Sony Xperia Z je vlajkovou loďou mobilov japonského výrobcu. Od nášho prvotného zoznámenia (pozri článok) prešiel určitý čas a je na čase priniesť niekoľko postrehov a tipov.

 

Počas posledných týždňov som zbieral reakcie ľudí. Dal som im telefón do rúk a oni ho mali opísať. Pôvodne som čakal rozmanité odozvy, no nakoniec ich môžem zhrnúť do dvoch slov: veľký a rýchly.

title

Na veľkosti záleží. V MHD.

Veľkosť je vlastnosť, ktorú som opisoval už v prvom článku. Je len vecou zvyku, aký mobilný telefón ste ochotní akceptovať, pre mňa osobne je rozmer prekážajúci len v MHD, kde s ním potrebujem manipulovať jednou rukou, čo niekedy nie je možné a nedosiahnem na prvky v hornej časti obrazovky.

 

Rýchlik

Rýchlosť reakcií má tento stroj už vo svojom procesore, ktorý k výpočtom ponúka štyri jadrá. Systém samotný reaguje svižne aj pri veľkom množstve spustených aplikácií a ešte som si nevšimol viditeľné spomalenie pod nátlakom vykonávaných výpočtov. Jediná vec, pri ktorej si človek počká, je prvé spustenie fotoaparátu po štarte systému. O tom však nabudúce.

 

Batéria a prvý tip

Výdrž batérie je pre smartfón typicky priemerná – či chcete alebo nie, tak ako idete vy večer do postele, tak ide telefón na nabíjačku. Po softvérovej stránke tu oceníte aplikáciu Smart Connect, ktorá na základe preddefinovaných udalostí (noc + nabíjačka) spustí akciu (vypni zvuk a odpoj chatovacie aplikácie). Dlho som však pozoroval veľmi rýchle klesanie úrovne batérie pri používaní vonku – kým sedel mobil doma pri počítači, zvládal spomenutý deň bez problémov. Len čo vyšiel von, mohol som pokojne sledovať s odstupom niekoľkých minút klesanie batérie aj bez výraznej aktivity.

 

Tip č. 1: vypnite WiFi!

Nestačí len zrušiť vyhľadávanie voľne dostupných sietí, treba zhodiť celú konektivitu. Keď sa totiž pohybuje v prostredí, kde sa nemôže pripojiť k nejakej sieti, konzumuje na môj vkus až príliš veľa prostriedkov.

 

Klávesnicu radšej po svojom

Druhá oblasť, ktorej sa chcem dnes venovať je písanie textov. Od SMSiek a statusov na Facebooku po stredne dlhé texty napríklad na blog – rozmer telefónu je veľmi praktický a dá sa využiť aj v tejto oblasti. Preto považujem za veľkú škodu, že predvolená systémová klávesnica je prakticky nepoužiteľná, pretože v defaultom zobrazení neponúka prakticky žiadne interpunkčné znamienka alebo často používané znaky (bodka, zavináč, čiarka). Neskutočne tak predlžuje čas písania klasického textu.

 

Tip č. 2: vyskúšajte náhradné klávesnice, ktoré sa dajú kúpiť v Google Play.

Osobne som zakotvil pri SwiftKey, ktorá ponúka aj mesačnú trial verziu a vie sa celkom pekne naučiť z mojich statusov, tweetov, správ a aj týchto článkov na blogu to, ako píšem a aký jazyk používam. Niekedy je veľmi úsmevné vidieť pred sebou nastavené zrkadlo vlastnému vyjadrovaniu.

 

Úradujeme

Samotný telefón prichádza s predinštalovanou sadou Smart Office, ktorá sa pohodlne pripojí ku Dropboxu alebo Google Drive a máte pri sebe jednoducho dostupné dokumenty priamo z cloudu.

ilustr

Bezpečnosť nadovšetko

Posledná časť, ktorej sa budem dnes venovať, je bezpečnosť. V systéme nájdete predinštalovaný antivírus McAfee Security, ktorý ponúkne trojdňový trial. Namiesto neho som sa rozhodol využiť ponuku z Kloutu na Norton Mobile zadarmo. Ten priniesol trochu pokoja do duše, pretože okrem ochrany proti rôznym škodlivým kódom umožňuje aj vyhľadanie pozície telefónu, uzamknutie, vymazanie alebo odfotenie pomocou prednej kamery na diaľku – pre prípad krádeže alebo straty môžu byť tieto funkcie viac než nápomocné.

 

Tip č. 3: pozrite si ponuku bezpečnostných produktov pre systém Android.

Hoci sám o sebe neponúka príliš oslnivé možnosti zabezpečenia zariadenia a jeho vzdialenej administrácie, ponuka na trhu je pestrejšia a keďže ide o “čerstvú” oblasť bezpečnosti, je veľmi pravdepodobné, že sa k vám dostane aj akciová ponuka v duchu hesla “za málo peňazí veľa muziky”.

 

Dôležité P.S.

Netušil som, že pár minút po napísaní tohto textu budem analyzovať bezpečnosť telefónu, ale čerstvá bezpečnostná chyba zverejnená na rôznych portáloch je veľmi dobrou príležitosťou ponúknuť alternatívy zabezpečenia systému. Nebudem rozoberať iné telefóny, no verte mi: žiaden systém nie je stopercentne bezpečný.

 

Prakticky každý používateľ Androidu, ktorého poznám, používa nejakú formu uzamykania obrazovky vzorom alebo kódom. Je to celkom príjemná ochrana voči kamarátom, ktorí po piatom pive publikujú na vašej nástenke informácie o orientácii alebo rozdávajú lajky vašim “obľúbeným” politickým stranám. Ak by ste však nejakou náhodou o svoj mobil prišli a dostal by sa do rúk človeka, ktorý vás chce poškodiť (napríklad zneužiť bankové aplikácie, ktoré rastú ako huby po daždi, či dobiť si z vášho paušálu kredit na dlhé mesiace dopredu), sklamem vás: dnes nie je nič jednoduchšie, než prekonať takéto uzamknutie telefónu a vykonávať činnosť podľa ľubovôle.

V skratke: Chytíte telefón zamknutý vzorom alebo kódom a zvolíte možnosť Emergency call. To je celkom rozumná voľba v prípade nešťastia, aby sme mohli zavolať záchranku a pomôcť tak zachrániť život. Z tohto miesta sa dajú vytáčať len núdzové telefónne čísla 112 / 911 a podobné. Má však aj inú funkciu: umožňuje servisný prístup do telefónu. Kódy rôznych servisných služieb v systéme sú voľne dostupné na internete, väčšina z nich vyžaduje odomknutý telefón. Jedna z nich nie. Keď totiž v emergency call vytočíme číslo: *#*#7378423#*#* dostaneme sa do servisnej časti, kde zvolíme Service tests > NFC > NFC diag test. Len čo sa spustí tento test, stačí stlačiť Home button a máme pred sebou odomknutnú obrazovku telefónu, ktorý môžeme voľne používať.

 

Čo s tým?

V predchádzajúcich odstavcoch som spomenul produkt Norton Mobile, ktorý je síce platený, ale dá sa v rôznych akciách získať lacnejšie alebo zadarmo. Nedávno mali používatelia Kloutu so skóre vyšším než 40 možnosť aktivovať si túto aplikáciu na rok zadarmo, čo som s radosťou využil.

norton

Táto aplikácia nie je len samotným antivírusovým riešením, ktoré skenuje sťahované súbory a inštalačné balíky (to viete, do Play dnes môže publikovať prakticky každý a kód môže byť aj “pochybný”), ale umožňuje aj niektoré možnosti, ktoré si veľmi cením napríklad na iOS: lokalizáciu mobilu cez internet, jeho zamknutie, vymazanie a rozozvučanie cez internet.

V prvom kroku po zakúpení produktu si vytvoríte účet Norton Mobile, ktorým sa budete prihlasovať na portáli alebo v telefóne. Po inštalácii do systému nastavíte možnosti, prihlásite sa svojim účtom a tým sa spojí váš mobil s kontom na webe. Od teraz môžete telefón ovládať SMS príkazmi alebo cez webové rozhranie.

Na začiatku si stanovíte bezpečnostný kód, ktorým budete “podpisovať” každú SMS správu, v ktorej zašlete určitý pokyn zariadeniu.

Získate s ním možnosť nasledovných akcií (pri ukážkovom kóde 1234) zaslaných SMSkou:

  • zamknúť zariadenie: LOCK 1234
  • spustiť alarm: SCREAM 1234
  • lokalizovať zariadenie: LOCATE 1234
  • vymazať zariadenie: WIPE 1234

Vo webovom rozhraní ďalej získate možnosť odfotiť čelnou kamerou aktuálny “výhľad” mobilu (takže veľmi pravdepodobne odfotíte zlodeja pri používaní) a tiež zálohovať vaše kontakty do systému Norton, takže v prípade ďalšieho pokynu na zmazanie už neprídete o svoje kontakty. Priamo v telefóne môžete ešte nastaviť čísla, z ktorých si neželáte prijímať správy ani hovory.

 

Ak by sa stalo, že by ste prišli o mobil, stačí na svoje telefónne číslo zaslať SMS správu v požadovanom tvare a Norton sa postará o zabezpečenie. V prípade príkazu LOCK tiež rieši problém s uzamknutím telefónu, pretože po pokuse o odomknutie servisným kódom preberie riadenie táto aplikácia a bude vyžadovať zadanie vami nastaveného kódu. Bez neho nebude možné zariadenie ovládať.

Podobné riešenia ponúkajú aj iní výrobcovia bezpečnostných systémov, je na vás, ktorý si zvolíte. Ja som popísal produkt, ktorý rieši aktuálny problém s odomykaním telefónu a umožňuje zablokovať ho externou aplikáciou tak, že nepomôžu ani servisné pokyny a je naozaj potrebný zásah “oprávnenej” osoby pre používanie zariadenia. Prevencia je vždy lepšia, než pohadzovanie horúceho zemiaku, keď sa stane zlá vec.

Poznámka: Testy Xperie Z ešte neskončili, nabudúce sa pozrieme, ako je to s jej odolnosťou voči vode a otrasom

 

Juraj Grečnár pre Mindshare Slovakia

Blog Juraja Grečnára

appka-baner

O autorovi