Digitálny svet je taký živý, že nové fenomény často neusleduje ani človek, ktorý je aktívny na sociálnych médiách a internete. Preto sme si urobili rešerš, čo je nové, zaujímavé a čo možno čaká nejaká budúcnosť.

 

Bitcoin

bitcoin_euroBitcoiny sú alternatívna virtuálna mena, o ktorej sa v poslednom čase celkom dosť hovorilo aj v súvislosti s krízou na Cypre. Spájajú sa s anarchistami, hackermi a nepriateľmi establishmentu. A, áno, nepochybne aj s kyberzločincami. To však nemení nič na tom, že bitcoin je imozantný a zaujímavý projekt.

Bitcoin vytvoril v roku 2009 hacker, známy ako Satoshi Nakamoto. Jeho identita nebola nikdy odhalená a po rozšírení Bitcoinu v roku 2010 sa úplne odmlčal.

Bitcoiny sa nezarábajú, ale ťažia, keďže ich množstvo je limitované na 21 miliónov. Vyťažiť bitcoin znamená vypočítať patričný kód a tak vlastne získame ďalšie platidlo. To vyžaduje veľkú výpočtovú kapacitu počítača a bol odchytený aj červ, zneužívajúci na výpočty cudzie počítače bez vedomia ich majiteľov. V tejto chvíli je vyťažená asi polovica bitcoinov. Tu je článok bloggera Františka Fuku vysvetľujúci problematiku a tu ďalší článok na iDnes

 

Burzové roboty

Brokera na burze už vedia riadiť aj špecializované softvérové roboty, ktoré síce vedia porovnať stovky investícií za sekundu, ale cit a intuícia im určite ešte nejaký čas chýbať bude. Nedávna správa hovorí, že roboty sa dali zblbnúť jedným falošným tweetom a zbavili sa akcií za štyri bilióny dolárov. Treba povedať, že toto sa odohráva a v rámci špekulatívneho kapitálu, ktorý nikdy garancie nemal.

 

Fundawear

Spoločnosť Durex sa rozhodla, že nebude len symbol bezpečného sexu, ale že ľuďom poskytne sex zábavný. Horúcou novinkou je vstup priamo do virtuálneho sexu. Aj partneri, ktorí sú odlúčení, si môžu dožičiť dráždivé dotyky. Fundawear je set spodnej bielizne s vibračnými motorčekmi na citlivých miestach (v ženskej variante v oboch dieloch). Motorčeky sa ovládajú cez aplikáciu v mobilnom telefóne.

Tu je článok v Mashable.

Fundawear-1

 

Hyperlapse

hyperlapse.tllabs.io

Koncom minulého roka bola u nás sprístupnená služba Google Street View, ponúkajúci pohľady na väčšinu miest Slovenska z pohľadu stojaceho človeka. Hyperlapse je projekt, ktorý z googlovských záberov vytvára animácie a môžete sa po daných miestach „previezť“.

 

Letsplayeri

Filmárska disciplína, ktorá bude zaujímať hlavne počítačových hráčov. Letsplayeri sa prezentujú videami, ktoré sú grabovanými sekvenciami hier s priebežným komentárom, pričom záleží na hernej virtuozite a originálnosti/vtipnosti komentára. Tu je ukážkový youtube kanál špičkového letsplayera, ktorý si hovorí Zdochliakk

 

EyeEm

Nemecký startup, alternatíva k Instagramu, kde môžete vystavovať a zdieľať svoje mobilné fotografie spracované so sofistikovanými  filtrami. V poslednom čase si získal značnú popularitu. Autor tohto zoznamu ho neskúšal, ale vy môžete. Funguje ako aplikácia pre Android , Apple a  Windows Phone.

 

Oatmeal

Veľmi populárna stránka tvorcu veľmi svojských, drsných a ironických komiksov Matthewa Inmana, ultratalentovaného kresliara a PROGRAMáTORA. Po strednej škole sa zamestnal, ale chcel byť sám sebe pánom, tak za vraj za 66 a pol hodiny naproglamoval  internetovú zoznamku Mingle2.com, po tom, čo dosiahol dva milióny pageviews ho predal ju konkurencii a založil si stránku Oatmeal, ktorá mala v roku 2010 4,6 miliónov jedinečných návštevníkov a 20-milión pagewievs za mesiac. Tu je typická ukážka o čo ide. Inman nazbieral prostredníctvom fundraisingu 1,7 miliónov dolárov na múzeum „najväčšieho geeka“ Nikolu Teslu.

Tu je článok o bizarnom Inmanovom spore so stránkou Funnyjunk.com.

Screenshot - 26

Fenomény digitálneho sveta vznikajú každý deň. Budeme radi, keď nám dáte na ne tipy aj vy.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

appka-baner

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.