Webdisky sú skvelá vec na zdieľanie dát, buď na rôznych zariadeniach alebo medzi používateľmi navzájom. Okrem toho je to aj výborná záloha – v cloude dokument ostane aj keby sa s lokálnym počítačom stalo čokoľvek. Pred poldruha rokom vyšiel Google s úložiskom Google Drive, čo je odpoveď na microsoftský SkyDrive alebo úložiská tretích strán, z ktorých najznámejší je pravdepodobne Dropbox. Začal sa nový vek webdiskov, ktoré sa predbiehajú a niektoré ponúkajú naozaj zaujímavú funkcionalitu.

Google Drive v čase nástupu pojal 5 GB dát, dnes je to už do 15, lebo si požičiava aj z kapacity Gmailu. Dropbox má stále štandardných 2 GB, ale je perfektne integrovaný do systému (samostatný folder, ktorý sa tvári ako súčasť počítača, prítomnosť v menu) a aj vďaka ekosystému aplikácií sa mu v konkurencii darí dobre. Microsoftský Sky Drive ponúka dokonca 7 GB voľného priestoru. Box.net a CX.com majú dokonca 10 GB priestoru.

Dnes sa bližšie pozrieme na cloudový systém SugarSync, vďaka ktorému nielenže používam  USB kľúčik len sporadicky a na objemné dáta, ale mám aj poriadok v dokumentoch, žiadnych desať verzií. Vtip je v tom, že zdieľať medzi vašimi zariadeniami sa dá akýkoľvek adresár.

sslogo

Bežne sa to robí takto:  chcem niečo (napríklad prezentáciu) dokončiť doma, tak ju aj s obrázkami buď nahrám na kľúčik, doma ju dorobím a v práci prepíšem starší súbor novším. Alebo namiesto kľúčika použijem svoj vlastný e-mail, či dropbox s rovnakým postupom.

So SugarSyncom sa to robí tak, že si doň dám zdieľať adresár, do ktorého od toho momentu môžem pristupovať odhocikiaľ, z akéhokoľvek počítača, či mobilného zariadenia. Vždy bude aktuálny a vždy len jedna – tá aktuálna verzia. SugarSync nie je integrovaný do systému stopercentne, vo file menu sú prítomné len niektoré funkcie. Funguje hlavne ako samostatná aplikácia a pracuje aj z webového rozhrania.

Na začiatku ponúka 5 GB priestoru, ktorý si môžete rozširovať spamovaním, pardon, oznamovaním priateľom o tom, akú máte perfektnú službu. Ďalšiu kapacitu si môžete aj dokupovať a využívať zľavy.  Takto vyzerá aplikácia.

main

Ja už ta mám zdieľané nejaké adresáre, pri novej inštalácii sú len tri systémové adresáre – Magic Briefcase je špeciálny folder na pohotovostné odkladanie, do Mobile photos vám bude aplikácia v mobile automaticky synchronizovať fotky ak si to nastavíte a Web archive ukladá súbory len na webové úložisko.

Poďme si nastaviť nejaký adresár na synchronizáciu. Klikneme dole na Select folders to sync a vyberieme adresár.

select

Po kliknutí na “Add” sa pridá do hlavného panelu a zosynchronizuje sa.

syncing fin

Od tejto chvíle je aj na cloude. Keď spustíme SugarSync na druhom počítači a klikneme na novú položku, ukáže sa vám, že ešte nie je synchronizovaný.

save

Zapneme synchronizáciu. Program sa spýta, kam má umiestniť synchronizovaný adresár (štandardne do Documents) a od tejto chvíle máte adresár fyzicky aj na druhom počítači.

Takto vyzerá funkčný online adresár

folder

Samozrejme, nový adresár je prístupný aj zo všetkých mobilných zariadení cez aplikáciu.

mobile fin

Zdieľanie

SugarSync umožňuje zdieľanie adresárov a súborov buď verejné (na spôsob úschovne) alebo súkromné – len s vybranými ľuďmi. Na to, aby sme súbor zdieľali verejne, musí byť najprv umiestnený v adresári, synchronizovanom so SugarSyncom.

Klikneme na panel “Share” a vyberieme súbor/adresár.

share1

Vzápätí sa ukážu možnosti zdieľania – získať verejnú adresu, e-mail a sociálne siete.

share

Ak chceme zdieľať adresár s nejakými vybranými ľuďmi, najprv si klikneme na adresár pravou myšou a dáme ho zdieľať, teda “Share…”. Tu vidíme čiastočnú integráciu SugarSync do systému

system

Otvorí sa nám takéto okno.

share privately

Do Recipients vpíšeme e-mailovú adresu (adresy, oddeľujú sa automaticky bodkočiarkou). Pozvanému môžete umožniť aj plnú vládu nad adresárom (editovanie, upload nových dokumentov) alebo mu ponecháte len sťahovanie.Ja som sa skusmo pozval sám seba a do mailu som dostal takúto adresu, takže sa treba zaregistrovať.

pozvanka

No a to je asi všetko, tretia položka menu ukazuje presne to, čo avizuje – aktivity.

A ešte jedna poznámka, aby sa dokument synchronizoval korektne, musíme ho zavrieť. To len aby ste neboli nepríjemne prekvapení, lebo při SugarSync si naozaj odvyknete od USB kľúčika.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.