Na každom jednom smartfóne sú hodinky, budíky, stopky a časovač. Časomiera je asi jedna z najpoužívanejších funkcií chytrých telefónov a tabletov a veľa ľudí kvôli nim prestalo používať náramkové hodinky. Napriek tomu sú veľmi úspešné hodinkové aplikácie tretích strán, ktoré ponúkajú inú funkcionalitu ako hodinky systémové. Je ich naozaj veľké množstvo a niektoré zaujímavé si predstavíme.

retro-alarm-clock-o

Hodinky na nočný stolík

Mnohí sa v noci zobudia a sú zvedaví koľko je hodín, či sa majú tešiť ešte na pár hodín spánku alebo sa už pripraviť na najhoršie. Ak máte hardvérový stojan na telefón (s nabíjaním alebo bez), aplikácie typu „nightstand“ vám ušetria niekoľko mátožných pohybov.

iPhone_6_Stand_preview_featured

Netreba nič drahé a sofistikované, už s takýmto niečím máte smartfón v správnej polohe.

 

Všetky tieto aplikácie majú funkciu stmievača, teda pri zaspávaní si stlmíte displej tak, aby vás ani trochu neoslňoval. Áno, displej stále ide, ale pri tejto minimálnej svietivosti sa nemusíte báť, že by sa predčasne opotreboval. Nebojte sa, skôr vám odídu iné veci.

Ako čerstvý majiteľ nabíjacieho stojana som otestoval rovných 18 aplikácií a do pozornosti by som odporúčal štyri naozaj vydarené, plus jednu, ktorá nie je určená na nočný stolík, ale na pracovný stôl. Ostatné sú overené tipy (ďakujem Bohušovi Krausovi, usilovnému apple geekovi).

 

Nigtstand Central

 

Začneme víťazom súťaže v kategórii aplikácie zadarmo. Tieto hodinky sa podobajú na základný androidový widget. Okrem času vidíme základné počasie. Nič na dizajnovú súťaž, ale aplikácia si ma získala schopnosťou stmavenia až na samú hranicu viditeľnosti.

Obrázky na pozadí sa striedajú, ak si ich navolíme viac a dajú sa našťastie vypnúť.

ns ns2

Keď budík zazvoní, máme k dispozícii dve tlačidlá – odklad a vypnutie.

ns al

Creo IT

V podstate niečo podobné, ale s čistejším dizajnom, za ktorý si priplatíte 2,99 eur. A ešte za mimoriadne nevtieravý základný zvuk pri budení. Pozadie sa dá meniť na iné farby, ideálna je samozrejme čierna. Toto bude asi víťaz v kategórii platené aplikácie. Tieto hodinky sa nedajú stmaviť tak intenzívne ako predošlé.

creo

 

Alarm Clock (Handen)

al

Veľmi pekné, čisté dizajnové ručičkové hodinky s budíkom, ktorý sa riadi prostým posúvaním zelenej ručičky. Keď ho nastavíme, rozsvieti sa zelené „svetielko“ vľavo hore. Žiadne čísla, analóg v digitále.

Využitie: Chcem si popoludní zdriemnúť na pol hodinky alebo hodinku. Toto je ideálny rýchlo nastaviteľný budík. Ak máte dok na pracovnom stole, tiež to bude veľmi estetické.

 

Nightclock

nc

Ale že úplný minimal. Nič len jemné pozadie a čísla, ktoré sa dajú stmaviť až do úplnej černe. Táto aplikácia má jednu výhodu oproti konkurencii – ak uberieme jas, stiahneme ho len v aplikácii samotnej a neuberie sa v celom telefóne, ako to býva zvykom u ostatných nightstand aplikácií. Ak nepotrebujete ráno civieť na počasie a chcete využívať natívny iphonový budík, toto je ono.

 

Na pracovný stôl

 

Work Time (Thru Bolt)

wt

Veľmi elegantná aplikácia, na ktorej sa zobrazujú hodinky, počasie a nadchádzajúce udalosti z kalendára. Ak máte dock na pracovnom stole, je to dobrá voľba. Stojí 1,99 eur, ale to je pre úspešného manažéra malina.

 

FlipTime

Parádna retro aplikácia ktorá skrášli každý pracovný stôl. Nič, len kalendár a čas s „letiskovým lookom“. Dáte za ňu 0.99 eura?

flip

 

Časovače

 

Pronto

casovac

Či robíte vajíčka na mäkko, ryžu alebo čokoľvek iné, časovač treba. Ja som si veľmi obľúbil Pronto, ktorý má sexi ovládanie, kombináciu „analógovej“ ručičky a číselnej voľby. Ako signál si môžete zvoliť aj svoju vlastnú hudbu. Final Countdown nevynímajúc.

 

Steak Master

Ak chcete spraviť perfektné steaky, 1,99 eur asi dáte, nie?

 

EggMaster

Tiež máte problém uhádnuť čas na dobré vajce na mäkko? Toto bude niečo pre vás.

 

 

Stopky

 

Stopwatch‰

stopw

Veľmi praktické stopky, pri ktorých si môžete aj zabudnúť okuliare.

 

To je nateraz asi všetko. Ak máte nejaké ďalšie tipy pre iOS, Android alebo Windows, napíšte ich do diskusie, radi ich uverejníme.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.