Poznámka: Tento článok sa zaoberá staršou verziou programu. Aktuálna verzia má zmodernizovaný dizajn, funkcionalita je však viacmenej identická.

V predchádzajúcom dieli seriálu sme vás možno namotali na kúpu čítačky. Dnes si priblížime aplikáciu, ktorá vám umožní spravovať celú vašu knižnicu a konvertovať formáty. Nástroj získate zadarmo a volá sa calibre (s malým c). Dá sa použiť aj na posielanie dokumentov do tabletov a smartfónov. V prípade iPhone a iPadu tvorí skvelé kombo s aplikáciou Stanza. Ale my sa ideme baviť o čítačkách.

Screenshot - 15. 5

Program stiahnete z adresy calibre-ebook.com, nielen vo verzii pre PC aj Apple, ale aj Linux, Windows 64-bit a portable (na USB kľúčik).

Pri inštalácii si môžete nastaviť, akým jazykom má s vami rozprávať a vo výbere je aj slovenčina.

Poličky sú prázdne, ideme ich zaplniť. Ak máte svoje dokumenty v nejakom adresári a následných podadresároch, môžete si celú zbierku importovať naraz. Máte dokopy tri možnosti ako ich pridávať:

pridať

Schválne hovorím o dokumentoch a nie o knihách, lebo okrem natívnych knižných formátov ako EPUB (pre tablety), či MOBI (pre Kindle) a bežných ako PDF a DOC zvládne calibre impozantné množstvo formátov. Tu je kompletný zoznam. Ja som sa niektorými v živote nestretol.

Takže ak máte čítačku Kindle, bude pre vás aktuálny formát MOBI. Najprv si čítačku pripojíme káblom, bez problémov sa ukáže v menu.

zariadenie

Potom si označíme dokument alebo viac dokumentov a skonvertujeme ho/ich.

convert

A odošleme do čítačky.

odoslat2

Ak chceme vidieť súbory v čítačke (napríklad chceme viacero kníh zmazať), urobíme to cez menu pri ikone Zariadenie.

zariadenie 2

Prehľad o tom, čo máme v knižnici/zariadení, nám dáva ľavé menu

menu

Ak je nejaký problém s menom autora, názvom publikácie atď., teda s tým, ako sa kniha prezentuje v calibre, vyriešime to funkciou Upraviť metadáta.

metadata

Predposlednou položkou v menu si môžeme naplánovať ukladanie dokumentov z webových zdrojov, ako RSS feed.

Uložiť na disk použijeme asi keď budeme chcieť našu knižnicu v Calibre zálohovať. Ak sa chceme dostať k súboru, klikneme na názov knihy pravou myšou a necháme otvoriť nadradený adresár. Knihy si totiž calibre ukladá do svojho vlastného systému, ktorý je však, na rozdieľ od iTunes alebo iPhoto úplne prehľadný a defaultne sa ukladá do adresára Knižnica Calibre v sekcii Dokumenty. Takže ak budete zálohovať ten, o vaše knihy neprídete.

koniec

Ak budete mať akúkoľvek otázku, rád odpoviem.

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.