Toto bude článok o hudobných nástrojoch a efektoch určených pre tablet. Teda – pre iPad. Android je totiž takmer vo všetkom porovnateľný s iOS. V niečom je horší, v niečom lepší. Jedno však priznávajú aj jeho oddaní ctitelia: Na tomto systéme sa nedá robiť hudba. Vyplýva to jednak z architektúry hardware a jednak z jeho spolupráce so systémom. Nejaké aplikácie – hudobné nástroje – samozrejme existujú, ale pre hudobníka sú nepoužiteľné a amatéra skoro otrávia, takže ak máte android, môžete používať ladičku, metronóm a podobné veci, ale na hudbu samotnú sa treba zahryznúť do jablka. Väčšina týchto aplikácií ide na iPhone aj na iPade, ale syntetizátory sú samozrejme na iPade pohodlnejšie.

Ako hudobník a hudobný producent a  som vyskúšal veľké množstvo takýchto nástrojov a vyselektoval som tie najzaujímavejšie. Niektoré som na nahrávanie použil, niektoré to len čaká, ale so všetkými je ohromná zábava. Takýchto aplikácií je veľké množstvo. Ak máte iné tipy, sem s nimi.

 

Garage Band

Hudobná aplikácia, štandardne nainštalovaná v každom počítači Apple. Na iPad si ju treba kúpiť, ale necelých 5 eur je zadarmo na to, koľko toho ponúka. Garage band je vlastne nahrávací systém, kde si postupne môžete nahrať všetko, od bicích cez klávesy, gitary (živé alebo softvérové), sláčiky, až po sóla. Alebo si len tak zahrať-zablbnúť. Na nástroje sa dajú nasadiť najrôznejšie efekty. Niektoré nástrojové skupiny majú prívlastok smart, napríklad smart drums je vlastne jednoduchý automatický bubeník, kde si môže aj vaše šesťročné dieťa robiť prvé groovy.

garage band

garageband1

garageband guitar

 

Hudobné nástroje zadarmo

Keď je niečo zadarmo, nemusí to znamenať, že je to šmejd. Oni to totiž robia tak, že zadarmo je základná zvuková banka a ostatné si treba dokúpiť. Taký je aj výborné Alchemy Synth Mobile Studio s dostatočným množstvom zvukov a naprogramovaných bicích. Je to zábava a môžete si nahrávať celé vlastné skladby.

alchemy

Sampletank od spoločnosti IK Multimedia je so základnou bankou zvukov zadarmo, ale tých je celá fúra. Od bicích cez klávesy, gitary, dychy a podobne. Ku všetkému existujú aj prednahraté sľučky v rôznych štýloch a žánroch. Sampletank vyžaduje chvíľu pozornosti a trpezlivosti, ale odmení sa veľmi realistickými zvukmi nástrojov. Napokon, je to sampler, takže robí so vzorkami skutočných nástrojov.

sampletank

Ak potrebujete iba klavír, je tu Virtuoso Piano Free 3

Sylo synthesizer je veľmi pekný virtuálny analóg aj so zaujímavými efektovými zvukmi a možnosťou ukladať si zvuky vlastné. Špecialitou je úprava zvuku, nahraného cez mikrofón.

Vio nie je nástroj, ale hlasový efekt, ktorý vám upraví hlas do neuveriteľných chórov. Vo verzii zadarmo máte k dispozícii tri presetové zvuky a na každom si môžete nastaviť farbu, tóninu, mol/dur a tempo. Atribúty môžeme ovládať kĺzaním prsta po displeji. Veľká zábava.

Vydarené analógové monofónne syntetizátory zadarmo sú aj Anaphobia Mini MiniSynth 2, oba sa pohodlne zmestia aj na iPhone.

minisynth

Hudobné nástroje za pár šupov

Synthronica (3,59 eur) vyzerá na prvý pohľad podozrivo, ako niečo urobené zo želatíny, z ktorej sa robia gumové medvedíky, ale má perfektné pulzujúce zvuky od anjelsko-éterických až po expresívnejšie a využíva viacdotykový touchpad, ktorým sa menia parametre zvuku, takže pôsobí veľmi živo – dýcha.

synthronica

Cassini (2,69 eur) je veľmi kvalitný syntetizátor s množstvom zvukov, jeho špecialitou je arpeggiator, ktorým sa dá zvuk spúšťať v rytmicko-melodickej sľučke.

cassini

Impaktor – The drum syntesizer (3,59 eur) je nesmierne zábavná vec. treba pripojiť slúchadlá bez mikrofónu (alebo výstup do počítača), a búchať po stole alebo po hocičom. Nástroj vám zvuky „preloží“ na rôzne perkusie (buď bubienky ako tabla či kongá, alebo aj industriálne (noise bag). Nástroj vníma aj dynamiku, teda inú farbu má slabý a inú silný úder.

impaktor

Noisemusick (0,89 eur) sú vlastne tri syntetizátory bez kláves, ktorými sa generujú tri základné zvukové charaktery – Sugar spice, Space time a Magic. Virtuálnymi oscilátormi vytvárate naozaj zaujímavé retro-analógové efektové zvuky.

 

Niečo pre fajnšmakerov

Animoog

Táto aplikácia stojí vyše dvadsať eur, ale muzikanti ju využijú  veľmi výdatne. Pochádza priamo od legendárneho producenta syntetizátorov, spoločnosti Moog a je to počuť. Klávesy sú také dlhé, lebo sa po nich dá aj pozdĺžne šmýkať a zvuk často mení nejaký parameter. Skvelá vec s možnosťou dokupovať knižnice po 6 eur (nedávno vyšiel legendárny Minimoog).

animoog

Pri príležitosti veľtrhu NAMM  Show zlacnila všetky svoje nástroje pre iZariadenia legendárna firma Korg (od 30 do 50 %).

Takže za 8,99 eur môžeme dostať frázový syntetizátor  iElectribe (v štandardnej aj Gorillaz edícii)

korg ielectribe

Za rovnakú cenu je ďalší frázový synt – geniálny iKaossilator, kde si po vrstvách môžeme nahrať celú skladbu len šmýkaním prstu po touchpade. Tento nástroj je lepšie vidieť a počuť ako o ňom písať. Odporúčame  pre deti ako kreatívnu hračku a aj profesionálneho hudobníka ako beat/sound generator. Hardvérový nástroj, mimochodom, stojí 250 eur.

korg ikaossilator

Nový, luxusný balík KORG Gadget Mobile Synthesizer Studio for iPad, ktorý obsahuje 15 kultových syntetizátorov Korgu,  je za zavádzaciu cenu 25,99 eur. Uvádza sa však, že bez lagov chodí až na iPade verzie 3 a vyššej.

korg gadget

No a za 17,99 eur sa dajú získať aj dve iPadové verzie legendárnych analógov  iPolysix  a iMS-20 for iPad

Korg-iMS-20

Ďalšie vychytávky

Ak chcete zapojiť nástroje do série (aby mohli hrať spolu) je potrebná aplikácia Audiobus.

Na mnohé hudobné aplikácie, sa dá pripojiť miniklávesnica cez USB (napríklad LPK 25 od AKAI za necelých 40 eur) a máme naozajstný syntetizátor. Pravda, treba ešte dokúpiť camera connection kit na pripojenie s USB.

Do iPadu však môžeme pomocou patričného hardware zapojiť aj gitaru, mikrofón a podobne. Veľkú pozornosť venuje týmto rozšíreniam nemecká spoločnosť IK Multimedia, ktorá robí takéto komponenty.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte napísať do fóra.

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.