Ak ste v posledných pár týždňoch nezachytili buzz okolo nových modelov Apple a hlavne pomerne zábavnú (asi nie úplne z pohľadu pánov z Cupertina) bendgate (youtubové video s ohnutým iPhone 6 Plus – nájdete tu), asi ste boli odcestovaní minimálne niekde v amazonskom pralese. Podľa Apple sa s ohnutým phabletom u nich prihlásilo celkovo 9 (slovom deväť) zákazníkov, takže téma nie je tak horúca. Uvidíme, ako horúce bude pokračovanie BendGate, z dielne toho istého autora, ktorý ohýbal iPhone 6 plus. Tentokrát je terčom fyzikálneho pokusu Samsung Galaxy Note 4. Pozrite si video a posúďte sami.

Na rozdiel od Apple, ktorý aj napriek akože negatívnej publicite, predáva nové modely o sto šesť, Samsung má zásadne väčší problém.

Po zverejnení kvartálnych výsledkov, ktoré ani zďaleka nedopadli podľa očakávaní analytikov a ani samotného Samsungu, sa zdá, že vlajková loď androidového univerza má hlbší problém. A ten je primárne  spôsobený stávkou kórejského výrobcu na systém Android. Prečo? Pomerne ľahká odpoveď. Keďže je tento operačný systém otvorený a dostupný defakto ktorémukoľvek výrobcovi hardware, akokoľvek vypimpovaná verzia je stále „len“ Android. Ak chcete, žiadna zásadná pridaná hodnota, či sa pozriete doľava alebo doprava. Ak si k tomu navyše pridáte fakt, že vyrobiť špičkový hardware s pomerne nízkymi nákladmi a dostať ho na trh, napríklad v Ázii, je naozaj jednoduché, tak ako to ukázal napríklad čínsky Xiaomi, máte ako líder trhu vážny problém s udržaním svojej pozície.

Zdola sa na vás tlačia lacnejšie a kvalitné substitúcie, na hornom konci svojho produktového portfólia máte náročnejších zákazníkov, ktorí si možno radšej kúpia produkt od Apple. Takže nakoniec máte problém na oboch koncoch svojej produktovej ponuky. To tlačí na znižovanie cien a ujedá vám profit. Ak sa k tomu priráta (zatiaľ) neúspešný handling trhu s wearables (smart hodinky a spol.), tak to potom na pravidelnom kvartálnom telefonáte s analytikmi a akcionármi nevyzerá úplne veselo.

bendgate

Bez toho, že by som sa chcel opičiť po všetkých obdivovateľoch intuície a obchodného ducha zakladateľa Apple, po zhodnotení situácie, v ktorej sa Samsung ocitol, treba len skonštatovať, že čaro uzavretého operačného systému, resp. celého produktového ekosystému, spočíva nie len v (takmer) bezchybne fungujúcich produktoch. Ak si udržíte pod kontrolou všetky kľúčové prvky vašich produktov, znemožníte napodobiteľom ohrozovať vašu pozíciu jednoducho tým, že vyrobia (lepšiu alebo horšiu) kópiu. To Apple ukazuje nie len pri mobilných zariadeniach, ale aj pri osobných počítačoch.

Takže držme palce Samsungu, nech sa vysporiada so „svojou BendGate“. Aj keď to je vlastne ten menší problém, ktorý musí riešiť.

Richard Kopunik, Mindshare Slovakia

 

Zdroje:

businessinsider.com – prvý článok, businessinsider.com – druhý článok

O autorovi

Richard Kopunik

Vyštudoval obchod a marketing. Vo sfére mediálnych agentúr pracuje už takmer 20 rokov. Zaujímajú ho nové trendy v oblasti marketingovej komunikácie a médií, technologické vychytávky, hudba, knihy, filmy a seriály. O nich, v akejkoľvek kombinácii, rád píše aj na našom blogu.