Michal Spišák predával auto, Hondu, ktorú volal Alžbetka. Keďže je to človek hravý, v takom štýle napísal aj vtipný inzerát, ktorý mal asi 66-tisíc videní. Preto mu kamaráti ponúkli nakrútiť video, ktorého sa stal ďalší virálny hit (na YouTube má vyše 25-tisíc videní). Michal sa preto rozhodol, že využije Alžbetkinu popularitu, urobí dobrý skutok a trochu zabaví seba aj ostatných. Rozhodol sa, že Alžbetka nebude patriť jednému človeku, ale nejakej neziskovke alebo občianskemu združeniu, ktoré si ju zaslúži.

Screenshot - 23. 5

Michal nepatrí medzí ľudí, ktorí by len tak mohli darovať auto. Preto zvolil takýto postup: Najprv urobil Alžbetke facebookovú stránku a spolu s jej priateľmi navrhol vhodné subjekty na „adopciu“. Potom sa bude hlasovať o víťaza a nakoniec sa vyhlási zbierka.

Víťazom sa stalo bystrické Divadlo z pasáže, ktoré pracuje s hendikepovanými hercami.

 

Čo máte s Alžbetkou nové?

Priaznivci postupne prispievajú a suma na účte narastá. Je prijemne vedieť, že sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní podporiť takúto myšlienku.

 

A čo ak sa nenazbiera dostatok peňazí?

Všetky peniaze dostane divadlo. Alžbetku by som potom musel predať tradičným spôsobom, ale to by som nerád. A ani ona by nebola rada.

 

Čo ťa na akcii potešilo a čo sklamalo?

Potešila ma podpora ľudí okolo mňa, či už v práci, alebo v súkromí. Tiež musím spomenúť neznámych ľudí, ktorí mi ne/verejne vyjadrili podporu a samozrejme najmä tých, ktorí boli ochotní prispieť.

Na druhej strane ma sklamalo to, že na moju osobu a na Alžbetku útočili ľudia, ktorí nás vôbec nepoznajú. Niektoré reakcie a maily boli skutočne nepríjemné a veľmi osobné. Čakal som, že také budú, ale toto prekonalo moje očakávania. Sociálne siete majú aj svoju temnú stránku.

 

Z čoho ťa obviňovali?

Zo zavádzania a klamstva. Najmä po hlasovaní o to, pre koho sa Alžbetka bude kupovať. To je tak, že ľudia si neprečítajú, za čo hlasujú a potom sa rozčuľujú, že sú klamaní. Mysleli si, že Alžbetku víťazovi darujem, ale to si naozaj nemôžem dovoliť a každý si môže overiť, že cena je veľmi korektná. Ja sa naozaj nechcem obohatiť, keby som predával Alžbetku napriamo, tie peniaze už dávno mám. Tiež ma obvinili, že predávam vrak. Alžbetka je jazdené auto, ale je plne pojazdná. Iste, potrebuje nejaké investície, ale stále hľadáme sponzorov, ktorí by boli ochotní sa o ňu postarať, keď celá akcia dobre dopadne.

 

Prišiel si o nejaké ilúzie?

Nad touto otázkou som chvíľu premýšľal a odpoveď je negatívna. Nemal som žiadne ilúzie, pretože som nevedel, čo ma očakáva. A o ilúziu absolútneho dobra medzi ľuďmi, kde jeden druhému dopraje a dokáže rešpektovať aj iný, ako svoj vlastný názor, som prišiel už skôr.

Tí, ktorí sledovali celý príbeh okolo Alžbetky, vedeli, že som to bral ako zábavu pri predaji auta. Neskôr to bola zábava pri predaji auta plus zábava pri pomoci niekomu, kto to potrebuje. A teraz je to zvedavosť, ako to celé dopadne.

alzbetka_plagat

Mal by si chuť ešte na podobnú akciu?

Celkom určite áno. Ozvali sa mi ľudia, ktorí by sa do toho radi zapojili.

 

Kto robil slávne inzertné video, ktorého úspech vlastne viedol k charitatívnej myšlienke?

Najprv vznikol inzerát, ktorý získal rekordne veľa videní. Keďže mám šťastie na ľudí okolo seba, bolo jasné, že to neostane len pri tom. Nápad na recesiu vo forme videa mal môj dobrý kamarát, Marek Susnyák z Dramatic Lemur productions. A od myšlienky k činu nebolo ďaleko.

 

Koľko je v tejto chvíli na účte?

Posledný update bol 335 € Takže mame pred sebou ešte dlhú cestu.

 

Ak chcete pomôcť dobrej veci , prispejte na Alžbetkinu adopciu.

 

Stránka Alžbetky

www.facebook.com/Alzbetka.the.one

Stránka (dúfajme) budúcich majiteľov

www.divadlozpasaze.sk/divadlo

Číslo účtu

5042745820/0900

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.