Facebook Creative Labs minulý štvrtok predstavil novú aplikáciu s názvom Rooms. Je založená na základe chatovacích miestností – sociálna sieť tak zo skrine vyťahuje kostru z neskorých 90. rokov.

Ide o samostatnú aplikáciu – funguje iba z mobilu a nezávisle od facebookového účtu. Upravovať miestnosti pôjde aj z počítača, na pridávanie a zapojenie sa do konverzácií ale už budete musieť žhaviť telefón.

V konverzáciách vystupujete pod nickname, napríklad Cicuska666 či MladyZajko alebo môžete použiť aj vlastné meno, ale to by už nebolo tak tajomné. Dokonca si môžete zvoliť pre každú miestnosť inú prezývku. V miestnosti „Najlepšie recepty“ tak budete vystupovať ako Andrejqa, no pre miestnosť „Hľadám lásku“ zvolíte priliehavejšie Vášnivá Červenovláska.

Rooms 1

V aplikácii môžete vytvárať miestnosti s akoukoľvek témou. K témam od iných ľudí sa môžete pripojiť prostredníctvom nasnímania QR kódu, ktorý súčasní členovia miestnosti môžu zdieľať online či ukázať ostatným v offline svete. Ďalší závan zlatých 90. rokov.

Keď sa pridáte alebo založíte miestnosť, kam sa pridajú ostatní, nič vám už nebráni komunikovať. Aby vás neunudil čistý text, k správam môžete pridávať obrázky, videá a smajlíky.

Rooms2

Je to ďalší pokus Facebooku dostať k sebe mladých? Myslím si, že po správach o tom, ako Facebook nie je „cool“ medzi 18-24 ročnými, vytvoril aplikáciu, ktorá im má byť bližšia. V tejto vekovej kategórii podiel sociálnej siete dokonca klesal a na to nie sú vo Facebooku zvyknutí. Na úkor Facebooku stúpali Twitter, Tumblr, Snapchat, Vine či Instagram (čo je tak trochu „vlastný gól“).

Množstvo 18-24 ročných si už ani nepamätá časy, keď „fičali“ diskusné fóra či chatroomy. Samozrejme, aj dnes si ľudia chodia pokecať na reddit, 4chan a im podobné služby. Mainstream ale prešiel na sociálne siete. Podarí sa aplikácii Rooms vrátiť čas späť?

Na začiatok je aplikácia dostupná iba pre iOS v USA, Veľkej Británii a iných anglicky hovoriacich krajinách. Nevedno, kedy sa dočkáme my, ale možno si bude potom niekto z vašich známych spievať: „Písal som si s tebou na Rooms…“ J

Zdroje:

Fotografie newsroom.fb.com

Zdroje: digiday.com, recode.net, newsroom.fb.com

O autorovi