Čoraz častejšie sa stretávame s otázkami, ako rozšíriť čistý zásah kampaní v medziach stanoveného rozpočtu. K dispozícii máme viacero možností, no podľa posledného výskumu z Londýna môžeme získať až šesťpercentný nárast zásahu presunutím 20 % rozpočtu z TV do multi-screen médií, teda do zariadení, do ktorých sa ľudia pozerajú popri sledovaní TV – hlavne notebook, smartphone či tablet.

Spoločnosť YuMe, ponúkajúca digitálnu videoreklamu a výskumná spoločnosť Nielsen realizovali výskum používania “cross-media” zariadení v piatich regiónoch Európy – Francúzsku, Nemecku, Španielsku, Veľkej Británii a Škandinávii, a zúčastnilo sa na nej viac ako 5000 respondentov.

Ako druhá obrazovka sa najčastejšie používali  smartfóny (68 %), laptopy (66 %) a tablety (66 %). Zaujímavosťou je, že do stolových PC, ktoré sú postupne na ústupe, stále popri sledovaní TV nakúka 44 % respondentov.

Medzi mladými bol trend jasný. Takmer všetci (89 %) “millennials” používajú mobilné zariadenia počas sledovania TV a 44 % z nich vníma obsah, súvisiaci s tým, ktorý sledujú v televízii.

Tieto čísla ilustrujú hlavne potenciál kampaní, ktorý môžeme dosiahnuť s využitím viacerých zariadení v komunikačnom mixe. YuMe zašlo ešte o krok ďalej a vytvorili kalkulačku zásahu, ktorá je založená na dátach z Nielsenu a umožňuje kalkulovať zmeny zásahu na základe presunov rozpočtu z televíznej reklamy do reklamy v digitálnych médiách.

Napríklad zásah mediálnej kampane pozostávajúcej zo 100 % TV v UK, môže byť zvýšený z 32,8 % na 33,7 % presunutím 10 % rozpočtu do online reklamy. Keď ale rozdelíme týchto 10 % rozpočtu do multiscreen mixu – 4 % online reklama, 2 % mobilná reklama, 2 % tablety, a 2 % OTT  – zásah poskočí na 35,7 %.

kalk

Pozrite aj článok Ako sa tablet naučí, čo pozeráte v telke

 

Michal Bílik, Mindshare Slovakia

Zdroj: www.warc.com

O autorovi

Michal Bílik

Michal má u nás na vizitke uvedené Chief Operating Officer a stará sa o chod agentúry, klientov, inovácie a agentúrne tímy. Je to veľkokapacitný športovec. Zaujíma sa o triatlonové športy, technológie a rád má prehľad vo všetkom, čo sa okolo neho deje. Má vlastnú značku vína a veľmi rád sa učí.