Raz mi jeden 87-ročný pán povedal: „Viete, kedy ja zomriem? Keď sa prestanem učiť“. Táto spomienka sa mi vždy vybaví, keď browsujem na stránke Coursera. To je miesto, kde sa môžete kvalitne dovzdelať na kurzoch prestížnych univerzít a získať aj príslušný certifikát.

 

Čo je Coursera?

Coursera spája študentov, odborníkov a elitných učiteľov z celého sveta a ponúka obrovskú škálu kurzov z najlepších sto svetových univerzít. Nájdete tu viac ako 600 rozličných kurzov. Spoločnosť, ktorú založili profesori zo Standford University, otvára obrovské možnosti štúdia online kurzov, ktoré sú dostupné aj v offline režime. Na výber je veľké množstvo kurzov rôznych univerzít (okrem Standfordskej treba spomenúť aj Yale, Johns Hopkins, Edinburghskej, Columbijskej a iných).

ruka

Ako to celé funguje?

Všetky workshopy na Coursera sú zadarmo, platí sa len vtedy, ak chcete dostať certifikát po ukončení kurzu (a povedzme si úprimne – mať „papier“ z Yaleskej univerzity je celkom fajn pocit, aj keď ide o certifikát z niekoľkotýždňového kurzu).  Na stránke si môžete vyhľadať kurzy, ktoré práve bežia, a dá sa na ne ešte stále prihlásiť alebo si vyberiete niektorý z pripravovaných.

scr

Po výbere si môžete prečítať o univerzite, ktorá ho organizuje, o tom kto bude viesť výučbu, ako bude prebiehať, a čo bude zahŕňať absolvovanie kurzu. Tie jednoduchšie kurzy si vyžadujú pozrieť len niekoľko videí, pri tých náročnejších vás čaká aj zopár štúdií alebo kníh. Dĺžka trvania kurzu sa pohybuje od 6 do 10 týždňov.

 

V čom je to super?

Výhodou je, že vždy viete, koľko bude kurz trvať a koľko hodín týždenne sa mu musíte venovať, aby ste ho dokončili v plánovanom čase. Sú veľmi dobre riešené z hľadiska organizácie – každý týždeň vám príde e-mail s úlohami, článkami, knihami alebo videami, ktoré si treba naštudovať. Kurzy prebiehajú streamovanou výučbou, ktorú si môžete spustiť kedykoľvek na ňu máte čas, alebo si ju jednoducho stiahnete a pustíte v offline režime.

Existuje mobilná aplikacia pre iOS a Android.

 

Získať certifikát z prestížnej Standford alebo Yale Univerzity sa nevyrovná naozajstnému diplomu, ale takýto kurz vám určite dá veľa. Napokon, vyskúšať zadarmo si ho môže každý.

 

Čísla:

Október 2014 – 10 miliónov užívateľov, 839 kurzov, 114 univerzít

Viac ako 20 kategórii

Vyučovanie v 14 svetových jazykoch

 

Lucia Ďuračková, Mindshare Slovakia

O autorovi

Lucia Ďuračková

Do mediálneho sveta vstúpila v roku 2013, a to hneď do Mindshare Slovakia. Momentálne pracuje na pozícii account manager a pre viacerých významných klientov je nie len ich denný kontakt, ale veľmi rada poradí v plánovaní ročnej stratégie mediálnej komunikácie. Keď nepracuje, tak chodí na výlety, číta knihy, učí sa cudzie jazyky, športuje a jedného dňa by chcela zachrániť svet.