Sony svoju novú Xperiu Z stavia do polohy odolného mobilu, ktorý je vodo- aj prachotesný. Omnoho viac ako samotný test výdrže v laboratórnych podmienkach ma však zaujímajú situácie, do ktorých sa bežný používateľ dostáva častejšie a smartfón by mu v nich mal byť bystrým pomocníkom.

 

Pomocník v aute

2013-04-10-23.21.52-168x300V pracovnej verzii tohto článku mi dlho ležal text o tom, aká je škoda, že Sony v rámci navigácie neponúka nič prevratné a len sa spolieha na Google, ktorý je v našich končinách nedostupný. A na riešenia iných firiem, ako je napríklad Sygic s (už) celosvetovo známou a kvalitnou navigáciou. Ten text tu ležal tak dlho, že medzitým stihol náš obľúbený gigant uvoľniť navigáciu aj pre Slovensko. Takže: čo ponúkne Xperia?

 

V prvom rade si treba všimnúť nenápadnú aplikáciu Sony Car, ktorá je úzko prepojená práve s navigáciou od Google. Ak ste v krajine, kde nie je dostupná, moc si s ňou nevrznete. U nás, našťastie, naopak. Táto aplikácia si prevezme zo systému niektoré drobnosti, ako ovládanie hovorov a rýchly prístup k vybraným aplikáciám: dobre vieme, že so smartfónom sa počas vedenia motorového vozidla nehrá a bežné rozhranie telefónu iste nie je praktické, keď stojíte na červenej a v rýchlosti chcete niečo nahodiť do telefónu.

 

Pri navigácii tiež potešia malé drobnosti, bez ktorých rozhodne prežijete, ale s nimi vyzeráte o niečo hi-tech. Napríklad zadávanie pokynov hlasom navigácii. Alebo tlačidlá, ktoré po uplynutí 2013-04-10-23.33.37-168x300nastaveného limitu samé potvrdia aktuálnu obrazovku (kto má čas búchať po displeji, však). Nič prevratné, ale zjednoduší život.

 

Rozširujeme obzory

Okrem samotného navigovania dnes dokážu smartfóny rôzne zaujímavé kúsky. Preto sa pristavím pri aplikácii iOnRoad, ktorá využíva hneď niekoľko senzorov. Neviem ako vás, ale mňa cesty po diaľniciach a rýchlostných cestách nudia. Áno, rýchly presun, noha na plyne či tempomat a známy playlist z rádia majú svoje čaro, ale z týchto ciest mám vždy pocit, ktorý použil Charles Kuralt pri opise známej americkej Route 66: “Thanks to the interstate highway system, it is now possible to travel across the country from coast to coast without seeing anything.”

 

Monotónna jazda môže skončiť aj nepríjemne, keď tá monotónnosť príde na vodiča a jeho schopnosť vnímať. Preto som sa rozhodol vyskúšať iOnRoad, ktorá okrem základných vecí okolo navigácie robí jednu vec: pomocou kamery sníma cestu pred autom, analyzuje objekty a vďaka šikovnej matematike vás informuje o zaujímavých údajoch ako je napr. rýchlosť auta idúceho pred vami, vzdialenosť medzi vašim a iným vozidlom či doba potrebná na zastavenie. Samozrejme, v prípade kritických hodnôt vás varuje.

 

Na vyskúšanie si stačí stiahnuť Lite verziu z Google Play a namieriť ju v testovacom režime na skúšobné video:

 

Do prírody bez obalu

Keď som sa na jeseň preháňal s Lumiou vonku, stalo sa, že mi vypadla z auta a odvtedy má na sebe pamiatku. K dobru Nokie patrí fakt, že tie “odreniny” nie sú veľké a funguje bezchybne. A nemal som na nej obal. Xperia Z tento obal moc nepotrebuje, pretože sa mi zatiaľ nepodarilo ju nejak poškodiť: hoci prežila zrážku s Nokiou 3310 (mám očitých svedkov!) aj náhodné pády zo stola či vrecka nohavíc. Preto som ju zobral bez akejkoľvek ochrany do prírody, nech sa ukáže.

 

Na rozdiel od podpory pre šoférov sa turisti moc podpory od systému samotného nedočkajú. Akékoľvek veci je potrebné riešiť aplikáciami tretích strán, ale na druhú stranu, ešte som nevidel smartfón, ktorý by dostal do vienka výbavu zachraňujúcu životy mnohých tam vonku.

 

2013-04-10-23.53.24-168x300Športuchtiví geekovia, ktorí okrem samotného pocitu potrebujú aj veľa čísel pravdepodobne siahnu po niektorej z aplikácií ako RunKeeper alebo SportsTracker. Známe mená nechýbajú ani v Androide a o ich funkcii sa nemusím rozpisovať: fungujú tak, ako majú a vďaka rýchlemu a na moje prekvapenie aj veľmi presnému lokalizačnému modulu v telefóne dostávajú údaje, ktoré sa po výkone pekne ukážu.

 

Tým, ktorí radšej kráčajú zas môžem odporučť aplikáciu Locus, ktorá je v našich končinách veľmi obľúbená. Ja osobne ju zvyknem využívať pri hľadaní skrýš, ale poradí si aj s tradičnými turistickými úlohami. Ak sa ho rozhodnete nainštalovať, nezabudnite ani na FreeMap.sk plugin, vďaka ktorému si môžete do telefónu načítať offline turistické mapy. V divočine bez signálu alebo internetu nenahraditeľná pomôcka.

 

Učiť sa, učiť sa, učiť sa

Nevyvolávam doby nedávno minulé, ale len si pripomínam jedno heslo, ktoré napĺňam každý deň – niečo nové sa naučiť. Keďže som fanúšik zážitkového učenia, nemôžem vynechať vlajkovú loď, ktorou by mali byť vybavené všetky telefóny, ktoré predávajú operátori deťom: Google Sky Map. Najprv poprosím ruky hore všetci, ktorí ste sa v detstve nezaujímali o vesmír a hviezdy nad hlavou počas stanovačky.. môžete sa ísť hanbiť do kúta.

2013-04-10-23.24.02-1024x576

Ostatní, ktorí zostali čítať: aké by bolo super mať v detstve smartfón, ktorý stačí namieriť na oblohu a presne popíše, aké súhvezdie máme nad hlavou alebo na akú planétu sa práve pozeráme? Článok skončím konštatovaním, že dnes je to už samozrejmosť a ja ľutujem, že nemám viac času, než len večer pri ceste z garáže vytiahnuť mobil a zdvihnúť hlavu hore…

Pozri aj prvú časť testu a odporúčania, ako zabezpečiť  Android bez ohľadu na značku telefónu

 

Juraj Grečnár pre Mindshare Slovakia

Blog Juraja Grečnára

appka-baner

 

O autorovi