Mať úžasný zápisník Moleskine napĺňaný plniacim perom Waterman je síce paráda, ale len do chvíle, kým ho stratíte. V tom okamihu zmizne celkom dôležitá časť vašej hlavy. Oveľa menej štýlové, ale zato nepomerne praktickejšie je na poznámky používať aplikáciu, ale nie hocakú, lebo aj smartfón môžete stratiť alebo rozbiť. Dnes je jediné bezpečné riešenie používať aplikáciu, ktorá sa synchronizuje s cloudovou službou a teda poznámky sú prístupné zo všetkých vašich zariadení.

Odstavec pre začiatočníkov: V základnej podobe to funguje takto: Idete na veľký nákup a napíšete si poznámky – na počítači a veľkej klávesnici, lebo na telefóne sa veľa textu píše zle. Stlačíte synchronizáciu. V obchode vytiahnete smartfón a nakupujete. Odfotíte si recept alebo ordinačné hodiny u lekára, poznámku označíte „teľací guláš“ alebo „ordinačné hodiny detská lekárka“ a už to máte dostupné odvšadiaľ. A to je len úplný základ.

Ja na takéto účely už roky používam poznámkový systém Evernote a naozaj si neviem predstaviť, že by som s tým prestal. Podobne si to nevie predstaviť viac ako 100-miliónov používateľov po celom svete.

tit

Čo spôsobuje, že Evernote je taký príťažlivý? Je na to niekoľko dôvodov:

  1. Je univerzálny. Poznámkový aparát beží na systémoch OSX, iOS, Chrome OS, Android, Microsoft Windows, Windows Phone, BlackBerry a webOS.
  2. Je prehľadný a jednoduchý.
  3. Môžete doň ukladať všetky druhy poznámok: Písomné (klávesnicou), rukou písané, obrázky kreslené stylusom, fotografie, hlasové poznámky.
  4. Triedenie poznámok je prehľadné a vyhľadávanie ľahké vďaka tagom (každú poznámku si môžete otagovať a keď si nájdete tag napríklad „recepty“, vyhodí vám všetky recepty).
  5. Má plánovač a pripomínač, umožňuje posielať dáta do Evernote aj cez samostatný email.
  6. Umožňuje verejné zdieľanie poznámok (formou web stránky) a prácu v uzavretých skupinách vrátane vlastného chatu.
  7. Spolupracuje s ním naozaj veľké množstvo aplikácií a rozšírení, je vlastne centrom ekosystému. Toto je naozaj výhoda pre tých, ktorí to vedia využiť, pre ostatných platí bod 2.

Znie to skvele, ale „neexistuje žiaden obed zadarmo“, ako hovorí známe ekonomické príslovie a Evernote nás nezasýpa reklamami, takže peniaze musí niekde získať – a získava ich na platených účtoch. Ten základný zadarmo, je však veľmi použiteľný – jeho najväčšou nevýhodou je, že poznámky nie sú prístupné offline. A mesačný limit na upload je 60 MB. Ak veľa cestujete a/alebo pracujete s väčšími dátami, určite bude pre vás lepší Evernote Plus za 19,99 eur ročne. No a keď sa vám to zapáči, najvyšší level je tu Premium za 39.99 eur. Potom ešte existuje Premium for business, kde sa cena tvorí od počtu užívateľov v jednej firemnej sieti.

Tu sú porovnania troch základných verzií a tu všetky obmedzenia základnej verzie zadarmo.

programy

Keď sme už pri tých rozšírených vlastnostiach, treba pre poriadok povedať, že konkurenčný produkt, OneNote od Microsoftu, nimi disponuje, takže ak pracujete s balíkom Microsoft Office, máte ho už zaplatený. Tu je článok „Osem dôvodov, prečo je OneNote lepší ako Evernote“, tak je to na vás. Bod 7 vyššie je však veľmi atraktívny a onedlho si povieme čím.

O bežnej práci s Evernote sa netreba rozpisovať, poznámky sú vždy založené v notebookoch a môžete ich vyhľadávať buď celkovo alebo len v jednotlivých notebookoch. Je to naozaj veľmi prehľadné a nebudeme sa o tom zvlášť rozpisovať. Ak vám niečo nepôjde, radi zodpovieme v diskusii k článku.

 

Widgety

Na zjednodušenie zaznamenávania poznámok z Evernote na tabletoch a smartfónoch sa využívajú widgety s priamym prístupom k aplikácii.

Takto vyzerá pre Android

android_widget

A takto pre iOS.

Evernote_widget_iOS_n

Majiteľom iPhonov dávam do pozornosti tento veľmi praktický spúšťač Neato, ktorým sa dajú poznámky poslať nielen do Evernote, ale aj do Dropboxu, e-mailu, Twitteru a správy.

neato_n

Ešte jedným spôsobom, ako posielať poznámky do zariadenia, je využiť jedinečný e-mail, ktorý vám Evernote pridelí. Takto vám príspevky môžu posielať aj iní ľudia.

 

Evernote Web Clipper

je rozšírenie pre webové prehliadače (Chrome, Firefox, MSIE, Opera) a určite jedno z najpraktickejších (aspoň u mňa). Tu je článok o rozšíreniach pre Chrome.

Po inštalácii sa uhniezdi vpravo hore medzi ostatné rozšírenia.

clipper ikona

Webstránku dokáže zachytiť hneď na päť spôsobov: Ako článok, ako zjednodušený článok, celú stránku, bookmark a screenshot.

clips

Ďalšie možnosti nájdeme v spolupráci s Gmailom.

email clip

Tiež sa dokáže ako rozšírenie integrovať do Outlooku, Thunderbirdu, Mac mailu, PostBoxu pre Mac a ďalších poštových klientov. Tu je článok na blogu Evernote.

A to ešte stále nie je všetko, ako sa hovorí v správnom teleshoppingu. Clipper je integrovaný aj do vyhľadávača Google, takže ak v ňom niečo hľadáte, vyhodí vám aj nálezy v Evernote. Takto:

google

 

IF (IFTTT)

Pôvodným názvom servisu IF je IFTTT, čo znamená „If this and this than that“, čo aj stručne charakterizuje to, čo robí. Menej stručne: Používame plno sociálnych a cloudových aplikácií – Gmail, Facebook, Twitter, Dropbox atď atď. IF nám ponúka spoluprácu medzi nimi formou skriptov, ktoré nazýva recepty (receipes).  Tu sú tie, čo prepájajú Facebooku a Evernote: Píšeme statusy, zdieľame linky a fotky a niekedy potrebujeme nájsť nejaký obsah, ktorý sme zdieľali. Lenže vyhľadávanie vo Facebooku je vieme aké. Jemne povedané, nijaké. Takže si „uvaríme“ recept, ktorý zaznamenáva všetky statusy, linky, či fotky do poznámky v Evernote.

Tu  sú moje recepty (dokopy je ich obrovské množstvo, oplatí sa poprezerať si aspoň odporúčané a vybrať si svoje):

IF

 

Ďalším VÝBORNÝM uľahčením práce (nielen) s Evernote je aplikácia z dielne IF – Do Note, ktorá umožňuje bleskurýchlo robiť nejaké akcie, pre nás je zaujímavé šikovné vytváranie poznámky do Evernote.

do note

IF/IFTTT je naozaj veľmi komplexná služba a sľubujem, že sa jej nabudúce budem venovať v samostatnom článku, lebo si to zaslúži.

Zatiaľ si prečítajte podrobný článok o cloudových úložiskách.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.