Dnes sa budeme hýbať: Behať, bicyklovať, chodiť, korčuľovať. Pri všetkých týchto aktivitách – a mnohých iných – využijete aplikácie do smartfónov, ktorým sa hovorí športové trackery. S použitím GPS zaznamenávajú trasu a vaše výkony, takže sparringpartnerom ste si vy sám, čo je veľmi motivujúce. Väčšina aplikácií je sociálna, takže vás budú motivovať aj priatelia. Alebo vy budete inšpiráciou pre nich. No a v neposlednom rade sú aj archívom, spomienkou na to, čo sme kedy prešli.

Všetky spomenuté aplikácie (okrem MyTracks) pracujú pod Androidom aj iOS. Spravidla majú stránku, kde sa zaznamenávajú údaje z aplikácie, takže ani pri strate telefónu neprídete o ťažko vydrené výsledky. Väčšina je zadarmo, ale má aj plnú verziu, ktorá obsahuje ďalšiu funkcionalitu. Dúfajme, že tento článok doplní diskusia spresňujúca hodnotenia, prípadne tipy na zaujímavé alternatívy.

Keďže každý má skúsenosti s inými aplikáciami, oslovil som aj ľudí, aby sa podelili so svojimi skúsenosťami, dve hodnotenia napísal všešportovec, momentálne hlavne bežec Filip Jánoš. Tým sa však téma určite nevyčerpá a možno vznikne pod článkom zaujímavá diskusia.

 

Univerzálne trackery

Mať všetky aktivity pod jednou strechou je dobrá a všeobecne prijateľná alternatíva. Keď robíte viacero športov, môže to byť riešenie pre vás. Takže tu sú:

Sports Tracker (napísal Filip Jánoš)

sports-tracker-n9

Aplikácia pre Android a iOS s možnosťou zakúpenia originál bluetooth tepového snímača. Má veľmi efektné a prehľadné užívateľské prostredie. Zaznamenáva štandardné údaje (vzdialenosť, celkový čas, priemernú a maximálnu rýchlosť a priemerné tempo), zaujímavé sú dáta o každom ubehnutom kilometri (tzv. laps alebo úseky). K aplikácii mám dve výhrady – celkové prevýšenie vyjadrené v absolútnych číslach vôbec nesedí – 10 km okruh popri Dunaji má podľa ST prevýšenie 327 metrov. Druhou sú časté výpadky servera. Veľká výhoda je, že všetky funkcie sú zadarmo a nemá žiadne “premium features”.

 

Endomondo

endomondo_8

Veľmi obľúbená aplikácia Pre Android, iOS a Windows Phone 7, vyvedená v sviežej zeleni. Je zadarmo, ale pri každom štarte sa chce rozšíriť na platenú verziu (2,69 eur na mesiac, 17,99 na rok), čo umožňuje rozšírenia ako tepoový snímač, tréningové analýzy a ďalšie vychytávky. Ale aj vo free verzii je dosť informácií, okrem základných aj hydradáciu, prevýšenie a úseky cesty do kopca a z kopca. Endomondo „vie“ impozantné množstvo športov a aj ich roztriedení, napríklad cyklistika môže byť nielen horská a cestná, ale aj „presúvacia“, teda nie športová. Endomondo umožňuje „chytiť sa“ na uložené osvedčené cesty a potom aj naviguje. Tak isto podporuje tímového ducha, umožňuje dávať ostatným výzvy a podobne. Samozrejmosťou je možnosť zobraziť si aktivity ako grafy. Výhodou Endomonda je možnosť úpravy prostredia – výber, čo si dáte na plochu (tri položky).

 

My Tracks

google-my-tracks-1

Aplikácia od  Google Pre Android, „Je to jednoduchý, ale veľmi praktický tracker, hoc mam zakúpené Endomondo Pro, zistil som, že My Tracks používam nakoniec častejšie, pretože je to rýchla “lightweight” aplikácia,“ napísal mi Karol Böhm-Klein. Takk vyskúšajte.

 

Runkeeper

runkeeper-pro-642x463

Ďalší obľúbený univerzálny tracker pre Android iOS a cez klientskú aplikáciu aj pre Windows Phone, ktorý umožňuje všetko to, čo ostatné plus komunikuje s hardvérom, dajú sa doň importovať aj trasy nahrané na GPS športtestery a opačne. Ocenia ho aj majitelia Windows Phone, pretože s ním komunikuje cez klientskú aplikáciu Caledos Runner. Ja som ho pred rokmi prestal používať, lebo mi odmietol uploadovať jednu túru, na ktorú som bol obzvlášť hrdý, ale to bol, predpokladám bug a väčšina z 20 miliónov používateľov je spokojných. Aha, a má vlastný fotoalbum z ciest, môžete si doň fotiť „míľniky“.

 

Runtastic

Runtastic

Last, but not least. Na túto aplikáciu pre Android, iOS, Windows Phone a Blackberry pre chôdzu, beh a bicyklovanie prisahajú mnohí používatelia a oceňujú vychytávky ako výpočet náročnosti terénu, trasy v 3D a podobne. Ak nekorčuľujete a nelyžujete, túto aplikáciu s možnosťou konfigurácie prostredia rozhodne vyskúšajte. Mne sa tiež vidí, ale trasy mám už zapísané v iných aplikáciách. Pre geekov: Aplikácia komunikuje s Pebble E-Paper Watch a aj Sony SmartWatch a Runtastic vyrába aj vlastné produkty ako hrudné pásy, športtestery a podobne.

 

Špecializované aplikácie

MapMyRun.com

Aplikácia na beh (napísal Filip Jánoš)

mapmyrun-ios

Má veľmi čistý a jednoduchý design (narozdiel od ST) a okrem štandardných funkcíí ponúka niekoľko super vychytávok. Ak nebeháte s mobilom, môžete si prebehnutú trasu vyklikať na mape a zapísať čas. Super je funkcia “courses”. Sú to úseky, ktoré môžete irčiť vy alebo ich určí iný užívateľ a môžete tak na diaľku pretekať s virtuálnymi súpermi o najlepší čas. Pre horských bežcov je zaujímavé aj hodnotenie stúpaní na spôsob Tour de France (3 až “horse category”). Narozdiel od ST zobrazuje presné absolútne čísla nastúpaných metrov. Do aplikácie si môžete zapísať aj prijaté kalórie a vytvárať denník o tom, ako sa cítite, koľko spíte atď.  Za 29.99USD ročne môžete získať prémiové “MVP”, ale najväčšou výhodou sú vypnuté reklamy. Získate ju automaticky pri kúpe blue tooth hrudného pásu. MPR je zo všetkých aplikácií ktoré som vyskúšal najkomplexnejšia a páči sa mi aj jej ergonometria a čistý dizajn.

MapMyRun je dvojčaťom bicyklovej aplikácie MapMyRide, ktorá je komplexným trénerom, sprievodcom a navigátorom pre tých, ktorí to s horským alebo cestným bicyklovaním myslia vážne.

 MapMyRide_0

Nike+ Running

nike

Obľúbená aplikácia, ktorá, napriek rozšírenému názoru, nepotrebuje žiaden hardvér okrem vášho telefónu, ale samozrejme komunikuje so zariadeniami Nike, napríklad Nike+ SportWatch GPS. Má pekný dizajn a veľmi dobré motivačné „fičúrie“ a vie povzbudiť. Na ale podrobnosti (ako napríklad prevýšenie) sa dajú pozrieť len na stránke. Cez Nike+ Running sa dá ovládať aj hudba.

Existujú aj špeciálne lyžiarske aplikácie, ale s nimi vám neporadím, keďže nelyžujem.

Aké máte skúsenosti so šport trackermi vy? Budeme radi keď o nich napíšete.

 

Kam s nimi?

Pri športe si smarfón len tak do vrecka nedáte, takže na bicykel je rozumné kúpiť si držiak smartfónu na bicyklové riadidlá a pri behaní neoprénový pás na ruku.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.