Poznámka: Článok je staršieho dáta. Kindle Paperwhite je stále etalón čítačiek a recenzia je úplne aktuálna, ale medzitým pribudla ešte rozprávkovejšia a vodovzdorná (a patrične drahá) Kindle Oasis – tu je na heureka.sk

Moja prvá čítačka Kindle, ktorá ma priviedla do sveta elektronických kníh, skončila neslávne. Mal som ju v napratanom batohu v priečinku spolu s telefónom. Síce bola v celkom robustnom obale, ale displej sa poškodil.

Z toho plynie poučenie, že čítačku treba nosiť opatrne, lebo je to veľmi citlivé zariadenie. Dobrý nápad je kúpiť si veľmi pevný obal.

Takže: Keďže život bez čítačky je nepredstaviteľný (na rodiel od napríklad tabletu), som sa ešte ten istý deň, stal majiteľom novej. Vybral som si Kindle Paperwhite, čo je najdômyselnejší model od Amazonu. A tu sú moje skúsenosti:

paperwhite settings

Prvý dojem

Paperwhite je čierna a nemá žiadne tlačidlo (okrem štandardného gombíka naspodu), pretože displej je dotykový. Hlavná oblasť slúži na listovanie dopredu, užší pás vľavo na listovanie dozadu a keď ťuknete pod horným okrajom, objaví sa menu.

Displej je naozaj biely. Robí to tak, že je prisvetľovaný LED diódami, ktorých svetlo sa distribuuje optickými vláknami, čo ho vybieli aj v dennom svetle. Dá čítať aj za úplnej tmy bez samostatného osvetlenia. Prisvietenie sa dá úplne vypnúť, takže elektronický papier dostane typickú sivozelenú farbu, príjemnú pri silnom slnku.

 

Konektujeme sa

Ak ste predtým mali čítačku, je presun obsahu z nej hračka: Pripojíte kábel, napojíte sa na účet Amazon a v momente máte k dispozícii všetky knihy, ktoré ste mali na účte. Paperwhite rozlišuje „cloud“ (teda účet Amazon) a „device“. Takže keď ťukneme na knihu na cloude, automaticky sa skopíruje do prístroja. Samozrejme, ostáva možnosť posielať si knihy do čítačky e-mailom, káblom alebo prostredníctvom aplikácie Calibre (tu sa o nej dozviete viac).

 

Elektronický papier

Po stlačení gombíka vypneme screensaver šuchnutím doprava (čo na to Apple? :) Displej je parádny. Musím povedať, že moju úbohú štvorku som po jej fatálnom zranení ľutoval, ale keď som očami prebehol po dospleji Paperwhite, bola zabudnutá. Na dobré sa zvyká rýchlo. Skrátka, čítate cez deň, v šere i tme. a písmo je ostrejšie ako na 4ke

Podsvietenie je síce energeticky nenáročné, ale aj tak treba rátať s tým, že budete musieť nabíjať trocha častejšie, povedzme raz za mesiac alebo tri týždne – a nie raz za dva mesiace.

 

Ovládanie

Je to hračka a v ovládaní budete ako doma okamžite. ako som už napísal, na čítačke sú tri zóny.  Horné menu je na obrázku a nepotrebuje vysvetlenie, ĺistovacie zóny samozrejme žiadne menu nezobrazia. Displej má dobrú odozvu a na virtuálnej klávesnici si bez problémov napíšete aj e-mail (čítačka má, samozrejme, aj internetový browser, takže kde je WiFi, môžete si písať e-maily či prečítať správy.

Po označení textu si ho môžete uložiť ako poznámku alebo zdieľať e-mailom, pričom čítačka automaticky doplní zdroj a stranu.

 

Novinky

Okrem podsvietenia prináša Paperwhite lepšiu prácu so slovníkmi a viac možností vyhľadávania.

Záver: Kindle Paperwhite je mojim stálym spoločníkom, kdekoľvek sa pohnem, aj keď idem von so psom. Nepotrebujem svetlo, čítať môžem všade. 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

 

Pozri aj článok

Čítačka kníh? Áno, áno, áno!

 

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.