To, o čom sa začalo hovoriť už pred šiestimi mesiacmi, sa stalo skutočnosťou. Google začína penalizovať weby, ktoré využívajú formáty reklamy Mobile Interstitial. Ide o dotieravé formáty, ktoré na mobiloch prekrývajú väčšinu displeja.

Čo to znamená v praxi? Udeje sa to, že weby, ktoré takúto reklamu využívajú, sa budú postupne prepadávať vo výsledkoch vyhľadávania Google.

Google sa zameria najmä na tie stránky, ktoré budú užívateľom prichádzajúcim z mobilných výsledkov vyhľadávania v Google Search cestu na daný web komplikovať jedným z troch nasledovných spôsobov:

  1. Zobrazovaním tzv. pop-up reklamy na landing stránke, ktorá sa otvorí okamžite po prekliku, prípadne pri scrollovaní v rámci daného webu, a ktorá v značnej miere prekrýva obsah stránky.
  2. Používaním interstitial formátu, ktorý musí návštevník pre zatvorenie kliknutím zrušiť
  3. Využívaním takého layoutu stránky, ktorého vrchná časť pripomína interstitial a samotný obsah webu sa nachádza až pod ňou.

Nakoľko by však tieto pravidlá mohli niektorých vlastníkov webov neprávom poškodiť, reklamný gigant sa rozhodol udeliť výnimky pre tieto prípady:

  1. Vyskakovacie okná informujúce o cookie policy, prípadne okná vyžadujúce napr. potvrdenie veku na weboch s alkoholom či tabakom.
  2. Pop up okná, ktoré pre vstup vyžadujú zaregistrovanie, či prihlásenie sa do účtu. Príkladom môžu byť weby, ktoré spoplatňujú svoj obsah.
  3. Bannery, ktoré zaberajú rozumný priestor a môžu byť jednoducho zavreté z mobilného zariadenia.

Podľa môjho názoru je to zo strany Google rozumný pro-užívateľský krok, ktorý by mal vlastníkom mobilných zariadení spríjemniť „pobyt“ na svojich obľúbených weboch.

Patrik Sabo, Mindshare Slovakia

Zdroje:

Searchengineland.com

wordtracker.com

O autorovi

Patrik Sabo

Patrik u nás v Mindshare viedol digitálne oddelenie a tiež pôsobí ako DIMAQ certifikovaný tréner. Marketing a mediálny svet ho zaujali už počas štúdii na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského a venuje sa im dodnes. Je športovec srdcom aj dušou a bez fyzickej aktivity by pravdepodobne neprežil ani tri dni. Svet berie z veselšej stránky a nechá sa nahovoriť na každú srandu.