Aplikácií pre mobilné telefóny je obrovské množstvo. Sťahujeme si aplikácie pre zabitie voľného času, pre komunikáciu s ľuďmi alebo pre získavanie informácií. Dnes by som rád predstavil jednu aplikáciu, ktorá združuje takmer všetky spomínané vlastnosti – sociálnu navigáciu Waze.

logo1

História aplikácie

Tento izraelský start-up vznikol v roku 2008 pod názvom LinQmap a v roku 2011 zamestnával deväť ľudí. Malý tím vytvoril jednoduchú aplikáciu, ktorá pracovala s dátami od používateľov a pomáhala vodičom odhadnúť čas, dopravnú situáciu alebo zmeny trasy. Aplikácia sa stala tak populárna, že v roku 2009 mala 1,5 milióna užívateľov a začala sa vo veľkom šíriť aj v globálnom meradle. V roku 2013 ju už využívalo 50-miliónov ľudí. To samozrejme neuniklo pozornosti aj veľkých firiem, ktoré ju chceli odkúpiť. Boj o akvizíciu nakoniec vyhral v júni 2013 Google, ktorého ponuka 1,1 miliárd USD prekonala ponuky od Apple aj Facebooku. Napriek tomu tvorcom Google ponechal určitú mieru samostatnosti. Je samozrejmé, že aplikácia získala mapové podklady Google a na oplátku Google získal lepšie možnosti na odhadovanie dopravnej situácie.

 

Funkčnosť

Nejde o navigáciu v samej podstate, aj keď si na začiatku zvolíte miesto, kam sa chcete dostať a aplikácia vás klasicky naviguje. Oveľa dôležitejšie je získavanie informácií o doprave. Niektoré vstavané navigácie poskytujú od roku 2013 na Slovensku tzv. TMC správy (traffic message channel), teda kanál dopravných správ. To znamená, že navigácia reaguje na dopravnú situáciu, zohľadňuje ju a na základe informácií poskytuje prípadné náhradné riešenia vytýčenia trasy. Prvou spoločnosťou bola na Slovensku spoločnosť Garmin, ktorá ponúkala v niektorých modeloch túto službu. Modely s touto funkciou sú označené ružovým piktogramom.

st

Ak však takúto navigáciu nevlastníte, bude pre vás Waze zaujímavou alternatívou. Je to komunitná aplikácia – správy nielen prijímate, ale sami máte možnosť podieľať sa na vytváraní dopravných správ pre celú komunitu wazerov. Napríklad na ceste, ktorou idete, sa nachádza nehoda, hliadka alebo zápcha. Stačí keď zakliknite jednu z možností a váš príspevok sa dostane automaticky do mapy aj pre iných. Aby boli správy aktuálne, vodiči idúci po vás vašim smerom, dostanú dopyt, či situácia pretrváva a ak viacerí potvrdia, že nie, z mapy sa odstráni. Tieto informácie vám môžu ušetriť financie za pokuty, prípadne skrátiť čas. Aplikácia taktiež umožňuje k dopravným situáciám priradiť aj aktuálne fotografie, prípadne komunikovať s inými wazermi. Medzi veľké plusy aplikácie patrí aj možnosť zaslať sms s informáciou o vašom dojazde na určené miesto s linkom o aktuálnej polohe, na ktorej sa nachádzate.

mapa

Situácia na Slovensku

Bez dostatočného množstva wazerov by, samozrejme, boli informácie nerelevantné. Zdá sa, že kritická hranica je na Slovensku už prekonaná a Waze sa stal dokonca zdrojom pre dopravné správy, konkrétne Zelená vlna Slovenského rozhlasu využíva aplikáciu ako jeden zo zdrojov dopravnej situácie.

Tak čo vodiči, vyskúšate?  Nebude vás to stáť naozaj nič, takže môžete len získať. Ale nezabudnite mať telefón v nabíjačke, lebo GPS je baterkožravá technológia.

 

Andrej Matyáš, Mindshare Slovakia

O autorovi

Andrej Matyas

V brandži médií a marketingu je od roku 2007. Cez rôzne pozície sa dostal až na Client Leadership. Má na starosti spokojnosť našich klientov. Jeho záľuby sú autá, šport a dve deti.