Zabúdame. Každý zabúda a všetci zabúdame. Nemyslím prvú lásku zo škôlky, na ktorú sme už dávno zabudli, ale úlohy, s ktorými sa bežne stretávame – v stredu poliať kvety, do konca týždňa vrátiť peniaze kamarátovi, či myslieť na to, že budúci týždeň má sestra meniny.

Ako na nič nezabudnúť? Martin Skakala prišiel s jednoduchým a efektívnym nápadom na aplikáciu, ktorá sa zapojila do mentoringového programu i.e.Smart.

Chceme vytvoriť produkt, ktorý ľuďom uľahčí život v dnešnej uponáhľanej dobe, ich priatelia budú radi, že na nich nezabudli a bude to aj trochu cool.

„Základný princíp toho, prečo to celé vzniklo, bol taký, aby som si nemusel pamätať, čo mám komu pripomenúť. Napríklad, keď niekomu niečo požičiam, alebo, aby mi dal vedieť budúci týždeň, či môžeme prezentovať.“ hovorí tvorca Martin. Základný princíp je pritom jednoduchý – vy v aplikácii pošlete pripomienku adresátovi hneď, ale jemu (aj vám) to potom vyskočí v čase, kedy je daná záležitosť aktuálna. „Dajme tomu, že by dievča išlo v piatok na chatu a povie frajerovi, aby v sobotu nezabudol nakŕmiť mačku alebo poliať kvety. On je na párty, tak na to zabudne, ale o desiatej ráno mu zapípa správa, čo má urobiť.“ dodáva.

rsz_img_8284

Pohľad do aplikácie – odoslanie pripomienky a následný chat. Zjavné je jednoduché ovládanie.

Ako väčšina mobilných aplikácií, aj táto vznikla z reálnej potreby v bežnom živote. „Volal som bratovi, aby o tri dni zavolal mame, lebo bude mať narodeniny a on veľmi kalendár nepoužíva. Potom som si ale nebol istý, či tak spravil. Keby sme vtedy mali aplikáciu, poslal by som mu pripomienku, ktorá mu vyskočí o tri dni, on ju označí ako vybavenú a aj ja by som potom vedel, že je všetko fajn. Hlavná výhoda je, že si to nemusí značiť, lebo mu to pošlem ja.“

Celé je to iba o pár rýchlych krokoch: vyberiete si osobu, napíšete o čo ide a pošlete – odošle sa to ako SMS. Sú prednastavené časy pripomínania ako dnes, zajtra, tento týždeň alebo voliteľný dátum. Keď dostávate pripomienky vy, sú zoradené v inboxe podľa dátumu, kedy majú byť vybavené. Ku všetkým je aj chat, takže sa viete s dotyčným dohodnúť na inom dátume, ak nastanú komplikácie.

„V akom štádiu sme momentálne? Stále vyvíjame aplikácie pre Android aj iOS, tie by okolo polky januára mohli byť v app-storoch. Celé sa to začalo, keď som k sebe pribral Miša Poizla, ktorý so mnou dva roky pracoval ako junior projektový manažér. Celé leto sme strávili v The Spot Summer School pod vedením Mateja Ftáčnika a Miša Kačeríka, kde nás bolo asi 25. Tam sme stretli aj Paťu Žitňákovú.“ Developerov vlastných nemajú, ale spolupracujú s Touch4it, konkrétne s Michalom Kormanom, Richardom Rošteckým a Matejom Mihalechom. „Keď sme im povedali, že chceme robiť appku, ukázali nám svoj nápad z roku 2010, síce na webe, ale tiež na štýl pripomienok, keď niekto niekomu niečo požičal.“

2 Patricia Michal + Korman Rostecka

Na fotke zľava Patrícia s Michalom a developeri Michal Korman s s Rišom Rošteckým

i.e.Smart už druhý rok podporuje začínajúcich podnikateľov. Ide o mentoringový program, ktorý túto jeseň prebehol v Connecte. Ako pomohol aplikácii?

„Stretli sme zaujímavých ľudí. Neustála diskusia a podnety sú pre nás dôležité – Peťo Dendis z Tarantuly s nami viedol podnetný dialóg o marketingu, Rado Mizera zo Solved.fi nám dal pár návrhov na monetizáciu a rozličné platformy pre biznis. Okrem iného sme tam zistili, že sme vlastne nevedeli komunikovať produkt, teda čo to je. Možno počkáme na používateľov a povedia nám.“ Tvorcovia sa chcú stále držať toho, aby sa produkt šíril sám vďaka svojej kvalite. „Používateľov si viete kúpiť za peniaze“, hovorí, ale ide o to, aby aplikácia ľuďom pomáhala. Jedným z príkladov je, že máte kúpiť knihu a v spojení s geolokalizáciou sa vám táto pripomienka objaví, keď pôjdete okolo kníhkupectva.

Ak bude mať aplikácia po niekoľkých rokoch stotisíc užívateľov, bude to neúspech.

Podľa Martina je i.e.Smart zaujímavý aj v tom, že vidíte iné start-upy v rôznych fázach a všímate si, že každý rieši iné problémy. Niekto technické, niekto marketing, niekto má nezhody v tíme.

1 Korman Rostecky Mihalec + Patricia Martin Skakala

Tím z Touch4IT – zľava Matej Mihalech, Rišo Roštecký a Viktor Šulák, oproti nim Martin Skakala s Patríciou

Po technickej stránke je vývoj takejto aplikácie zložitejší, ako si môžete myslieť: „Máte Android, máte iOS, máte server, useri majú nejaký messenger, všetko to treba nastaviť, otestovať, aby sa to zosynchronizovalo. Napríklad WhatsApp mal tichý launch 12 mesiacov. Ak je to free, je to o to lepšie, že si to ľudia sťahujú, lebo to fakt chcú. Potom vieme, kam to môžeme promovať. Aplikácia ešte nie je tak hotová, aby o tom niekto napísal a teraz si ju stiahne 100 000 ľudí. Ľudia sa nás napríklad pýtajú, či sa dá zosynchronizovať s kalendárom – ak nám 50 zo 100 povie, že to tak chcú, spravíme to – ale nie všetko je o kalendári, knihu mi môžeš vrátiť aj 31. aj prvého.“ Cieľovým trhom by mali byť USA, „keďže ľudia sú tam o tri roky viac busy ako my.“. Produkt podľa Martina nebude nikdy na 100% hotový, preto bude vždy zadarmo. Jedným z plánov je, že sa bude šíriť sám tým, že ho budú ľudia používať, budú posielať pripomienky kamarátom a tí budú dostávať SMS. Keď im ale pípne správa viackrát za mesiac, aplikáciu si pravdepodobne stiahnu.

Na záver Martin dodáva, že sa neradi nazývajú start-upom, ale skôr projektom, aplikáciou. Start-upy vníma skôr ako B2B, kde na prvom alebo piatom klientovi môžu zarábať veľké peniaze. Sami sa preto radia k B2C aplikáciám, „čo je strašne ťažké, pretože na Slovensku vie málokto spraviť svetové start-upy. Napríklad Eset alebo Sygic, ktoré sú pol na pol medzi B2B a B2C, o ostatných ale napríklad neviem, nemali taký úspech ako Baťove topánky.“ dodáva so smiechom.

Radoslav Pribula, Mindshare Slovakia

O autorovi