Ak fotíte viac ako štyri selfie denne, máte nejaký fotoaparát, neprekáža vám označenie fotograf (hoci s prívlastkom príležitostný, amatérsky, neprofesionálny a podobne), tak ste pravdepodobne riešili alebo riešite jednu zásadnú otázku: Čo s fotografiami? Akú aplikáciu na ne použiť?

 

Niektorí majú jednoduchú odpoveď: Fotografie ukladajú do adresárov, ktoré majú pomenované a nejako zoradené, ale to sme robili v roku 2000, keď sme s digitálnou fotografiou začínali. Na prezeranie fotiek sme vtedy používali IrfanView či ACDSee a sranda nastala, keď sme chceli fotky editovať. To sme riešili tak, že sme si urobili kópiu fotiek, originál odložili, kópiu vytúnovali v niečom, čo bolo poruke, a bolo.

 

Čo vlastne chceme?

Dnes hľadáme aplikáciu, ktorá by bola nielen organizérom, ale aj kvalitným editorom. Ktorá by umožňovala fotografie jednoducho naimportovať, zoraďovať ich do najrôznejších kolekcií, označiť kľúčovými slovami, aby sme mohli podľa nich vyhľadávať. Lebo keď máte niekoľko stoviek alebo tisícov fotiek, pomenované adresáre nestačia. Zásadná je možnosť bezprostrednej editácie, nemusí to byť až taká sofistikovaná práca ako v Photoshope (vrstvy), ale mala by zniesť vysoké nároky.  A nech je editor nedeštruktívny, teda fotku by bolo možné ľubovoľne a akokoľvek upraviť, ale originál by bol stále zachovaný.

 

Takže ešte raz si zopakujme, že chceme aplikáciu, ktorá:

  • Importuje fotografie z prístrojov alebo pamäťového média
  • Umožňuje ich nedeštruktívnu úpravu (originál ostane zachovaný)
  • Umožňuje ich manažovanie, vyhľadávanie a prezeranie
  • Má najrôznejšie nástroje na triedenie a usporadúvanie do albumov
  • Dokáže fotografie jednoducho exportovať a komunikuje so sociálnymi sieťami

 

Adobe Lightroom

je jasná odpoveď profesionálov i nadšencov fotografie. Pre prácu s archívmi je Lightroom určite rovnakým štandardom ako jeho brat Photoshop pre editovanie jednotlivých fotografií.

lr maly

Aplikácia stojí cca 130 eur a existuje aj v skúšobnej trial verzii, tak sa s ňou môžete mesiac pohrať a potom sa rozhodnúť. Ak fotíte viac a nebodaj máte aj nejaké objektívy tak viete, že to je len zlomok peňazí, čo dávame do fotoaparátu a výbavy a pomer cena/osoh je mimoriadny. A ak sa vám zdá na prvý pohľad absurdne zložitá, nebojte sa, aj mne sa zdala. :) Na pochopenie, že to nie je také hrozné, by mala slúžiť séria článkov, z ktorých prvý práve čítate.

Poznámka: Nemusíte platiť 130 eur, Adobe ponúka Lightroom v balíku spolu s Photoshopom za cenu do 10 eur mesačne.

 

Jedna dôležitá poznámka na úvod: Lightroom nie je súborový manažér. Fotografie si síce ukladá do adresárovej štruktúry, ktorá je normálne prístupná cez Windows explorer/Mac finder, ale nájdeme tu len originály. Záznamy o úpravách, kľúčových slovách a vôbec všetko ostatné sa ukladá do súboru knižnice. Upravené fotky preto musíme vždy vyexportovať. A knižnicu, čo je samostatný neveľký súbor, veľmi odporúčam pravidelne zálohovať (sám Lightroom to ponúkne vždy pri vypnutí).

 

Takto to vyzerá v plnej paráde:

1 Full

Ale my ideme knižnicu len vytvárať, takže nás bude zaujímať táto situácia. Knižnica je prázdna, ideme do nej vložiť prvé fotografie.

2 Prazdna

Takže stlačíme tlačidlo Import… a dostaneme takéto. Môžeme si nájsť akýkoľvek adresár, keď vložíme SD kartu z fotoaparátu alebo pripojíme zariadenie s fotkami (smartfón, tablet), ponúkne sa nám sám.

3 Import

V tejto fáze fotky buď vyberieme z adresára, alebo ich z neho potiahneme myšou. Pri importe môžeme v hornom menu zvoliť, či fotografie chceme na nové miesto skopírovať alebo presunúť (z SD karty a zariadení sa vždy automaticky nastaví kopírovanie, ak importujeme fotky z iného adresára na disku, bude lepšie ich presunúť kvôli miestu).

Fotky sú naimportované. Zobrazia sa nám v základnej mriežke (grid) – pozri prvý obrázok. Fotka sa samostatne ukáže po dvojitom kliknutí a keď klikneme ešte raz, výrazne sa nám zazoomuje, čo je dobré na kontrolu ostrosti.

Takto:

12 samostatna

13 zoom

 

Späť do mriežky sa vrátime stlačením tlačidla „Grid“ dole alebo prostým stlačením klávesy G. Vôbec, Lightroom sa dá skvele ovládať klávesovými príkazmi a je fajn si aspoň základné osvojiť. Tu sú s popiskami v češtine. Hlavne si zapamätajte príkaz F (Full) pre zobrazenie fotografie na celú obrazovku, Tab pre skrytie nástrojov.

Keď sa fotografie naimportujú, zrejme vyhodíme nepodarky a ostatné si otagujeme, teda označíme kľúčovými slovami, podľa ktorých budeme neskôr fotografiu vyhľadávať. Ku každej fotke môžeme priradiť ľubovoľný počet kľúčových slov. Toto je dôležité, dajte si na tom záležať.

9 tags

Najvydarenejšie fotografie si upravíme, lebo polovica práce pri dobrej fotke je postprodukcia. Na to slúži sekcia Develop (kliknúť na záložke alebo kláves D).

5 develop

Po pravej strane máme možnosti ako upraviť fotografiu. Bežne využijeme tieto:

Výrez (so zamknutím pomerov alebo bez), zmena naklonenia – uhol (angle).

6 crop

Všetky možné funkcie na prácu s fotografiou – expozícia, kontrast, saturácia, tiene, potlačenie/zvýraznenie tmavých a svetlých miest atď.

7 edit

Doostrovanie neslúži na opravu rozmazaných fotiek, tie neopraví nikto. Ale pri niektorých fotografiách zostrenie kontúr veľmi pomôže. Pod touto funkciou je redukcia šumu, ktorý vzniká napríklad pri slabom svetle.

sharpening

Po ľavej strane sa zasa nachádza obrovské množstvo predvolených filtrov – predvolených nastavení, čiernobielych i farebných.

filters

Ešte raz zdôrazňujem, že čokoľvek s fotkou spravíte, úprava sa nezapíše do originálu. Ten zostáva stále pôvodný a kedykoľvek sa k nemu môžete vrátiť. V tom sa Lightroom líši napríklad od Photoshopu.

 

Fotky sú upravené, čo s nimi?

Predovšetkým, kedykoľvek si ich môžete nájsť a pozrieť. Môžete ich hľadať podľa niekoľkých atribútov – napríklad ak chceme zobraziť všetky obrázky z Banskej Bystrice za nejaké obdobie, tak nič ľahšie – samozrejme, ak sú fotografie otagované „Banska Bystrica“.

11 vyhladavanie

Fotografie môžete poslať na Facebook alebo Flickr alebo poslať do mailu.

social

No a potom ich môžeme vyexportovať, ak ich chceme, povedzme poslať niekomu zbalené cez úschovňu. Export nám ponúka mnoho možností nastavenia, asi najvyužívanejšia bude možnosť vytvoriť si podadresár na export priamo v dialógovom okne a zmenšenie fotografií, ak niekomu napríklad posielate náhľady alebo pre web.

exp1

exp2

Ako letmé zoznámenie s touto vynikajúcou aplikáciou hádam tento článok postačil, v prípade záujmu sa naň prizrieme bližšie v spolupráci s profesionálnym fotografom. Lightroom je pre profesionálov v mnohých prípadoch nevyhnutný ako zrkadlovka, takže o ňom vedia veľa. Ak by ste sa chceli čokoľvek spýtať, neváhajte.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

 

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.