Svojka, ako podaktorí nazývajú selfie, je zjavne významnejším vynálezom, ako sme si mysleli. MasterCard testuje novu aplikáciu, ktorá zabezpečí, že vaša platba prebehne nie po naťukaní PIN kódu, ale po tom, ako si spravíte vlastnú selfie. Výhodou selfie má byť to, že ju nezabudnete a nikto vám ju neukradne. Toto sú dôvody, prečo mnohé technologické spoločnosti experimentujú s biometriou ako s novou alternatívou na identifikáciu osôb.

187928720

V budúcnosti sa môže stať, že po tom ako si objednáte nové tenisky, vytiahnete svoj smartfón, spravíte si svojku a MasterCard aplikácia do jednej sekundy rozozná, či ste to naozaj vy. Porovnáva sa s tými fotografiami, ktoré už máte z v telefóne. Ak nastane zhoda, platba je odoslaná. Aké jednoduché!

selfie

AP Photo/Rajesh Kumar Singh

 

„Chceme aby ľudia boli identifikovaní na základe toho, kým sú a nie to, čo si pamätajú,“  tvrdí za spoločnosť MasterCard Ajay Bhalla. Napriek tomu, že si už nebudeme musieť pamätať naše heslá a aj tak budeme schopní platiť online, existuje niekoľko vážnych hrozieb spojených s takýmto druhom schvaľovania platieb. MasterCard aplikácia bude žiadať užívateľov aby žmurkli, tým si potvrdzuje, že je užívateľ reálny a živý. Toto je už však možné animovať. Ďalším závažným problémom môže byť, že je vaše heslo zneužité, jednoducho si ho zmeníte. Čo ak sa stane, že vaše rozoznávanie tváre bude rovnako zneužité – vymeníte si tvár?

Mastercard momentálne testuje aplikáciu so svojimi 500 zákazníkmi a do budúceho roka plánuje zapojiť ďalšie experimentálne formy identifikácie ako skenovanie otlačkov prstov alebo rozpoznávanie hlasu.

 

Lucia Ďuračková, Mindshare Slovakia

 

Zdroj a foto: newsfeed.time.com, www.telegraph.co.uk

O autorovi

Lucia Ďuračková

Do mediálneho sveta vstúpila v roku 2013, a to hneď do Mindshare Slovakia. Momentálne pracuje na pozícii account manager a pre viacerých významných klientov je nie len ich denný kontakt, ale veľmi rada poradí v plánovaní ročnej stratégie mediálnej komunikácie. Keď nepracuje, tak chodí na výlety, číta knihy, učí sa cudzie jazyky, športuje a jedného dňa by chcela zachrániť svet.