Už o týždeň vypukne TEDxBratislava. Po sérii rozhovorov s účastníkmi sme sa porozprávali s členmi organizačného tímu Monikou Pohlovou a Petrom Jančárom.

 foto tedx rozhovor

Ako ste sa dostali k TEDxBratislava?

Monika: V roku 2013 som robila dobrovoľníčku, krájala citróny, nosila limonády. Stihla som aj nejaké prednášky, povedala som si, že zorganizujem salón na tému kritické myslenie. Manažérka projektu Veronika Pizano ma oslovila, či nechcem ísť do tímu. Vzala som to, mala som na starosti catering. Takže som riešila jedlo, zmrzlinu, dodávateľov, stoly, stoličky. Minulý rok v septembri Veronika odišla a nejako prišlo k tomu, že som sa stala jej nástupkyňou s tým, že budem profesionálny troll, naháňajúci ľudí. Mám na starosti sponzorov, riešenie strategických partnerstiev a koordináciu celého tímu.

Peter: S Monikou sme boli spolu dobrovoľníci v tom istom roku – 2013. Od roku 2014 som v tíme a  koordinujem techniku.

 

Koľko ľudí pracuje momentálne na podujatí?

Monika: V tíme máme 17 ľudí a na samotnom podujatí je ešte 35 dobrovoľníkov. Zvukára, osvetľovača a technikov zabezpečuje SND.

 

Ako vlastne vzniká TEDxBratislava – od idey až po realizáciu?

Peter: Je to vlastne kontinuálny brainstorming a všetko vzniká v tíme, v ktorom sa prejednáva úplne všetko. Od prvej idey, hlavného motívu, ako sú tento rok (ne)všední hrdinovia. Všetko sa rieši hlasovaním.

 

Boli ešte nejaké iné návrhy?

Chceli sme niečo so slobodou, ale to je trochu obohrané a navyše Človek v ohrození mali  pre festival Jeden svet slogan Sloboda nie je zadarmo, ktorý bol dosť frekventovaný. Bavili sme sa aj nad výrazmi ako Slobodáreň, ale nakoniec hrdinovia zvíťazili.

 

Ako vyberáte speakerov?

Peter: Niektorých navrhujú členovia tímu, niektorých odporučia samotní spíkri, ktorí už u nás rozprávali. Čím ďalej tým viac adeptov sa ponúka v rámci self-marketingu, ale k tým sme veľmi obozretní.

Monika: Udržať široký rozptyl tém je dosť náročné, lebo tím nie je taký veľký, aby sme pokrývali všetky oblasti, ale dúfajme, že sa nám darí poskladať zaujímavý program. Navyše nepropagujeme politické strany, náboženstvo a pri oblastiach, kde je viac relevantných názorov, nemôžeme uprednostňovať jeden z nich, pričom sme zástancami kritického myslenia.

 

Program je už na tento rok uzavretý a lístky sú vypredané. Na ktoré vystúpenia sa najviac tešíte? A ktoré predchádzajúce vystúpenia boli pre vás kľúčové?

Prihrejem si vlastnú polievku a spomeniem jedného z rečníkov, ktorého som sama navrhla: Je ním grécky behaviorálny ekonóm Nikos Georgantzis. Raz som s ním čítala rozhovor v Trende, potom som si ho googlovala a zistila som, že tu pol roka učil a napísala som mu. Pozvanie prijal. Je to veľmi vzdelaný človek, ktorý sa vyjadruje veľmi presne. Každá jeho myšlienka by mohla byť citát (smiech).

Minulý rok ma veľmi zaujala islandská polárnička Vilaborg Arna Gissurardóttir, ktorá na lyžiach sama prešla 1140 km od antarktického pobrežia až na Južný pól. Bolo to veľmi pútavé rozprávanie, ktoré nemalo slabé miesto.

Peter: Som veľmi zvedavý, ako dopadnú mladé dievčatá Pavla Geschwandtnerová a Tereza Rebeka Koreňová, žiačky základnej školy Márie Montessori. Budú hovoriť o tom, čo všetko sa možno naučiť na základnej škole, keď existuje pozitívny vzor a cieľ. Lebo veľa detí chodí do školy z povinnosti. Bude to inak vekový rekord, čo sa rečníkov týka. Potom sa teším na Owena Harrisa, odborníka na virtuálnu realitu. A do tretice som ako novopečený otec zvedavý na psychologičku Vieru Lutherovú. Z minulých talkov sa mi páčil Jakub Ptačin, ktorý hovorí vtipne a realisticky, nie je to také to urputné motivátorstvo.

 

V zahraničných TED a TEDx niekedy počujeme aj motivačné prednášky, ako je to u nás?

Monika: U nás klasické motivačné talky nezaraďujeme. Ak má niekto takéto tendencie, snažíme sa ho trochu v tomto smere uzemniť.

 

Na aké sprievodné podujatia sa môžeme tešiť tento rok?

Monika: Bude to pestré. Budeme mať virtuálnu realitu, súvisiacu s prednáškou Owena Harrisa a technológiou Oculus, potom plochy slovenského startupu Visionsys, kde môžete hrať povedzme futbal s virtuálnou loptou, ďalej obrátený bicykel, ktorý reaguje úplne opačne ako klasický, teda keď riadidlá zatočíte doľava, predné koleso ide doprava, spoločnosť Curaprox tam bude mať spovednicu so zubným kňazom, tešíme sa na školu tetovania na citrusové plody pod vedením profesionálnych tetovačov.

Novinkou bude aj nový typ hlasovania s možnosťou prideliť nielen plusový, ale aj mínusový hlas. Počas celého dňa budú chodiť po priestore štyria kameramani a ľudia budú môcť hovoriť, čo sú podľa nich myšlienky hodné šírenia. Záznam sa potom zostrihá.

 

Lítky sú vypredané, bude live stream?

Bude bežať na našej stránke, len to bude vyžadovať rýchle internetové pripojenie a dúfame, že sa budú organizovať aj spoločné parties, nebude nás sledovať každý sám.

 

Last, but not least, čo catering?

Monika: Novinkou bude výborná zmrzlina, bedničkári s dobrým ovocím, skvelá káva, a každý účastník dostane čokoládu s vlastným menom. A samozrejme dobré jedlo, lebo hladný divák nie je dobrý divák.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

foto autor

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.