačky e-mailom, čo je veľmi praktické a obsah si môžeme takto poslať aj sami.

Pre Kindle je určená aj aplikácia do internetových prehliadačov a aj do operačných systémov (Firefox, Chrome, do systémov Windows, OS X) Send to Kindle, ktorá umožňuje poslať si do čítačky článok z webu alebo počítača na neskoršie prečítanie.

Kindle má výborne vyriešenú ergonómiu, ne-dotykové typy majú identické tlačidlá na listovanie po oboch stranách, tak je jedno, v ktorej ruke ju držíme. Interface má jednoduchý, skôr textový. Nedá sa kustomizovať“ (teda neumožňuje inštalovanie ďalších aplikácií) a načo aj.

 

Typy Kindľov

Začneme horúcou novinkou: Kindle Paperwhite má možnosť podsvietiť si elektronický papier, takže nebudete potrebovať externé svetielko. Využívajú sa na to štyri LED diódy s minimálnym odberom prúdu a optické vlákna, takže podsvietenie vraj nemá výrazný vplyv na výdrž batérie, pri hodine svietenia denne by batéria mala vydržať mesiac. Displej je dotykový. Toto sa zatiaľ zdá byť najlepšou investíciou, čo sa čítačiek týka a majitelia sú veľmi spokojní.

paperwh

Kindle Paperwhite

 

Ďalšie čítačky už podsvietenie nemajú, takže sa musíte spoľahnúť na externé zdroje (dajú sa prikúpiť všakovaké lampičky na štipce).

Klasikou je  Kindle 5, ktorá vychádza z bestsellerovej a stále predávanej štvorky. Neovláda sa dotykom (čo pri čítačkách vôbec nie je dôležité), dole má tlačidlá. Oproti štvorke sa líšu lepším kontrastom, lepšou prácou s fontmi a čiernou farbou.

kindl5

Kindle 5

 

Kindle Touch, naopak, tlačidlá nemá a ovláda sa iba dotykom. Neskúšal som ho, ale mne sa bočné tlačidlá na listovanie páčia keď držím čítačku jednou rukou a asi by mi pri Kindle Touch chýbali. Touch sa predáva aj vo verzii 3G, ktorá umožňuje využívať zadarmo internetové pripojenie vo viac ako 100 krajinách sveta. Toto je výhoda pre cestovateľov.

kindle tch

Kindle Touch

 

Podobne to má Amazon Kindle Keyboard 3G, ktorý má aj alfanumerickú klávesnicu, takže na ňom v tých cudzích krajinách napíšete aj mail alebo facebookový status.

key3g

Kindle Keyboard 3G

 

S reklamou, bez reklamy?

Kindle ponúka svoje produkty v dvoch variantách: Sponzorované, teda s reklamou, a bez nej. Rozdiel je aj dvadsať eur eur. Bez obáv berte verziu s reklamami, tie sa prejavujú len vo forme screensavera a ako prúžok v režime menu. Teda v textovom režime vás nič neobťažuje.

kindle-ads

Alternatívy

Alternatív Kindle je množstvo a nemáme možnosť a, úprimne povedané ani chuť ich všetky vyskúšať, takže budeme radi, keď nám napíšete svoje skúsenosti. Tak ako mi napísal Robert Puchert  o čítačke ukrajinsko-švajčiarskej firmy PocketBook. „Mal som asi na dva mesiace požičanú Kindle 3 a napriek tomu som sa rozhodol, aj po mesačnom prezeraní rôznych fór, pre Pocket Book. Dôvody boli jasné:

  • spolupracuje so širokou škálou formátov
  • takmer všetko sa dá veľmi jednoducho nastaviť
  • dá sa do nej doplniť rôzny firmware, vlastné užívateľské prostredia atď.

Pod nastaveniami rozumej napr. toto: pozadie vypnutej čítačky, užívateľské prostredia, počet kníh/knižníc na hlavnej stránke, veľkosť a font písma v menu, veľkosť a font písma priamo pri čítaní knihy, riadkovanie, okraje pri čítaní, rýchlosť obracania stránok, vyhladzovanie stránok, frekvencia obnovovania stránok (ten preblik cez čiernu) atď.  Knihy do nej nahrávam cez USB ale viem že sa dá aj cez wifi/mail, tak isto ako čítanie novín.

Pri PDF si ho sama prispôsobí tak, že nemáš celú stránku ako pri Kindle a musíš zoomovať, ale preriadkuje dokument tak, že vyzerá ako klasická kniha v čítačke.

pbook 622

PocketBook 622

 

Jediná vec čo mi trošku chýbala oproti Kindle je, že keď som mal mobi/epub s klikateľnými kapitolami, nevedel s tým tak pracovať ako Kindle, neukazoval obrázky ako Kindle a podobne. Ale zase to je možno len na nejakom nastavení knihy.

Pri každej knihe môžeš nastaviť v akom readeri ich má otvárať (čítačka má asi dve a ďalšie si môžeš doplniť). Ak sa ti zobrazia haky-baky, proste nastavíš iné kódovanie (ascii, unisymbol, … ) a je po probléme.“

Takže uzavrime, že PocketBook bude asi pre geekov, ktorí si radi nastavujú a vytvárajú v zariadeniach svoje prostredie. A cenovo je tiež mimoriadne konkurencieschopná. Robert v debate ešte dodal, že mu oproti Kindle chýbalo aj listovanie tlačidlami na oboch okrajoch – PocketBook má listovanie naspodu, čo sa robí ťažko pri držaní jednou rukou.

 

Prečítajte si aj:

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

appka-baner

 

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.