Dnes Google predstavuje novú aplikáciu ALLO, ktorej súčasťou je zabudovaný Google Assistant. Pri vývoji aplikácie mal Google pred sebou neľahkú úlohu –  ako zaujať používateľov natoľko, aby boli ochotní prejsť od už tradičných chatovacích aplikácii k novej Google Allo.

Allo je dostupná pre dva najpoužívanejšie systémy, iOS a Android. Ponúka všetky základné funkcie ako tradičné chatovacie aplikácie, to znamená písanie, posielanie obrázkov, zdieľanie emotikonov, skupinové konverzácie, úpravu fotografii, kreslenie alebo režim inkognito. To sú však „must-have“ funkcie a nie niečo, čo má nových používateľov ohúriť. Čo teda Google ponúka ako pridanú hodnotu?

Malo by sa ňou stať rozšírenie v podobe Google Assistant. Táto „osobná sekretárka“ je schopná zodpovedať vaše otázky, alebo sa vie zapojiť do konverzácie v prípade, že ju privoláte. V prípade, že chcete asistenta aktivovať, je potrebné zadať výraz @google. Ak ste v tom momente účastníkom skupinovej konverzácie, odpovede uvidia všetci zúčastnení. Ďalším žolíkom v rukáve by sa mala stať funkcia „smart reply“, teda chytrá odpoveď. Bez nutnosti čokoľvek písať umožňuje odpovedať prostredníctvom niekoľkých textových a grafických návrhov, pričom sa Allo postupne učí a zapamätáva si vaše návyky a na základe toho potom prispôsobuje svoje návrhy.

Veľkou nevýhodou z môjho pohľadu je zatiaľ dostupnosť funkcií Smart Reply a Google Assistant iba v anglickom jazyku.

allo

Čo ak pošlem správu niekomu, kto nemá nainštalovaný Allo? Sú dve možnosti. iOS odošle správu ako klasickú SMS, ktorej obsahom bude vaše meno, správa a link na stiahnutie aplikácie. S tým sú spojené poplatky operátorov za odoslanie SMS. Ak ste používateľom Android, tak systém odošle príjemcovi notifikáciu, tzv. „app preview“ s obsahom vašej správy a recipient môže odpovedať
na správu v rámci tejto notifikácie alebo si kliknutím stiahne samotnú aplikáciu. Všetko bez poplatkov.

Allo je určite zaujímavý krok vpred zo strany Google. Predovšetkým zabudovaný Google Assistant a funkcia Smart reply predstavujú určite pozitívne oživenie v porovnaní s konkurenciou, ktoré môže spríjemniť celkový dojem a poskytnúť užitočné informácie a možnosti. Stále však registrujem možnosti zlepšenia ako odstránenie poplatkov pre iOS, nedostatok jazykových mutácii a nedostupnosť všetkých funkcii pre Android aj iOS.

Ak Vás aplikácia zaujala a chceli by ste si ju stiahnuť ešte dnes, vedzte že zatiaľ nie je dostupná pre slovensky trh. Verme však, že nebudeme dlho čakať.

Zdroj: theverge.com

Roman Krkoška, Mindshare Slovakia

O autorovi