Predstavte si, že máte iPhone alebo iPad a v ňom riadny kus života. Ráno sa zobudíte, zapnete ho, a ukáže sa vám takýto nápis:

IMG_1189

Niekto sa skrátka dostal cez iCloud do vášho profilu, zahesloval vám zariadenie a pýta 50 eur za jeho odblokovanie. Váš prístroj sa stal rukojemníkom. A vy len pozeráte ako blázni.

Jane sa to stalo v piatok ráno. V prvej chvíli si nevšimla, že Apple asi nebude komunikovať cez gmailovú adresu helpappleusa@gmail.com a napísala im. To jej ešte nedošlo, že si píše s vydieračmi. A oni si normálne na drzovku vypýtali peniaze.

jana1

 

Medzitým prišiel „manuál na odblokovanie“. Takýto.  Prístroj je doteraz zablokovaný, kontakty sa jej z iCloudu podarilo dostať.

Jana2

 

Môj príbeh

je podobný, ale zložitejší. Hneď na začiatku musím povedať jednu vec: Jana ani ja sme v živote nesťahovali torrenty a naše heslo (akékoľvek) nemohlo byť preto uložené na stránke skTorrent, ktorú hackli v tom čase. Možno sa na stránke skTorrent ukladali aj iné dáta, ktovie. Pevne veríme, že to zistia orgány činné v trestnom konaní.

Takže poďme na môj prípad: V piatok ráno som dostal takéto maily:

prvy

01

prva oprava

Samozrejme som okamžite zmenil heslo na Apple ID a bol som spokojný, že sa nič nestalo, lebo som o Janinom (a ešte o jednom) prípade vedel z Facebooku.

Ale v sobotu ráno som zapol iPad a na ňom známa hláška.

A v e-maile toto:

sobota fin

 

Nasledovali známe manévre pri zmene hesla, vypnutie platobnej karty (resp uviedol som takú, kde mám vždy len čiastku nutnú na internetové transakcie) a dal som iPad obnoviť, lebo na ňom nemám žiadne zvlášť dôležité dáta. V sobotu obnovenie tvrdošijne odmietal, asi bolo viac takýchto prípadov. Na ďalší deň sa to podarilo.

 

Tu sú zaujímavé fakty:

Mám tri mobilné zariadenia Apple. Telefón, ktorý odolal pokusom o hack, a dva iPady, služobný a súkromný, na ktorom mám v podstate len hudobné aplikácie. Teda, každá hláška, ktorá sa týkala iPadov, mi prišla dvojmo, ale to nie je dôležité.

Súkromný iPad sa mi nepodarilo obnoviť. Nebol chránený heslom.

Služobný chránený heslom bol a tam sa síce hláška objavila, ale po zmene hesla do Apple ID, reštarte a zadaní  Apple ID hesla  nabehol dobre. Hardvérové heslo teda na zariadení očividne zohralo dôležitú úlohu.

Spomenul som si, že ja mám Apple kontá dve, jedno z nejakých historických dôvodov, na ktoré som stiahol pár aplikácií, ale bežne ho nepoužívam. Tak som zmenil heslo aj na ňom.

 

Tak čo teraz? Určite toto:

Dať si na zariadenie heslo, aj keď len 0000. Zmeniť heslo na Apple ID na také, aké nikde inde nepoužívate a nastaviť dvojstupňovú kontrolu na https://appleid.apple.com/

 

…a dúfať, že sa to nebude opakovať. Som veľmi zvedavý, na reakciu Apple a ktovie akého teritória sa to týka. Aj keď len Slovenska a Čiech, je to dôvod na krízový manažment.

A veríme, že páchateľov dolapia, lebo toto nie sú hackeri, ale úplne štandardní vydierači, pričom rukojemníkom sú veci, ktoré sú nám najcennejšie.

A ešte toto:

 

ZÁLOHUJTE!

______

Doplnené:

Očividne to nie je len problém SK/CZ

Predminulý rok mali podobný problém v Austrálii

 

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

 

 

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.