Pamätáte sa na úspešný rozhovor s vynálezcom Zoltánom Kafkom, ktorý je neprehliadnuteľným obyvateľom sociálnych sietí? Máme tú česť priniesť vám aktuálny rozhovor s týmto géniom vedy na aktuálnu tému povodní. Majster má, ako inak, vynález, ktorý môže povodniam úplne zabrániť. Odpovede vedca sme na jeho výslovnú žiadosť nechali redaktorsky neupravené.

 

Pán Kafka…

Inžinier.

 

Pán inžinier Kafka, ako je možné, že na mnohých miestach nefungujú protipovodňové zábrany? Existuje vôbec niečo, čo nám umožní ubrániť sa pred náhlymi záplavami?

Pozrite sa, ja som už minulý rok tvrdil, že protivodové mantinely neni sú riešenie. Ich rozkladanie, skladanie, prechovávanie je zdĺhavé a zložité, dokonca pri veľa vody môže pretiecť, potom neefektívne. Slovenský Meterlogicky Ústav v spolupráci so Slovenskou Akademikou Viet ma oslovili, aby som vynašiel lepšie riešenie. Efektívnym riešením je teda sústava čerpadiel za sebou, že nezatopí. Popis čerpadla je uvedený na mojej odbornej technickej stránke. Je nemožné, aby nefungovalo.

 

Prečo potom nebol vás vynález okamžite aplikovaný v praxi?

Problémom tejto krajiny je neefektívnosť rozhodovania v prospech vedy a techniky. Zdĺhavé schvaľovanie patentov v Banskej Bystrici, následne pomalé rozhodovanie kompletentných inžinierov na presadenie do prakse sú dôvodom večších záplav vo večších mestách. Keby nainštalovali čerpadla za sebou, že nezatopí o týždeň skôr ako predpovede s veľa dažďom, nestane sa nikomu nič. Elektriku vyrábajú samé, ryby vracajú nepoškodené. Dôležité je správne uložiť čerpadla až k prameňu podľa návodu. Návod je priložený v krabici od čerpadla vedľa zaručeného listu.

 

Takže keby sa po celom toku rieky nainštalovali vaše čerpadla permanentne regulujúc tok, nebudú už nikdy záplavy?

Pán redaktor pozor ste na omyle. Čerpadlá nemôžu byť stále aktívne, lebo by kartografovia z VKÚ Harmanec museli vymazať rieky a potoky z máp. Ak by odčerpalo úplne, stratí sa. Čerpadlo vypne až keď neni elektrika, čiže kým je vodný tok, čerpadlo pracuje.

 

No ale keď nad tým tak uvažujem, tak elektrina a voda – to neznie moc bezpečné…

Bezpečné to je, všetky káble a kontakty sú schované v bužírke z nepremokavého materiálu NEPREMOK X2 zlepeného lepidlom PATEX veľa drží. Kolečko z mekého krúti dobre, lebo je namazané. Servis tohto kolečká stačí raz za 34 rokov ale najlepšie v sobotu ráno.

 

Chceli by ste dodať niečo na záver?

Na záver by som chcel povedať len jedno. Naša spoločnosť podceňuje vedú a výskum, keby sa ma častejšie opýtali, veľa vecí je inak. Aj minule som bol v Bratislave na STU prezentovať novú nehorľavú zlúčeninu ALKENOL NHRL2x2. Dva prvky nevydalo tak som nahradil inak, aby dobre. Pištovi vravím, daj do chladničky lebo teplo neurobí dobre. No a on zabudol, tak zreagovalo. Opeť vravím, netreba podceňovať vedu. Keď raz poviem zachladiť, myslím zachladiť a treba zachladiť. Keď poviem čerpadlo, myslím čerpadlo a nemyslím povodeň. Oni vedia, že viem, ale radšej by boli, keby som nevedel. Agenti sa márne snažia získať patentaty, mám stále uložené v bezpečnostnom šuflíku a nedám nikomu.

cer

appka-baner

 

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.