Behám vyše roka a na dovtedy praktikujúceho antišportovca to nie je so mnou úplne zlé. Pravdepodobne by som však nebehal, keby som nemal v smartfóne nainštalovaný treker, teda aplikáciu, ktorá ma motivuje a durí do aktivity (tu je článok o trekeroch). Baví ma to súťažiť sám so sebou aj s priateľmi, ktorých aktivity sledujem.

Človek však nemá vždy čas behať a výborný alternatívny pohyb je chôdza, takmer rovnako zdravá ako beh. Patrím k nešťastníkom celoživotne bojujúcim s nadváhou, tak je každá motivácia dobrá. Krokomery pre smartfóny existujú, ale sú nespoľahlivé, žerú baterku a napriek snahe som nenašiel taký, s ktorým by som bol spokojný.

Tip preto padol na niektorý z monitorov aktivity, to sú v podstate sofistikované krokomery, ktoré merajú a zaznamenávajú naše pohyby a ich prudkosť. Sú buď vo forme malej škatuľky alebo náramku a komunikujú s mobilným zariadením cez bluetooth, pričom však fungujú úplne autonómne aj bez zariadenia, s ním sa len synchronizujú. Z troch alternatív – Nike+ FuelBand, Jawbone a Fitbit som si vybral po porade so skúsenejšími známymi tú tretiu vo verzii Flex. Teda bez displeja, len s piatimi LEDkami. Toto je článok o prvom týždni nášho kamarátstva.

fitbits - kópia

Vybaľujeme

Fitbit Flex Flex stojí v eShope necelú stovku. V ponuke ho mali v dvoch farbách – oceľovomodrú a čiernu. Vybral som si čiernu. Dievčatá poteší, že na eBay sa dajú kupovať samostatné náramky v rôznych farebných verziách. V balení sú náramky dvoch veľkostí, samotný prístrojček, ktorý je veľký asi ako, sorry, nič lepšie mi nenapadá, čípok, ktorý sa spisovne volá čapík. Z náramku ho budeme vyberať pri nabíjaní, na to slúžia USB sánky. Vraj  vydrží týždeň bez nabitia. A potom tam je USB čudlík na synchronizáciu s počítačom. Na ruke je náramok príjemný, neomína. s aplikáciou sa synchronizuje bleskovo a tá sa synchronizuje s profilom na www.fibit.com. Tu treba povedať dôležité upozornenie – S fitbitom spolupracuje iPhone a niekoľko druhov Samsungov, ak máte iný smartfón, treba synchronizovať cez počítač.

Fitbit-Flex-2

Nastavujeme

Najprv si treba nastaviť profil: Vek, pohlavie, výšku, váhu atď. Dôležité informácie sú na ktorej ruke budete nosiť náramok (či na dominantnej alebo nie, odporúča sa nedominantná). Ďalej nastavíme dĺžku kroku pri chôdzi a behu.

 

Sekcie

Toto sú hlavné sekcie aplikácie: Počet krokov, počet kilometrov, veľmi aktívne minúty a spálené kalórie. Pri prvých troch si môžete nastaviť limit, pri kalóriách sa limit nastavuje podľa uvedených informácií a módu – môžete si nastaviť aj režim rýchlejšieho či pozvoľnejšieho chudnutia. Náramok vám monitoruje aj kvalitu spánku, ak chcete, ukazuje dĺžku spánku, obdobia nepokojného spánku a prerušenia. Ďalšie dve sekcie sú zjedené kalórie, kde si jedlo a nápoje musíte nahadzovať manuálne, k dispozícii máte lokálne zoznamy jedál. Bohužiaľ, slovenský nie, tak si často pomáham skvelými Kalorickými tabuľkami www.kaloricketabulky.cz. Používateľsky pridané jedlá už v aplikácii ostávajú. No a ďalšie číslo ukazuje, koľko kalórií vám zostáva do denného limitu.

sw

Raz týždenne dostanete e-mail so štatistikami. Na stránke môžete sledovať sekcie podrobne. Žiaľ, podrobné štatistiky stravovania sú k dispozícii len v platenej verzii.

Ako bonus ponúka Fitbit vibračné budenie/pripomínač. Vibrácia slúži aj na oznámenie, že denný limit krokov je zdolaný.

 

V praxi

Fitbit mi zatiaľ mení život. Takto:

  • Prechádzky so psom sa predĺžili niekoľkonásobne (pes je tretí tvor okrem mňa a mojej priateľky, ktorý má z Fitbitu radosť). Kto nemá psa, dôvod si určite nájde.
  • Ak mám prejsť pešo nejakú vzdialenosť, robím to s nadšením (predtým sa mi niekedy aj nechcelo) a vyhľadávam príležitosti na chôdzu.
  • Osvojil  som si kalorickú hodnotu jedál, jem a pijem zodpovednejšie.
  • Naučil som sa, že ak si chcem dožičiť viac, musím si to odrobiť. Príklad: po večeri mi píplo prekročenie kalorického limitu o dvesto kalórií, tak logicky nasledovala dlhá prechádzka.
  • Ani jeden deň som nenakráčal menej ako 10-tisíc krokov. Stavím sa, že predtým to bolo celkom časté.
  • Nemám až také zlé svedomie, keď nemám čas, chuť alebo energiu ísť behať

 

Záver

Stovka nie je úplne málo peňazí, ale tie sa vám začnú vracať veľmi rýchlo a na tom, čo je najcennejšie, na zdraví. Upozorňujem, že na jar bude aj u nás k dispozícii 120-eurový Fitbit Force, ktorý má displej, takže je zároveň hodinkami a vie aj kedy stúpate do schodov, čo flex nevie. Na druhej strane je vraj menej vodeodolný. S Flexom môžete aj plávať, s Force nie.

 

Ak máte skúsenosti s inými monitormi aktivity, napíšte prosím do diskusie.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.