Predstavte si aplikáciu/sieť, ktorá síce slúži ma výmenu fotiek s celým svetom, ale ktorá sa samá hrdí tým, že je antisociálna – myšlienkou reklamnej kampane bolo „Nemáte žiadnych priateľov, nikto vás nebude lajkovať“. Rando nevie zdieľať, nevie komunikovať, nevie vytvárať žiadne medziľudské vzťahy. Nevie v podstate nič len posielať a prijímať fotky. Napriek tomu je veľmi zábavná a podľa všetkého návyková.

 

Princíp je jednoduchý: Urobíš fotku (fotky majú štýlový kruhový tvar) a aplikácia ju náhodne pošle niekomu vo svete, pričom ukáže na mape, na ktorom mieste  pristála. Za každú vašu fotku  pošle inú zo sveta, systémom kus za kus, takže nehrozí záplava spamu. Všetko je anonymné.

 

Pivo za ružu

Moja fotka pohára piva odišla do Švédska a dostal som za ňu ružu z Londýna. Mám aj mačku zo Sankt Peterburgu a  detail oka z Tel Avivu. Jedna moja fotka, výhľad z okna kancelárie, pristála až v Rusku, niekde pri Severnom ľadovom oceáne. Z môjho psa sa tešia v New Yorku, slnkom zaliaty les, kde som ho venčil, zasa v Moskve. Ráno mi prišli dve šálky z Británie a jedna nočná fotografia zo Západného pobrežia USA. A z Talianska celkom neoriginálne cestoviny a z Tajwanu ešte neoriginálnejší hamburger z “mekáča”. A tak.

rando

Asociálna aplikácia

Rando v názve znamená random, náhodný výber. Neviem, kto mi fotky posiela a komu idú tie moje. Všetko je na náhode. Vidím len bodku na mape (pri klepnutí sa fotografia sa otočí a ukáže mapu) a nemám žiadnu možnosť zistiť, kto si pozerá moje foto a kto odosielal došlé, nehovoriac o nadviazaní kontaktu.

Fotky sú kruhové, čo evokuje priezor. Je v tom trochu voyaerstvo, zdôraznené tým, že fotky sa nedajú vyberať z už nafotených. Jediné čo môžme je neposlať fotku, ak sa nám nepáči. Takže zábery sú „tu a teraz“, resp. “tam a teraz”. A v tom je to zaujímavé.

 

Čo vlastne môžeme?

Prípadný problém s anonymnými exhibicionistami, ktorí by posielali nejaké škaredé fotky,  je ošetrený: obsah sa dá nahlásiť. Po dvojitom klepnutí na došlé fotky sa môžeme rozhodnúť či ju chceme vymazať alebo nahlásiť nevhodný obsah. Vzhľadom na to, že pri založení účtu treba uviesť platnú e-mailovú adresu, nie je pre adminov problém účet nejakého prípadného úchyla vymazať.

 

Na Instagrame som bol kedysi dosť aktívny, ale rýchlo ma to prešlo. Neviem, ako dopadne očarenie Random, ale zatiaľ pretrváva a predpokladám, že aj potom mi občas napadne zistiť, čo je nové vo svete. Niekde.

Aplikáciu vyvinulo londýnske štúdiu ustwo  a dá sa stiahnuť vo formátoch pre iOS, AndroidWindows Phone 8.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.