Kapely a speváci sa koncom 60. a začiatkom 70. rokov dostávali na celosvetové výslnie aj bez televízií – príkladom je Led Zeppelin, ktorí TV shows programovo ignorovali a stále ide o štvrtú najpredávanejšiu skupinu všetkých čias. Hudobný biznis vtedy prúdil hlavne medzi rovnobežkami vydavateľstiev a rádií. V roku 1981 sa na scénu pod heslom „video killed the radio star“ prirútila MTV a obrazová zložka sa stala absolútne nevyhnutnou zložkou šoubizu. Vznikol dlho platný triumvirát vydavateľstvá – rádiá – televízie, pričom sa posilnil vplyv živých vystúpení, ktoré sa dali lepšie ozvučiť, zaznamenávať a šíriť cez televízie a video.

Moderné technológie však  začali trojuholník, resp. štvorec výrazne modifikovať. V roku 1995 mal premiéru formát MP3. Koncom 90. rokov prichádzajú prvé prenosné prehrávače MP3 a siete na ich šírenie, prvým bol kontroverzný a vlastne pirátsky Napster, neskôr sa stali hlavne vďaka iTunes súčasťou riadneho hudobného biznisu. V roku 2004 prichádza Pandora, teda prvý servis na streamovanú hudbu, čo bol predstupeň dnes obľúbených služieb Spotify, Apple Music či v Európe Deezer.

Zatiaľ posledný otras trhu priniesol YouTube, ktorý začal platiť úspešných tvorcov obsahu – v roku 2007 totiž začal vkladať reklamy do videí a zisk bol teda závislý od počtu videní. A keď je veľmi veľa videní, je aj veľa peňazí.

Pre ambicióznych hudobníkov to znamenalo vážnu zmenu. Moderné a čoraz lacnejšie mašinky umožňovali už nejaký čas nahrať si profesionálne nahrávky hoc aj v spálni a zrazu prišla možnosť urobiť video v kuchyni, poslať ho do sveta, stať sa slávnym a ešte na tom zarobiť. YouTube je kanál, ktorý je rovnako propagačný ako prinášajúci zisk Upozorňuje na ďalšie zdroje príjmov – živé koncerty, nosiče, merchandising (tričká, propagačné predmety a podobne).

nathan + eva

YouTube využívajú v showbiznise všetci, ale poďme sa pozrieť na hudobníkov, pre ktorých bol dominantným vehiklom ku sláve. Veľmi pekne ďakujem mojim facebookovým priateľom, ktorí zoznam spoluvytvárali. Sú zoradené podľa počtu videní najúspešnejšieho videa, pričom sme sa neobmedzovali žánrovo. Nájdete tu všetko možné. Niektorých možno potešíme, že vynecháme príbeh Justina Biebera – jeho  príbeh sa začal tiež na YouTube, ktorý mu pomohol zviditeľniť sa, ale nie je to typický hudobný youtuber.

Ešte malá charakteristika projektov, o ktorých budeme hovoriť: Všetky prišli ku sláve virálnym šírením na sociálnych sieťach – vzniká pri tom efekt snehovej gule, jednoducho povedané – čím sú úspešnejšie, tým sú úspešnejšie. Je príznačné, že až na malé výnimky sú ich najúspešnejšie skladby cover verzie. Hoc aj úplne šialené, ale prerábky. Na to je jednoduché vysvetlenie – s vlastnými skladbami by sa efekt snehovej gule vytvoril ťažšie. Na pôvodný hit treba marketingovú synergiu viacerých kanálov. To samozrejme neznamená, že po úspešnom virálnom štarte nezačnú takíto umelci ponúkať aj vlastnú produkciu. YouTubeoví muzikanti majú väčšinou na začiatku kariéry úplne minimalistické videá (zo statívu), alebo videá so zaujímavým nápadom, ktorý však nebýva finančne náročný.

Poďme teda na konkrétnych muzikantov:

1. PSY

Kto by nepoznal Gangnam Style. PSY je určite YouTube-made hviezda, aj keď nie úplne typická (napríklad produkcia videa je veľkorysá) Zároveň už asi navždy ostane jednohitovým zázrakom. Tu je článok na našom blogu, ktorý analyzuje úspech Gangnam Style z pohľadu moderného marketingu.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/officialpsy

Najúspešnejšie video: Gangnam Style, 2 574 625 494 videní

 

2. Pentatonix

Úplne neuveriteľná vokálna skupina, sextet, ktorá si pomocou hlasov spieva aj akoby nástrojové party (beatbox, basové linky atď.) YouTube vytiahol tieto supertalenty až k aktuálnemu svetovému turné, pôvodne koncertovali menej.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/PTXofficial

Najúspešnejšie video: Daft Punk, 194 219 920 videní

 

 1. Walk Off The Earth

Kanadská kapela, ktorá sa preslávila originálnymi low-budgetovými videami s využitím netradičných predmetov ako hudobných nástrojov a netradičného používania bežných nástrojov.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/walkofftheearth

Najúspešnejšie video: Somebody That I Used to Know (Originál Gotye feat. Kimbra), 171 956 966 videní

 

 1. Lindsey Stirling

Aj husle majú svoju zástupkyňu medzi youtuborcami. Lindsey je dobrá huslistka, ale takých behajú po svete desaťtisíce. Ona je však aj tanečníčka, zaujímavý zjav, a ak sa zoberie originálny koncept (napríklad husle s dubstepom) a doplní sa o efektné video, úspech je zaručený. Jej cover verzia skladby Radioactive so skupinou Pentatonix vyhrala jednu z prvých YouTube Music Awards v roku 2013.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/lindseystomp

Najúspešnejšie video: Crystallize (Dubstep Violin Original Song), 148 569 726

 

 1. Karmin

Len tak si nahráte cover Chrisa Browna v spálni pred oknom so žalúziami a s kahancom na parapete akoby šlohnutým z cintorína, pustíte prehrávač, do toho hráte a spievate na jeden mikrofón a bum, 100-miliónov videní. A sláva. A ceny. Karmin je názov popového dua z Bostonu.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/channel/UCx26KtPU7eYKxyOblAxAkdQ

Najúspešnejšie video: Chris Brown – Look At Me Now, 100 591 688 videní

 

 1. Die Antwoord

Juhoafrické duo, formácia, ktorá by si bez svojich prepracovaných, pôsobivých až mierne úchylných videí nevrzla. Na festivale Pohoda ani inde. Kontroverziu povýšila na vynikajúci virálny marketing a videá dokážu zakryť aj hudbu, ktorá zasa nepatrí k najoriginálnejším na svete. Tu ide o celok.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/channel/UC6DicDItkLQ7N4ag1JS5mqg

Najúspešnejšie video: I Fin U Frenky, 80 346 044 videní

 

 1. The Piano Guys

Prerábky popových songov do akoby-klasiky. A k tomu pôsobivé exteriéry (s tučnejúcimi účtami čoraz exotickejšie) a úspech aj bez hudobných vydavateľstiev je v kufri.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/ThePianoGuys

Najúspešnejšie video: Christina Perri – A Thousand Years (Piano/Cello Cover), 68 379 931 videní

 

 1. Andy McKee

Gitarista, jeden z tých neuveriteľných virtuózov, ktorým asi nikto nikdy neukázal ako sa má hrať na nástroji, tak na nej hrajú veľmi neortodoxne. 54-miliónov videní za najúspešnejšie video je na sólového inštrumentalistu naozaj dosť.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/TheRealAndyMcKee

Najúspešnejšie video: Drifting, 54 432 414 videní

 

 1. OK Go

Americká kapela, ktorú by s najväčšou pravdepodobnosťou vôbec nikto nepoznal, keby nerobili úplne šialené videá s využitím reálnych prostredí a vecí. Napríklad majú na konte prvé video, nakrútené v bezváhovom stave v lietadle na jeden záber. Ich kanál sa naozaj oplatí preklikať. Tu je opačný prístup ako pri kuchynských youtuberoch, ale viralita ostáva.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/channel/UC194cPvPaGJjhJBEGwG6vxg

Najúspešnejšie video: This Too Shall Pass – Rube Goldberg Machine, 52 313 337 videní

 

 1. Sungha Jung

Juhokórejský gitarista (narodený 1996), ktorý sa už v teenagerskom veku stal senzáciou svojou verziou témy z Pirátov z Karibiku. Neskôr mal oveľa nápaditejšie veci, ale video sa stalo symbolom hudobných youtuberov, dieťa sediace na dlážke vo svojej izbe, hrá na gitare, filmuje to mobilom a ľudia to kliknú 49-miliónkrát.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/jwcfree

Najúspešnejšie video: (Movie Theme) Pirates Of The Caribbean, 49 537 934 videní

 

 1. ZAZ

Francúzska predstaviteľka YouTube celebrít, ktorá vystupovala aj u nás. Mixuje jazz so šansónom a world music.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/zazVEVO

Najúspešnejšie video: Je Veux, 45 213 868 videní

 

 1. Hurts

Britské synthipopové duo. Video Wonderful Life sa v svojom čase zaradilo medzi 200 najsledovanejších videí YouTube.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/HurtsVEVO

Najúspešnejšie video: Wonderful Life, 29 957 817 videní

 

 1. Dub FX

Fantastický austrálsky spevák, beatboxer, pouličný performer, ktorý vytvára naživo „kapelu“ využitím nahrávania loopov a ich úpravy rôznymi škatuľkami. Ako to robí na pódiu, si môžete pozrieť na tomto zázname živého vystúpenia.

YouTube kanál (obsahuje aj inú hudbu): https://www.youtube.com/user/dubfx11

Najúspešnejšie video: ‘Flow’ feat. Mr Woodnote, 24 384 772

 

 1. Estas Tonne

Jeden z najznámejších pouličných gitaristov na YouTube. Kombinuje flamenco nuevo s world music a pridáva kilá pátosu, korešpondujúceho s jeho impozantným trubadúrskym zjavom. Mimochodom, Estas Tonne, vlastným menom Stanislav Tonne, sa narodil na Ukrajine.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/Estastonne

Najúspešnejšie video: The Song Of The Golden Dragon, 21 394 965 videní

 

 1. Postmodern Jukebox

Americká skupina klaviristu a aranžéra Scotta Bradleyho, ktorá nedávno zahrala veľkolepý koncert v Bratislave, upravuje popové a rockové hity do vintage swingovej a soulovej úpravy. Je to komunita asi 40 muzikantov a spevákov, fungujú projektovým spôsobom – na dané turné sa zostaví konkrétna zostava – a vyznačujú sa minimalizmom väčšiny videoklipov, ktoré sú nakrútené doslova za pár centov a niektoré aj viaceré v tom istom prostredí. Nekašlú sa s tým.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/ScottBradleeLovesYa

Najúspešnejšie video: Creep – Vintage Postmodern Jukebox Radiohead Cover ft. Haley Reinhart, 18 140 573 videní

 

 1. Nathan And Eva Leach

Ešte pred vynálezom gramofónu a ďalších prístrojov na prehrávanie hudby si ľudia doma muzicíroval sami. Nejaká nostalgia za týmito „starými dobrými časmi“ je možno dôvodom popularity súrodencov Nathana a Evy Leachovcov. Ich najúspešnejšie video je bizarné – kuchyňa, ako vystrihnutá z každodenného rodinného života strednej triedy, neumyté riady, miska s granulami pre psa, pri dverách pohodený asi batoh z telesnej, mladá v trenírkach, mladý v bunde, gitara, neisté hlásky, ale je v tom zrejme niečo, prečo si to vypočulo už vyše 15-miliónov ľudí. A ak vám nestačí, vypočujte si strašnú rodinnú verziu Rocket Man od Eltona Johna (vyše 400-tisíc videní).

https://www.youtube.com/watch?v=6MjHA3cLKn0

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/NathanLeachMusic

Najúspešnejšie video: Hero (Family of the Year), 15 457 327 videní

 

 1. Pomplamoose

Veľmi svieže. Americké duo typu „jeden veľmi šikovný multiinštrumentalista, jedna speváčka, trochu elektronických úprav, doma zbúchané video a desať miliónov videní je tu.“ Ale také jednoduché to nie je. Aby si niečo dosiahol, tak musíš proste makať, ako rapujú hiphopoví klasici (34 870 videní).

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/PomplamooseMusic

Najúspešnejšie video: Single Ladies (Put A Ring On It), orig. Beyonce, 10 685 041 videní

 

 1. Saara

Úspešná youtuberka si zaspieva v kúpeľni a hneď je z toho 8-miliónov videní (a spieva fantasticky). Saara je hlavne komička, jej video, kde napodobňuje 20 cudzích jazykov, má videní skoro 17-miliónov.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/SmoukahontasOfficial

Najúspešnejšie hudobné video:  One girl, 14 Genres, 8 487 990 videní

 

 1. Dirty Loops

Švédske „power trio“ klávesistu a speváka Jonaha Nillsona hralo pred dvoma rokmi aj u nás na festivale Open Jazz. Ich hudba však jazz v žiadnom prípade nie je. Hrajú nápadité a muzikantsky brilantné cover verzie hitov. Je to, ako sa vraví, jazda. Držte si klobúky.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/dirtyloops

Najúspešnejšie hudobné video: Baby (Justin Bieber cover), 6 567 440 videní:

 

 1. Jacob Collier

Veľmi aktuálne meno, lebo 2. 6. vystúpi na Jarných jazových dňoch. Len 21-ročný dokonalý multiinštrumentalista, producent, spevák, ktorý si vie zaranžovať niekoľko hlasov do skvelého vokálneho bandu. Jeho cover verzie tak majú punc originálnej osobnosti. Uznanie mu vyslovili velikáni ako Pat Metheny, Steve Vai, Take 6, Chick Corea či Herbie Hancock.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/jacobcolliermusic

Najúspešnejšie video: Don’t You Worry ’Bout a Thing (orig. Stevie Wonder), 1 428 532 videní

 

 1. Knower

Americké duo, ktoré síce neseká také obrovské množstvá zhliadnutí ako iné zmienené kapely, ale sú to čistokrvní youtuberi a vďaka sociálnej sieti (a samozrejme svojmu nevšednému talentu) sa dostali do najlepšej spoločnosti, na sérii koncertov mladých umelcov ich uviedol Quincy Jones, nahrávali so Snarky Puppy a tak. Tak isto prezentovali svoju vlastnú technológiu koncertných videoprojekcií, inšpirovanú youtube skupinami.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/LOUISGENEVIEVE

Najúspešnejšie video: Daft Punk-Get Lucky cover (Electronic vs. Live Instruments), 387 049 videní

 

 1. Project RnL

Kapela izraelského klávesistu Eyala Amira, s ktorou dlho spolupracoval slávny klávesista Dream Theater Jordan Rudess a môžete trikrát hádať, ako sa k nemu dostali. Je to progrocková smršť. posúďte sami.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/user/ProjectRnL

Najúspešnejšie video: RnL & Jordan Rudess – The Avenger, 354 783 videní

 

 

 1. Giulio Carmassi

Absolútne dokonalý multiinštrumentalista, ktorý hrá úplne na všetkom vrátane dychových nástrojov a vynikajúci spevák. Človek nechápe ako musel cvičiť, keď sa toto všetko naučil za 35 rokov svojho života. Aj keby maj 60 rokov, bolo by to obdivuhodné. YouTubeovskú slávu si získal popovými, rockovými a jazzovými covermi robenými 1:1 s originálom, ale má aj obrovský kreatívny potenciál, až taký, že ho vzal do kapely jazzový titan,  gitarista Pat Metheny. Ak je to zásluha tohto coveru jeho skladby First Circle, tak YouTube splnil účel.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/results?sp=CAM%253D&q=Giulio+Carmassi

Najúspešnejšie video: Queen – Bohemian Rhapsody – by one man band, 199 133 videní

 

 1. Camille Bertault

Vocalese je jazzová technika, kde sa inštrumentálne skladby vrátane sól textujú a interpretujú ako vokálne. Camille Bertrault spieva nesmierne náročné sóla do noty presne. Jej najúspešnejšie video je akoby znôška chýb amatérskeho kameramana – na výšku, roztrasené, žiadne pozadie, ale dievča ide absolútne nekompromisne. Tie novšie videá na jej kanáli už vyzerajú úplne inak. Hviezda sa zrodila.

YouTube kanál: https://www.youtube.com/channel/UCdfVRP1fndIfB-5NQsTSGxg

Najúspešnejšie video: Camille Bertault Scat “Giant Steps” jazz improvisation, 66 310 videní

 

 1. Bottom 40 Band

Táto skupina počtom videní neohromuje, ale keď si pustíte akékoľvek video, klesne vám sánka až pod stôl. Neuveriteľne virtuózny jazzfunk, šialené aranžmány. Formácia klávesistu Michaela Whottakera nemá ani vlastný youtube kanál ani heslo vo Wikipedii. Ide o partiu najlepších muzikantov z Nashville, ktorí si občas zahrajú pre radosť.

Najúspešnejšie video: Happy – Pharrell Williams remix cover, 64 695 videní

Určite sme mnohých hudobných youtuberov nespomenuli, tak nám do diskusie napíšte tipy na ďalšie a môžme pokračovať v predstavovaní.

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.