K dobrým a dôležitým veciam niekedy vedie dlhoročná cieľavedomá snaha a inokedy sa „stanú“ náhodou. Facebooková Susedská burza – blšia skupina je ten druhý prípad. Sieť, ktorá robí stovkám ľudí život zábavnejším a hodnotnejším, má v čase písania tohto blogu po dvoch mesiacoch od vzniku vyše 1600 členov a  noví denne pribúdajú.

 Je predovšetkým dôkazom, že komunikácia v sociálnych sieťach môže byť veľmi zmysluplná. Hovorí však veľa aj o reálnom svete.

 

Blsia skupina

Pár zbytočných vecí

Začalo to veľkým upratovaním. No, také veľké zasa nebolo, ale vynieslo na svetlo božie pár plne funkčných vecí, ktoré som však zúfalo nepotreboval a bolo mi to ľúto vyhodiť. Boli časy, keď by som ich vyniesol v škatuli ku kontajnerom. Ale načo bude bezdomovcovi vreckový statív na foťák (mám dvojmo), USB nabíjačka na baterky, firewire kábel na PC a podobné veci?

Založiť facebookový blšák je v podstate veľmi jednoduchá myšlienka a bola na svete hneď.  Trochu dlhšie trvalo vymyslieť, či má mať formu fan stránky alebo otvorenej skupiny. Voľba padla jednoznačne na skupinu, lebo je demokratickejšia a prehľadnejšia ako fan stránka, každému umožňuje upload dokumentov a podobne. Zároveň má lepšiu notifikáciu. Skrátka, formát facebookovej skupiny je úplne ideálny práve na takéto komunity.

 

O čo ide

Myslím, že za úspechom Blšej skupiny stojí jej myšlienka, ktorá sa dá stručne vyjadriť ako „žiaden kšeft“. Názov skupiny je precízne vymyslený a hovorí o dvoch veciach: o susedskosti, t.j. o dobrých vzťahoch, a o blšom trhu. Etalónom sú garážové burzy, kde sa rozdávajú, vymieňajú alebo za symbolický peniaz predávajú veci, ktoré tým pádom dostanú nový život – v pravej susedskej atmosfére.

Zároveň je to však plnohodnotný blšák, vzrušujúci lov. Tvar „blšia skupina“ vymyslela niektorá z členiek, už neviem ktorá. Vďaka.

 

Pravidlá

Veľmi skoro sa ukázalo, že to bez pravidiel nejde. Tie vznikali zdola, podľa potreby. Napríklad niekto začal rozbíjať debatu k transakcii kvázivtipnými poznámkami, až ju úplne rozbil a už vôbec nikto nevedel, koľko tá vec vlastne stojí a komu náleží. Tak vniklo pravidlo o nespamovaní debaty.

Alebo zákaz uverejňovania vtipných inzerátov (predám mäkčeň na ň lebo som z Trnavy). To nie je nedostatok zmyslu pre humor, ale praktická stránka veci:  chceme len platné ponuky, aby sa v nich dalo aj spätne jednoducho hrabať.

Alebo linkovanie inzerátov z Bazoša: Bazoš je komerčný subjekt a nemáme dôvod pomáhať mu. Navyše očakávame, že ak niekto inzeruje rovnakú vec tu aj na Bazoši, u nás bude cena susedskejšia alebo predávajúci dá nejaké špeciálne bonusy.

 

Kšeftári a obchodníci

Veľmi vážnym problémom sú množitelia psov, ktorí sa snažili infiltrovať do skupiny. Vyriešili sme to pravidlom, že predaj živých zvierat je zakázaný.

Zakázaný je aj predaj hand-made výrobkov či služieb, čo ako sympatických: Burza je predovšetkým sekáč a nie sme ani Sashe.sk ani zlaté stránky ani Zľava dňa. Ale, naopak, ak sa niekto pýta na čokoľvek (najlepší remeselník, kde sa dajú kúpiť dobré čerstvé ryby alebo domáce ovocie alebo hoci materiál na handmade veci), každý mu rád pomôže. Skrátka, susedia.

 

Poriadok

Skoro sa ukázalo, že je veľmi dôležité priebežne upratovať, takže skoro pribudli skvelí admini. Práce je dosť: Od základného servisu, keď niekto zabudne vymazať oznam, ktorý už stratil opodstatnenie až po dodržovanie pravidiel. Bdelosť adminov je namieste, nedávno sa nám do skupiny zahniezdil spamovací robot a behom asi desiatich sekúnd (kým sme ho v štýle kung-fu eliminovali) rozoslal inzerát do ôsmich diskusií. S ľudskými spamermi je práca jednoduchšia, sú pomalší.

 

Komunita

Admini komunikujú aj s prípadnými problémovými členmi, ale je až štatistickým paradoxom, že v takej veľkej skupine je tak málo jedincov, s ktorými bolo treba robiť poriadok. Čo sa pamätám, okrem spammerov sme vyhadzovali dvoch: Jeden dal veci veľmi draho a na pripomienky, že by mohol ísť dole, reagoval nahnevano až agresívne. A nebolo to jedinýkrát, takže sme sa museli rozlúčiť, podobne ako s ďalším deštrukčným diskutérom, ktorý napádal inzerujúcich a zaplavoval debaty svojským humorom alebo celkom banálnou zášťou.

Dve dievčatá odišli samé: Jedna sa najprv sťažovala na debilné pravidlá, aby potom vytasila celú kolekciu svojich handmade náušníc za dosť nesusedskú cenu a druhá našla iPhone a súrne hľadala niekoho, kto zruší identifikáciu „skôr, ako si preň prídu policajti“. Tento bizarný prípad dal impulz aj na zárodky „blšieho folklóru“ – insiderským žartíkom, ktoré má každá funkčná skupina. A nahnevaný tón účastníkov siahodlhej debaty zasa dobrý pocit, že sú aj čestní ľudia.

 

Ostrovček

Členkou Blšej skupiny je aj sociologička Zuzana Szatmáry, ktorú Blšia skupina inšpirovala na napísanie stĺpčeka do SME. Poukazuje na to, že doba je taká nervovoparalytická,  že ľudia cítia potrebu vytvárať si vnútorný azyl vo svojej komunite – a susedská skupina je na to ideálna. „Dôvody našej cesty často nie sú v príčinnej súvislosti s cieľom,“ píše Szatmáry. „Niekedy nás dovedie celkom inde. Na pôjd som sa vybrala pre darovanie dreva milej mladej umelkyni z facebookovej skupiny blšieho trhu. Skupina sa behom pár dní rozrástla na vyše tisíc členov. Hľadané a ponúkané veci, fotografie, tón, atmosféra vrátane odkazov na reálne blšie trhy a výmenné svojpomocné komunity predznačujú obrat ľudí od navonok chaotickej spoločensko-politickej totality do uchopiteľného a ovplyvniteľného azylu.“

Susedská skupina je možno aj preto taká úspešná, pretože je o hodnotách a emóciách. Nevyhadzovať to, čo má hodnotu. Spraviť tým radosť inému a tým, samozrejme, aj sebe. A v rámci kolobehu radosti a vecí v prírode prísť k niečomu, čo ma poteší.

Zároveň učí potrebnej askéze. Mnohí máme kopu zbytočných vecí, ktoré nám je ľúto dať preč. V susedskej burze zbavovanie sa nepotrebného ľudí vyslovene teší. Myslím, že burza učí tomu najlepšiemu obchodu – zhodnotiť veci pre dobrý pocit.

Upratovanie môže mať aj vysoko symbolický význam, nie je to len premiestňovanie a odstraňovanie vecí, ktoré nám zavadzajú, ale upratovaním odstraňujeme entropiu a chaos aj v nás samotných. V rámci jedného takéhoto rituálneho upratovania skupina vznikla a ak tento pocit dáva desiatkam ľudí, potom plní svoj účel.

 

Čo nám dáva skupina?

Akákoľvek nezisková aktivita nás musí tešiť, teda nám dáva dobrý pocit, takže až taká nezisková nie je. Blšia skupina je pre mňa dôležitá aj preto, lebo sociálne médiá sú mojou prácou. Nie, nie je to žiadne laboratórium, ale demokratická platforma, kde sa niektoré javy, povahy a fenomény ukazujú priam v kryštalickej forme. Je to zároveň aj veľká škola komunikácie a akejsi sociálnej logistiky. A určite aj asertivity. Zároveň je burza pádnym dôkazom, že virtuálne vzťahy môžu prerásť do osobných. Pár priateľstiev už na pôde komunity vzniklo.

 

Nielen virtuálno

Netreba zabúdať na to, že skupina má môžnosť sa pravidelne stretávať na mojich Djských pondelkoch v Nu Spirit Bare, čo je ideálne. Bar má v hluchom čase hluchého dňa návštevníkov a skupina strechu nad hlavou. Podobné akcie si členovia plánujú aj inde, napríklad sa dohodnú na burze v Medickej záhrade, priestor nám napríklad poskyta Horáreň v Horskom parku. Nie je krajší príklad toho, že ten tzv. odcudzený virtuálny svet môže mať silné extenzie do sveta skutočného.

 

Výpovede členov

Poprosil som členov Blšej skupiny, aby mi napísali, ktoré transakcie sa im zdajú výnimočné a akých zaujímavých ľudí spoznali. Tu sú odpovede:

 

Jana Kluková: Ja som vďaka burze spoznala Katarínu Bartovičovú a považujem to za veľké plus – o tých jej ozubených steampunkových šperkoch ani nehovoriac.

 

Andrej Matuška: Je zaujímavé pozorovať ako sa tu prejavujú rôzne typy pováh – niekto má snahu získať všetko čo sa tu ponúka zadarmo, iný skúša premrštenými cenami, ďalší sa komusi zalieča, iný chce potešiť neznámeho… Malé, no krásne spektrum človečiny.

 

Robo Bass: Ja mam vďaka Marianovi Jaslovskému fajnové slnečné okuliare zadarmo. Bronička Mufóniková mi predala gameboy printer, aj ked mala ponúk viac a moja prva ponuka bola výhodna skôr pre mňa ako pre ňu. Pali Fukatsch vzdy pribalí niečo, čo poteší.

 

Jana Hrdličková: Mala som to šťastie, že si veci vyzdvihli zaujimaví ľudkovia. Preto som túto stránku nazvala aj zoznamkou s pridanou hodnotou.

 

Dannii Paštika Sperglová: Ja sa práve sťahujem a zisťujem, že mám kopec vecí, čo nepotrebujem.

 

Dana Plvanová: ja som si cez prispevok: “Mili priatelia, potrebovala by som nokiacku nabijacku, lebo nase patkane zlikvidovali zubkami tie nase”, našla chalaniska na adopciu jedneho zachráneného potkaníka, ktorý v tom čase ešte ani nebol u mňa. Teraz uz ho Adam Smeal Kapor má doma a ukazuje mu, že sa netreba všetkého báť.

 

Katy Jaramillo: My sme mali napríklad šťastie na pletací stroj od pána Milana Vašinu, ktorý bol taky zlatý, že nám ho aj doviezol. Stále mám pocit že je to úžasné a veľmi mu za to ďakujem. Stroj nas posunie v tvorbe ďalej, a to si veľmi vážime.   Ale aj na záclony od Zuzany Tajek Piešovej, ktorej úsmev a super milú povahu si vážim tiež.

 

Brano Biznár: Už som to niekoľkokrát rozprával blizkym: mládenec prešiel po vlastných polku Bratislavy po dva šanóny, za ktoré som nepýtal nič, ale on vytiahol z vačku pivo. Občas nás aj vďacnosť milo prekvapí.

 

Zuzana Tajek Piešová: Susedská burza nám dáva možnosť si posúvať veci, ktoré môžu urobiť niekomu radosť, alebo ich potrebuje, a u nás sú odložené. Kedysi takéto niečo fungovalo hlavne na dedinách, ľudia si aj v tých najťažších chvíľach takto vedeli pomôcť, posunúť niečo navyše alebo vybartrovať drobné výpomoci , služby. Vďaka tejto blšej skupine som spoznala osobne zatiaľ milú Talianečku Katy a teší ma že môžem po generálnom ordnungu, ktorý ma ešte len čaká, poposúvať ďalšie poodkladané vecičky záujemcom, ktorí sa o ne prihlásia.

 

Linda Onderová: ja som sa zatiaľ vďaka susedskej burze stretla len so samými milými ľuďmi  dokonca so spolužiačkou zo strednej, ktorú som už roky nevidela a chcela topánočky a v medickej ma jedna pani spoznala vďaka fotke tých mojich sandál –  to bolo veľmi milé.

 

Vladik Somogyi: my sme dnes varili džem a bez hrncov od Braňa Biznára by to bol veľký problém, preto ešte raz veľké ďakujem, tak isto taška s lebkou od Janky nam robi radost, len sa musim zmieriť s tým, že bude priateľkyna :-))))

 

Susedská burza má adresu www.facebook.com/groups/susedskaburza .

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

 

 

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.