Na zajtrajšom TEDxYouth v Žiline bude prednášať aj Daniel Zvara, ďalší z mimoriadnych mladých talentov na podujatí. Už v štrnástich rokoch skonštruoval svojho prvého robota. Vďaka stredoškolským projektom sa dostal na niekoľko veľkých zahraničných podujatí, v tomto roku až na ISEF v USA. Na najprestížnejšej súťaži vedcov-stredoškolákov na svete obsadil v kategórii systémového softvéru 3. miesto a získal aj špeciálnu cenu Medzinárodnej asociácie pre optiku a fotoniku SPIE. Jeho projekt sa zaoberal využitím počítačového videnia na mapovanie priestorov a navigáciu v robotike a môže nájsť uplatnenie napríklad v malých domácich robotoch ako sú robotické vysávače alebo v autonómnych vozidlách. 

zvara 

Aký bol váš prvý robot?

Bola to taká plastová 6-nohá konštrukcia, vedelo sa to tak trochu pohybovať a malo to infra senzory na detekciu prekážok. Bol ale dosť nestabilný a na prvej súťaži sa z neho začalo dymiť. :)

 

Na súťaži stredoškolských vedcov Intel Isef v USA ste obsadili 3. miesto a získali špeciálnu cenu. Prezentovali ste softvér na sledovanie 3D priestoru a orientáciu v ňom. Pokračovali ste a pokračujete v jeho vývoji?

Riešil som doladenie rôznych detailov, ktoré som nestihol pred súťažou, bol som ale tak trochu rozcestovaný. Skôr som využil čas na čítanie ďalších článkov a prácu na teórii. O pár týždňov nastupujem na vysokú školu a dúfam, že sa projektu budem môcť venovať ďalej tam.

 

Čo si myslíte o budúcnosti umelej inteligencie? Je to už aktuálne? Ako sa bude prejavovať?

Záleží čo si predstavujete pod pojmom umelá inteligencia, už teraz je na trhu množstvo produktov, ktoré sú schopné “inteligentne” zhodnotiť situáciu a rôzne človeku pomôcť. Taká tá skutočná umelá inteligencia, resp. teda stroj ktorý si uvedomuje samého seba a dokáže sa nezávisle rozhodovať však zatiaľ neexistuje a nemyslím že v blízkom čase niečo podobné uvidíme. Samozrejme, vývoj bude pokračovať a zrejme okolo seba budeme mať stále viac rôznych polo-inteligentných zariadení.

 

Aká bude bezprostredná budúcnosť automatických automobilov?

Najmä Google dosahuje v tejto oblasti dosť dobré výsledky, hoci zatiaľ aj ich autá jazdia skôr len na testovacích okruhoch, než v reálnej premávke. Ide im to však dosť rýchlo (nie len Googlu, rovnako aj mnohým iným spoločnostiam) a očakávam, že to už je len otázkou času. Najbližších pár rokov, ale asi ešte neuvidíme autonómne autá bežne na ulici, bude to skôr celkom rarita.

 

Čo nás čaká v rámci automatizácie domácností?

To je tiež celkom ťažké povedať, podobne ako u umelej inteligencie záleží čo pod tým myslíme. Technologické firmy pracujú na systémoch IoT (Internet vecí), kedy by bolo možné prakticky čokoľvek pripojiť na internet a ovládať zariadenie na diaľku. Reálne využitie sa však ťažko hľadá, nie úplne každý ocení diaľkovo ovládanú žiarovku. :) Čím ďalej sa však presadzujú rôzne inteligentné spotrebiče ktoré dokážu analýzou nameraných dát šetriť energiu alebo automaticky ovládať napr. žalúzie, tiež robotické vysávače, kosačky a podobne. Nasadenie podobných zariadení by sa mohlo zvyšovať (teda ak predpokladáme klesajúcu cenu).

 

O čom budete hovoriť na TEDx?

Budem sa snažiť motivovať mladých k tomu, aby sa skúsili venovať vede a technike a nenechali sa pri tom odradiť drobnými neúspechmi či tým, že napredujú pomaly. Načrtnem niečo o svojom projekte a tiež kam všade sa vďaka vede a technike môžu dostať už na strednej.

 

Chystáte sa študovať Computing na Imperial College v Londýne. Aký odbor?

Budem študovať strojové videnie a interakciu, čiže niečo celkom príbuzné môjmu projektu. Konkrétnu špecializáciu si však budem voliť až o dva roky, takže je kľudne možné že sa to dovtedy zmení.

 

Článok o účasti mladých vedcov na ISEF v USA

Stránka TEDxYouth v Žiline

Všetky rozhovory s ľuďmi TEDx

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.